News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 29 Guests are viewing this topic.

frunzaverde

#15090
Quote from: dr4qul4 on April 30, 2014, 02:42:56 PM
stiti ce nu se vede deloc? Utilaje! in afara de cele 2 pentru tunel care zac abandonate, este liniste si pace pe tot tronsonul... A fost duminica dar nu cred ca asta e motivul...

Snoava a spus ieri la conferinta de presa ca Imbecilio, dupa ce comisia ministeriala a spus ca nu se justifica plati suplimentare, a cerut arbitraj pentru claimul lor, si ca au primit 5.5 milioane de EUR la arbitraj fata de un claim de 80 milioane de EUR.

In conditiile in care au cerut arbitraj pe FIDIC si li s-a dat doar atat, nu prea mai au ce sa faca decat ori sa continue lucrarile lor, ori sa abandoneze santierul si sa fie pasibili de plati care sa depaseasca valoarea originala a contractului.


Quote from: shamanu on April 30, 2014, 03:02:40 PM
Numa' mie mi se pare viaductul stramb?! Vezi pilonul 4,5,6... am incercat sa nu ma pacalesc de umbra, dar tot stramb mi se pare

E imposibil sa folosesti Google Maps pentru astfel de determinari - Google Maps foloseste imagini aeriene lipite impreuna cu ajutorul unui algoritm automat (care face si corectii de culoare). Dat fiind ca unghiurile la care diversele bucati de imagine au fost facute difera (rareori pentru ortofoto se foloseste specificatia standard), lipitura nu e perfecta, si ies o gramada de aberatii.
Citatul lui Snoava aici : http://goo.gl/hNZoWT (N.B. e o bucata din Stirile Pro TV. Material neindicat persoanelor sensibile (sau cu minime cunostinte de geografie, cf. ProTV, distanta Sibiu - Orastie e de 22 km).

Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dorel

#15091
Tot pe Gmaps se vede cum Astaldi s-au apucat de decopertat pentru drumul de legatura.

poza e de la inceputul lui Martie (9 martie)

rocklee

sau apucat de decopertat in zona ...nodul dobra lotul 3...   :o  O:-)



si linga traseul autostrazi ..spatiul de seviciu... :p

rocklee

#15093
in drum spre timisoara am intrat si la sanovita dar nu am putut intra  aproape de santier ca nu am avut timp :o...dar ce am vazut ca lucra sustinut si serios ...iar ca vor gata inainte de timp ..pote fi o certitudine  :)





uitativa deja la grosimea terasamentului... :)


udar

Topolovatul este aproape....poate poate avem nod acolo cat mai curand :)

Alexuss

[putin offtopic] ma uitam pe gmaps la M43, avand in vedere ca ei n-au avut probleme cu constructorul ca la noi, nu par sa fie foarte avansati, adica, este un lot relativ usor, la fel ca Pecica-Nadlac, atata tot ca au mai multe noduri,si totusi sunt tot la stadiul de terasamente, ba chiar pe anumite bucati e doar decopertat (nu stiu cat e de actualizat gmaps), in ritmul acesta nu cred ca vor termina pana in septembrie cum sustin.
Nici Astaldi nu cred ca va face o minune pana in decembrie...probabil ca vor da drumul la circulatie pe un sens, ca tot ii campanie electorala, dar finalizarea va fi la anu in vara.

Archi

^ Totul depinde de ritmul de lucru si mobilizare, tehnic este posibil pe aceste loturi. Cat despre terasamentele de me M43 eu stiu ca sunt in mare parte finalizate, bogdymol nu sti mai multe?

Quest

Quote from: udar on May 01, 2014, 12:16:34 AM
Topolovatul este aproape....poate poate avem nod acolo cat mai curand :)

Eu sincer mi-as dori ca TS sa traga tare sa dea drumul la acest tronson (Topolovat - Sanovita) fara nodul de la Topolovat, ptr ca realizarea nodului mai ia 2-3 luni. Iar accesul pe A1 sa se faca printr-un racord temporar.

Delacroix, tu ai pus pe forum (p.991) niste randari splendide cu debleele de la LGJ-DV Lot2-3. Ai o asemenea randare si ptr nodul de la Topolovat (TM-LGJ Lot2) ? Eu din ce planse am vazut am inteles ca nodul nu va fi ca la Sanovita (DJ609A supratrece A1), ci ca la Giarmata (DJ691 subtrece A1).
Common sense will get you far !

delacroix

Pentru nod Topolavatul Mare cauta pe SSC la A1 post 204 , @bogdymol desigur.

marcelbanu

#15099
Se pregăteşte terenul pentru instalarea staţiei de asfalt UMB la Bejan...




Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Archi

nu cred ca TS va da drumu mai repede pe Sanovita-Topolovat. Daca ar faceo si-ar bloca accesul atat de facil catre organizarea de santier care se afla langa Belint, camioanele fiind nevoite sa o ia pe DN, consumand mai mult combustibil (acum folosind autostrada)

ClaudiuR

Astazi pe la ora 12 se lucra in zona viaductului de la Aciliu, in partea dinspre Sebes. Erau destul de multe utilaje acolo.

marcelbanu

Înțeleg ,,hărnicia" companiilor restanțiere la lucrări, dar să aduci muncitorii de 1 Mai...
Măcar să le plătească salariul conform codului muncii: 200% !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

dorum

TS are liber azi...am trecut azi dimineata pe la 8:00 pe la Sanovita...

mariansb

Cei de la Impregilo au lucrat si in zona nodului Cunta azi, iar Astaldi, pe lotul 4, in mai multe puncte, chiar si la ora 18.00.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell