Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 24 Guests are viewing this topic.

Eurocopter

A preluat si Victor filmarea, e front page pe Hotnews.

GabiHd

Iara minciuni marca ponta. Autostrada nu va costa 4 miliarde si contributia statului nu e de 25%, ci de 15%. El zice ca statul trebuie sa puna 1 miliard €. Adevarul e cam asa: sa zicem ca va costa maxim 3 miliarde € (se vorbeste de cam 2 miliarde), 15% din 3 miliarde = 450 milioane €.

http://www.ziuanews.ro/politica/victor-ponta-acciza-la-carburant-va-merge-la-autostrada-sibiu-pitesti-117388

cutter

#14267
Quote from: florin74 on March 24, 2014, 10:45:38 AM
Pana nu se hotareste daca trebuie sa se faca o noua licitatie sau se poate incheia act aditional, nu se va misca un deget pe zona respectiva. Contractul de consultanta care  va recomanda ce trebuie facut din punct de vedere al procedurilor de achizitie si al respectarii normelor legale are termen limita 28.03.2014 (trebuie sa se predea raportul de expertiza cu recomandarile de rigoare).
In functie de ce se spune in raport si dupa consultari cu AMPOST si DG REGIO, se va lua o hotarare. Estimez ca cel mai tarziu pe la sfarsitul lui aprilie sa se stie in ce directie se ia.

Am primit răspuns astăzi de la CNADNR în legătură cu operatorul căruia i-a fost încredințat contractul pentru "Expertiza de specialitate in domeniul achizitiilor publice asupra aspectelor si circumstantelor ce privesc adoptarea si implementarea din punct de vedere contractual dar si al legislatiei privind achizitiile publice a solutiilor tehnice revizuite in zonele cu instabilitate ridicata a versantilor cuprinse intre km 57+460 - km 62+180 si km 63+520 - km 64+850".

Este vorba de un PFA înființat pe 10 octombrie 2013 (dacă datele găsite pe Google sunt corecte).

Contractul a fost semnat pe 28 ianuarie 2014, dar expertiza a fost deja predată pe 11 februarie 2014 (deși termenul contractual era de 2 luni).


alin_simeriaveche

Deci, de aproape două luni. Înseamnă că ar urma sa se anunțe public decizia, în curând, după cum spunea și Florin. Oricum constructorul va ști mai repede decât opinia publică. Deci e de urmărit cum se comportă firma. Totuși sper să nu fie nevoie de o nouă licitație. Din moment ce s-au apucat tare pe restul lotului am putea sa credem că pot merge cu proiectul mai departe sau vor face ceea ce mai au de făcut fără cei 6km

gdaniel

Nu stiu daca ati observat ca s-a schimbat ceva pe A1 lot3, la vest de viaductul Aciliu la vreo 1 km (spre Sebes). Fata de anul trecut se vad vopsiti stalpii liniei de inalta tensiune pe sub care trece autostrada. Oare au facut deja inaltarea/schimbarea lor si nu a fost nimeni pe faza?

alin_simeriaveche

Quote from: gdaniel on March 24, 2014, 01:36:36 PMNu stiu daca ati observat ca s-a schimbat ceva pe A1 lot3, la vest de viaductul Aciliu la vreo 1 km (spre Sebes). Fata de anul trecut se vad vopsiti stalpii liniei de inalta tensiune pe sub care trece autostrada. Oare au facut deja inaltarea/schimbarea lor si nu a fost nimeni pe faza?
anul trecut prin noiembrie cei de la ziarul Unirea au facut poze cand inaltau stalpul si chiar am postat acea imagine si am precizat asta. Acest lucru am obs si eu, ca au vopsit stalpul

gdaniel

#14271
Alin_simeriaveche, nu ma refer la stalpii de la Kronospan langa sebes!


Ma gandesc ca asta inseamna ca se apuca sa duca asfaltul incet-incet spre viaduct...

alin_simeriaveche

Quote from: gdaniel on March 24, 2014, 02:44:59 PM
Atunci inseamna ca se apuca sa duca asfaltul incet-incet spre viaduct...
Pâna să ducă asfaltul mai au de consolidat acele dealuri si de terminat terasamentul, ca nu e gata tot, până la viaduct

ciprebbe

Ms tuturor de noutatile prezentate in ultimele zile.



S-au marit bine de la filmarea din toamna.
E de urmarit aici zona.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ovicor

@ gdaniel, daca stalpii s-au vopsit recent, asa raman, Ma refer la cei vopsiti rosu -alb. Procedura se numeste BALIZARE, se face la traversari si in preajma aeroporturilor. Se aplica BALIZE si pe conductorul cel mai inalt, spre a fi mai vizibila reteaua, pentru a-l preveni pe EUROCOPTER, sa nu incerce o aterizare fortata pe acel sector si de-a pastra o inaltime corespunzatoare. Posibil sa nu fi necesitat suprainaltare, doar balizare.

gdaniel

Stalpii necesitau inaltare, s-a mai postat pe aici pe forum si am vazut si in teren un semn de bascula cu bena ridicata care face arc electric la conductori. De aia am zis ca probabil ca aufost  inaltati deja, ca nu ii vopseau numai asa sa ii dea jos dupa aia. De aici am si tras concluzia ca au liber la lucru de la nodul Apoldu de Jos inspre viaduct.

stangabriel

Aveti idee cat ar dura turnarea tunelului?

Multumiri de poze si filmari.

alecu26

depinde de lungime totala si lungimea magaoaielor.

Daca se merge cum trebuie un ritm bun ar fi un tronson pe saptamana. Daca au sa zicem 10 metri si tunelul 250 (cele mai probabil cifre) ajungem la 25 de saptamani.

Oricum...cum am mai spus, putem sa ne luam gandul de la deschis ceva anul asta.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

mishu77

In articolul asta http://www.turnulsfatului.ro/24724/mai-putem-avea-autostrada-anul-acesta-.html?sst=autostrada

se scria asa ceva

Tunelul ar putea fi gata în două luni

Din punct de vedere tehnic, în acest an ar putea fi terminate toate lucrările necesare deschiderii circulaţiei şi pe ultimul tronson de autostradă rămas în lucru între Sibiu şi Deva. Chiar şi tunelul ar putea fi realizat foarte repede. Programul făcut inițial de Collini (subcontractant al Impregilo pentru lucrările de artă de pe lotul III) pentru tunelul de 250 de metri prevedea finalizarea acestuia în decurs de două luni. "Pe amândouă sensurile urma să fie terminat, cu lucrul în două schimburi, după cum ni s-a cerut. Asta era în august anul trecut, când ni s-a cerut conceperea acestui plan, potrivit căruia trebuia terminat tunelul în septembrie – octombrie 2013. După care mai rămânea partea de umpluturi, de deasupra tunelului. Tehnic, este posibil ca acel tunel să fie terminat în timp relativ scurt. Cu pregătirile care ar dura aproximativ o lună, de acum în trei luni acel tunel ar putea fi gata. Noi suntem pregătiți, dar... slabe șanse să mai putem face ceva, având în vedere că nu se mai aude nimic", au declarat pentru Turnul Sfatului surse din cadrul Collini.

Acum cat o fi de credibila treaba .....

alecu26

http://www.salini-impregilo.com/#lavori/ultime-aggiudicazioni/autostrada-sebes-turda-lotto-1.html?&_suid=139567095226503935042643167167


si ca sa mai radem un pic de Impregilo....deja la ei pe site se declara castigatori la Sebes Turda lot 1, si inceputul lucrarilor este in ianuarie 2014.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).