News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

13 Members and 53 Guests are viewing this topic.

adiarc

am relatat de nenumarate ori situatia din teren , inclusiv pe lotul impregilo ( cu i mic )
repet ceea ce am spus si atunci...: DACA NU PIERDEM FINANTAREA EUROPEANA PT ACEST LOT ( SI ALTELE ) ,  sa ne consideram norocosi.Finalizarea pana la sf lui 2015 ar fii cu noroc , ....nici vb de 2014.
Cat despre ce spune , cel mai incompetent ministru din istoria Romaniei ( si nu credeam sa mai spun asta dupa Dobre ) , nici nu merita sa uzam tastele pt el..
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Si tu acum ce idei ai. Nu poti rezilia doar o parte a unui contract. Ori reziliezi, ori nu. E ca la gravide: ori esti gravida, ori nu esti. Nu poti fi 20% gravida. Sau 80%. Daca se va rezilia toate lucrarile ramase vor fi scoase la licitatie. Eu pun o singura intrebare: pe ce motiv se reziliaza? Pe motiv de prostie? Nu zic ca e bine sau rau ca se reziliaza. Eu intreb DE CE? Care este motivul? Ca parca vad ca ne trezim cu procese pe cap. Dar sa nu ne agitam acum... eu zic sa asteptam informatii clare, sa nu ne bazam pe ce spune Sova.

adiarc

corect..vb lui nu fac nici cat o ceapa degerata  :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

so fi speriat sova dupa ce a vazut filmarea lui eurocopter.....cu lotul lui imbecilio si dupa ce a vazut ca nu au facut nimic  sa hotarit sal rezilieze contractul :D

nenea_hartia

Quote from: bogdymol on March 24, 2014, 07:13:32 PM
se rezilieaza contractul cu Impregilio [/B]
Quote from: adiarc on March 24, 2014, 08:38:42 PM
inclusiv pe lotul impregilo ( cu i mic )
Impregillo. Cu doi de ,,l". Scuze, nu pot să mă abțin. :p

daniel_avram

Pentru cine doreste sa vada emisiunea integrala in care Sova spune lucruri traznite se poate vedea aici http://www.tvrplus.ro//editie-in-linia-intai-205183

florin74

#14302
Din ce am reusit eu sa inteleg, expertiza de care vorbeam a stabilit ca modificarile propuse de Impregillo reprezinta o modificare substantiala fata de SF si caietul de sarcini, deci pe sectoarele afectate de alunecarile de teren trebuie facuta o noua licitatie. Impregillo isi termina treaba pe restul sectorului, si nimic nu il impiedica sa participe la aceasta noua lcitatie unde au prima sansa. Banuiesc ca rezilierea de care vorbea Sova se va face dupa ce se termina restul de lucrari, urmand ca relicitarea sa se faca imediat dupa - din punct de vedere legal neputandu-se licita pana nu este incheiat vechiul contract. Asta poate fi o explicatie a activitatii intense pe partea neafectata de alunecari, Impregillo intentionand sa finalizeze cat mai repede. Banuiesc ca e o intelegere cu Cnadnr si o mica jonglerie legala si administrativa.

nenea_hartia

#14303
@daniel_avram: Mulțumesc.
Doamne, câte minciuni și inepții!!! Interesantă totuși partea cu Impregillo; sper că aici nu minte și contractul va fi reziliat.

Felicitări lui Eurocopter, filmul lui apare în emisiune!

goanga

#14304
Quote from: nenea_hartia on March 24, 2014, 10:21:16 PM
Impregillo. Cu doi de ,,l". Scuze, nu pot să mă abțin. :p

De fapt, nu, cu un singur "L": http://en.wikipedia.org/wiki/Salini_Impregilo
E o surpriza si pentru mine :)

alin_simeriaveche

florin, ar fi foarte interesant ca după reziliere, la noua licitatie sa castige tot Impregilo. daca va fi asa, clar ca a fost o inscenare pt aș spăla imaginea fiecare și pentru a ieși in avantaj amandouă instituții

dr4qul4

#14306
Eu cred ca Impregiolo nici nu va participa si va castiga ... Colini  :D
Avand deja utilajele acolo nimeni nu poate da pretul lor.

Sau sa avem parte de o surpriza si cineva sa-i fi jucat pe degete si sa fi asteptat sa expire termenul pentru depunerea contestatiei pe Comarnic-Brasov? 
Ritmul lucrarilor a accelerat pe restul tronsonului deoarece daca se reziliaza inainte de asfalt pierd foarte multi bani.
O sa vedem curand la judecarea contestatiilor pt A10.

Sunt curios la ce concluzie a ajuns acea PFA si mai ales ce firma are in spate.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

sebba

Quote from: dr4qul4 on March 25, 2014, 12:00:14 AM
Ritmul lucrarilor a accelerat pe restul tronsonului deoarece daca se reziliaza inainte de asfalt pierd foarte multi bani.
O sa vedem curand la judecarea contestatiilor pt A10.

Sunt curios la ce concluzie a ajuns acea PFA si mai ales ce firma are in spate.

si unde e DNA-ul acum?
probabil ca in bunul obicei reluarea lucrului acolo se va face peste minim 2 ani timp in care se va plicitisi si pamantul sa o ia la vale, se va prabusi si viaductul si vom relua de la zero toata constructia acelui lot
Sailing away! S/Y Haimana

nenea_hartia

Quote from: goanga on March 24, 2014, 11:15:59 PM
De fapt, nu, cu un singur "L": http://en.wikipedia.org/wiki/Salini_Impregilo
E o surpriza si pentru mine :)
:o
Mulțumesc. Poate până la sfârșitul contractului învăț și eu cum îi cheamă pe ăștia :bash:.
Scuze, băieți!

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024