Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 47 Guests are viewing this topic.

udar

Lotul 2 - 3 nimic , fara activitate

montaniardul

#14371
Poate la loturile 2 si 3 mai au treaba cu proiectarea ...
Primarul Devei spunea acum cateva zile ca nu elibereaza autorizatia de constructie a tronsonului, daca problema racordarii orasului la autostrada nu va fi garantata cumva. Deci nodul de la Soimus ramane!?

marcelbanu

#14372
Am fost în documentare azi, 28 martie 2013 între Brănișca și Bacea.

La Brănișca, după ce am fost observat că fac fotografii
a venit la mine șeful punctului de lucru, s-a prezentat și m-a întrebat cu ce ocazie...

Discuția a decurs foarte amiabil, domnul sugerîndu-mi, ca pe viitor să-l contactez
pentru a putea face fotografii sau să cer aprobare șefilor lui...

Informații obținute:
- în doi ani se va termina lucrarea;
- stația de asfalt de la Bejan se va amplasa, poate chiar acolo unde este, încă nu s-a hotărît exact;
- nu există impedimente din partea UMB de a face fotografii
dar este bine să se ia legătura cu un șef de punct de lucru pentru evitarea incidentelor,
în plus, dacă se dorește, se pot obține informații suplimentare...

Am fost la Bacea să obțin acceptul UMB de a putea realiza fotografii...
Nu am reușit, nu era niciun șef în zonă, dar omul de la firma de pază mi-a dat ceva informații:
- 50 de utilaje sînt sosite și împrăștiate pe șantier;
- se așteaptă să mai vină utilaje:
- la Bacea există deja 500 de muncitori, toți ai UMB, nu se lucrează cu localnici,
deci sînt oameni aduși din zona Moldovei;
- se lucrează inclusiv spre Gurasada, punctul de unde începe lotul IV Lugoj - Deva.
În timp ce discutam am observat muncitori ce ridicau un gard de împrejmuire...

Am plecat spre Sîrbi, o localitate spre care drumul comunal intersectează A1.
Acolo am vorbit cu alt șef.
Se instala o mașinărie de forat.
Informații obținute:
- nu pot fotografia pe moment, deoarece șantierul nu este deschis oficial deși se lucrează de două săptămîni,
- deschiderea oficială a șantierului cam în două săptămîni;
- durata lucrărilor depinde de mai mulți factori, doi dintre ei fiind semnăturile celor de sus (probabil alocarea fondurilor)
și arheologii care caută cioburi de oale azi într-o groapă, mîine-poimîine în alta...
- un alt fator de întîrzieri ar fi, chiar în locul unde este amplasat acel utilaj, există o linie de medie tensiune,
care, așa cum discutaserăm mai demult, ar trebui luată în calcul și mutată de pe acum;
- se lucrează momentan la Gurasada, la Bretea Mureșeană (unde se instala mașinăria de forat) și la Brănișca;
- pot veni la fotografiat, că doar lucrarea este din bani publici, dar după deschiderea oficială a șantierului...

Fotografiile le voi încărca deseară sub forma de clip video,
încărcarea lor pe Youtube și procesarea este de durată.

Pun aici doar fotografia cu utilajul de forare din zona Bretea Mureșeană...



M-am cocoțat pe dealuri pentru a face fotografii de la distanță...
Vor apare spre seară sau în cursul nopții, acum sînt pe conexiune mobilă la internet
cu superviteza luminică de 15 - 20 kB/s...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Cozak

Pe lotul 2 se facea descarcarea arheologica. Deci se misca ceva.Tot lotul era plin de gropi.
Lotul 3...intr-adevar nicio veste,adevarat e ca e mai inacesibil de la sosea.Eu pot sa jur ca am vazut doua drumuri tehnologice noi undeva in zona cu intersecia spre Lapugiu de Jos unde e un popas turistic.
Aici e locul

https://www.google.com/maps/@45.892487,22.475144,3a,90y,72.85h,63.17t/data=!3m4!1e1!3m2!1sMzwUry0WOOvltf9L2HMFZw!2e0

Archi

Astazi am trecut pe la Sanovita:














Archi

#14375
A aparut panoul VMS: (în departare, ușor dreapta, organizarea de șantier folosita atât la lotul proaspăt început cat și la cel finalizat)



Sunt curios daca vor face debleu sau daca vor ridica terasamentul:



Poza cu panoul informativ (nu știu daca s-a mai postat)


dorum

#14376
astia nu-s normali...se vede progres de la o zi la alta...
multumesc Archi, io n-am prea avut timp sa mai trec prin zona!
multumesc marcelbanu, abia astept sa vad pozele...and btw, super vesti!!!

:cheers:

montaniardul

Daca se mentine acest ritm sustinut de constructie, avem toate sansele ca circulam pe Timisoara - Lugoj (lot 2) mult mai devreme decat vom anticipa.  :)

Archi

Chiar când s-a terminat bateria la aparat au început sa vina cifele cu beton, și au început sa toarne ceva în zona primului "canal" care taie perpendicular autostrada. Cred ca turnau deja podețul. Oricum în ritmul acesta cred că pe la sfârsitul anului este gata total. Nuștiu in ce stadiu se afla in alte zone, dar la Șanovița progresele sa văd cu ochiul liber la propriu.

alin_simeriaveche

#14379
udar, nu am inteles ce lot ai fotografiat. lot 1 e gata de pe lugoj deva. lot 2 si 3 ai spus ca nu s-au apucat iar dupa cum spune ionut, lot 4 nu este. deci...?
Totusi imi place sa cred ca este lotul 2 la granita cu lot 1

ciprebbe

^^^
linkul corect cu pozele lui udar
http://www.ratt.ro/forum/index.php?showtopic=2036
Sunt de pe   " (A1) Autostrada Lugoj - Deva - LOT 4 (in constructie), Constructor: UMB, 22km"
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

Quote from: Archi on March 28, 2014, 09:36:50 PM
Chiar când s-a terminat bateria la aparat au început sa vina cifele cu beton, și au început sa toarne ceva în zona primului "canal" care taie perpendicular autostrada. Cred ca turnau deja podețul. Oricum în ritmul acesta cred că pe la sfârsitul anului este gata total. Nuștiu in ce stadiu se afla in alte zone, dar la Șanovița progresele sa văd cu ochiul liber la propriu.

:cheers:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

marcelbanu

#14382
Așa cum promisesem revin cu imagini A1 Deva - Lugoj lot IV UMB între Brănișca și Bacea...

http://www.youtube.com/v/_5nS8bft_54
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Chagall

Autostrada va trece printr-un cimitir?

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

iuli

Va fi distractie acolo cu descarcarea arheologica.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog