News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 47 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

roocklee, vesti extraordinare. asteptam si poze :D

cutter

Vești de la Ministerul Fondurilor Europene astăzi. S-a publicat documentul consultativ pentru Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020 (succesorul POS Transport):
http://www.fonduri-ue.ro/res/filepicker_users/cd25a597fd-62/2014-2020/po/POIM-17.03.2014.RO.pdf

Citez:
Quote
Având în vedere lucrările realizate până în prezent pentru construcția autostrăzii Nădlac - Arad – Timişoara - Lugoj – Sebeş – Sibiu – Piteşti – Bucureşti (centura București) – Constanţa, considerăm că este esențială finalizarea acestei autostrazi, pentru atingerea obiectiului global: asigurarea unei căi de transport rutier eficiente între centrul și vestul Europei și poata estica de ieșire din Uniunea Europeana prin Portul Constanta

Prioritățile POIM 2014-2020:
Quote

1. Finalizarea şi darea în exploatare a autostrăzilor aflate pe axa Nădlac - Arad – Timişoara - Lugoj – Sebeş – Sibiu – Piteşti – Bucureşti (centura București) – Constanţa şi pentru care lucrările au fost contractate sau se află în curs de execuţie la sfârşitul anului 2015 ;
2. Demararea lucrărilor pentru construcţia sectorului de autostradă Sibiu – Pitesti;
3. Demararea lucrărilor/ finalizarea parţială a unor sectoare de autostradă pe următoarele axe rutiere:
o Timisoara-Lugoj-Drobeta Turnu Severin-Calafat-Craiova-Bucuresti cu ramificaţie de la Timişoara la Moraviţa
o Bucureşti-Ploieşti-Buzău-Bacău-Suceava-Graniţa Ucraina (Siret) cu ramificaţie Bucuresti-Giurgiu
o Sebeş-Turda-Tg Mureş-Tg Neamţ-Iaşi – Graniţa Moldova (Ungheni)
o Sibiu –Braşov-Bacău.

Ionut


B.Robert

De loturile 2 si 3 de pe Lugoj - Deva ce stiti ?  ???

dorum

sunt la stadiul de descarcare arheologica si proiectare

B.Robert

Ce credeti, sunt sanse sa-i vedem la lucru din 27.05.2014 cand trec cele 6 luni de proiectare ?

dorum

apropo de UMB...mi se pare putin cam cinic sa faci din grajdurile alea de la ILIA dormitoare pt muncitori, insa sunt convins ca o mare parte din ei n-au acasa confortul din viitoarele dormitoare care se vor prefigura acolo...pe de alta parte poate isi fac si bucatarie si vin niste moldovence sanatoase sa le gateasca ca la mama acasa...ca nu cred ca vor apela la catering cand bugetul e atat de limitat... eu unul astept cu cel mai mare interes vesti de pe acest lot... :)

dorum

#14122
DA, ii vom vedea...garantat! pe UMB, chiar mai repede!

B.Robert

Multumesc pt raspunsuri.
Legat de mancare, cred ca gasesc ei niste gospodine prin zona a.i sa iasa cat mai ieftin :D

igorashu

Quote from: dorum on March 17, 2014, 08:38:40 PM
apropo de UMB...mi se pare putin cam cinic sa faci din grajdurile alea de la ILIA dormitoare pt muncitori
E offtopic, dar si Green City ("cartier rezidential" la sud de Bucuresti) e facut tot din foste grajduri ;)

vancouver

Asadar este cum am spus eu: UMB nu trebuia sa inceapa inca lucrarile, pentru ca inca nu au trecut cele 6 luni de proiectare.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

disney

#14126
Quote from: disney on March 17, 2014, 09:25:34 PM
Aici ^^^ (click pe quote) aveti alte raspunsuri de azi de la CNADNR.  :p

Ati observat in raspunsul primit azi de bogdymol ca si UMB a primit ordinul de incepere a lucrarilor pentru Lotul 4 Lugoj - Deva tot pe 27.11.2013? Sa fie greseala de copy/paste sau au dat acelasi termen pentru ca sa inceapa si sa termine cam in acelasi timp?
Quote from: bogdymol on March 17, 2014, 02:10:11 PMAstazi a venit raspunsul e-mailului trimis la CNADNR pe 18 Februarie.

dorum

da, asa se pare...noi aveam impresia ca UMB trebuia deja sa fie pe teren...am socotit de la data semnarii contractului....asa-i cu pasionatii astia, n-au rabdare! :) :)

carutasul

Nu cred ca ii dadea nimeni afara de pe sosea daca incepeau mai devreme, insa cred ca e tot o chestiune de optimizare de costuri: aduci oamenii cand nu mai ploua ca sa nu  munceasca doua zile din cinci , cand nu mai trebuie sa consumi prea mult cu incalzirea etc. 

tigrel58

^
Bine, dar cine isi asuma trecerea timpului de la data atribuirii contractului (28 iulie) si data ordinului de incepere (27 noiembrie) ?
Cumva UE ?
Sau ca Neaga a zis in august 2013 ca Arad - Pecica va fi relicitat pana la 15 septembrie, 2013 evident.
Astea se vor vedea in 2016.
Probabil ca DoamNA stie mai bine.