News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 57 Guests are viewing this topic.

montaniardul

Daca se lucreaza asa cum o face UMB, suntem indreptatiti sa credem ca vom circula pe autostrada cat mai repede cu putinta.
Inca o data, felicitari autorilor acestui fotoreportaj exceptional!

dr4qul4

momentan fac doar terasamente. Ca sa termine mai repede ar trebui sa se apuce si de pasaje si sa lucreze cu aceeasi viteza ca si pana acum!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

Hmm. Pozele frumoase. Felicitari pentru efort. Am insa o serie de intrebari pt lotul 3.

1. Amenajarea de santier si parkingul pt utilaje sunt facute?
2. Descarcarea de sarcina arheologica.

Ce se vede acolo e abia scormoneala de la inceput. Cred ca dureaza (sper sa nu am dreptate) cel putin o luna pana sa vedem utilaje muncind serios.
Eu ca si constantean abia astept finalizarea A1 pt a avea portul legat la infrastructura rutiera europeana.

alin_simeriaveche

Ce am vazut noi azi...nici vorba de amenajare. Abea acum se apucau. Acel buldotank defrisa zona de scaieți si maracini si vor incepe sa construiasca organizarea de santier. Descarcarea nici vorba. Mi s-a parut ca au inceput ceva mai serios in acea zona in care va fi si organizarea de santier

alin_simeriaveche

Quote from: delacroix on April 12, 2014, 12:21:19 AM
Buna treaba baieti! La mai multe.
De la Dobra pana in varf la Cosevita NU sunt viaducte pe autostrada.  DN68A va supratraversa autostrada pe un  pod ,la 25 m inaltime.
atunci nu stiu cum vor duce  ei la acea inaltime terasamentul.e imens. sau poate va supra travesra autostrada drumul national, alta sansa nu vad

dr4qul4

Poate primim o randare  O:-)

Voi pentru efort, restul pentru efcinci  :lol:

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rocklee

Quote from: alin_simeriaveche on April 12, 2014, 12:22:06 AM
Ce am vazut noi azi...nici vorba de amenajare. Abea acum se apucau. Acel buldotank defrisa zona de scaieți si maracini si vor incepe sa construiasca organizarea de santier. Descarcarea nici vorba. Mi s-a parut ca au inceput ceva mai serios in acea zona in care va fi si organizarea de santier

saraci muncitori ce lucrau acolo ..nu stiau nici pentru ce firma faceau amenajarea de santier  :-[

dr4qul4

Eu cred ca Teloxim inca nu stie ca a castigat un lot, iar UMB crede ca are 3 de facut...

Incepe sa-mi para rau ca nu au primit 2-3 loturi legate. Cred ca veneau cu o mica armata! 
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Teloxim nu sunt singuri pe lot, ce naiba. Vorbim totusi de 4 companii - Comsa-Teloxim-Aldesa-Arcadis. E drept ca spaniolii nu prea au istoric bun in Romania, poate doar FCC, insa si ei au cam dat chix cu Arad-Timisoara, de exemplu. Eu zic totusi sa nu ne grabim. Cei de la UMB erau pana nu de mult timp ingropati si falimentati cu lotul 4 si uite ce demonstreaza. E prima parte din aprilie. Daca nu vedem acum mobilizare serioasa, atunci vor ramane in urma. Dar daca se mobilizeaza bine pana la final de luna, suntem in grafic, cred.

E valabil si pentru Salini-Secol pe lotul 2. Numai bine ca pe la final de luna zboara Eurocopter, deci se va putea vedea clar comparatia intre cele 3 loturi.

dorum

Quote from: Archi on April 11, 2014, 10:50:12 PM
Deci eu pariez ca Astaldi, TS si UMB termina pana in primavara, Astaldi si TS chiar mai repede. Pacat ca nu exista casa de pariuri pe un asa domeniu

Daca vrei facem un pariu pe ceva simbolic sau pe niste berule   :cheers:   :drunk:    ....... ca TS si UMB vor termina cel mai devreme posibil la sfarsitul 2015... UMB are un lot destul de greu cu o mobilizare extraordinara... lotul TS este mult mai usor, insa mobilizarea nu este chiar atat de senzationala precum pare.... apreciez in general optimismul, insa trebuie sa fim si realisti! :)

ASTALDI/ MAX Bogl nu-i luam in calcul pt ca ei TREBUIE sa termine in iarna 2014!!!



udar

Superbe pozele baieti si aveti un mare multam de la mine !
Sper sa vedem in curand si pe celalalte loturi activitate ca si pe lotul UMB sau TS....

ion59

De acord cu data propusă de Dorum! Sfârșit de an 2015!

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

in zona Cunta au trecut la asfalt ( Morsza Asfalt- subcontractorul )
in zonele cu adevarat importante , zero miscare...acelasi santaj tipic Imbecilo.........de cea mai joasa speta
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Probabil ca nici nu se vor apuca prea curand, acum ca lotul 1 din Sebes-Turda nu mai este asa sigur... E posibil sa se ajunga la reziliere pana la urma.