News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 45 Guests are viewing this topic.

florin74

Quote from: alecu26 on December 11, 2013, 11:22:55 AM
oare o sa li se mai dea un lot pe Sebes-Turda?

Au mari sanse la lot 3. Poate si la 4, depinde de ce "intelegeri" se mai fac.

bogdymol

#12316
Pentru a incheia discutiile despre jonctiunea dintre autostrada A1 din Romania si autostrada M43 din Ungaria, de langa punctul de trecere al frontierei Nădlac, voi posta aici planurile pentru ambele autostrazi:

Romania, autostrada A1 (in partea stanga e granita):



Ungaria, autostrada M43 (in partea dreapta e granita):



Dupa cum se poate vedea, autostrazile din ambele tari au prevazut cate un nod rutier cam cu 2-3 km inainte de granita si ambele tari au prevazuta si o parcare intre acel nod si granita efectiva. Deci din oricare directie vii, vei avea nod -> parcare -> granita -> parcare -> nod.

Astfel:
- daca o tara termina autostrada inaintea celeilalte, traficul va putea folosi autostrada pana la nodul aflat cu 2-3 km inainte de granita, dupa care va merge prin vechiul punct de trecere al frontierei.
- daca ambele tari termina autostrazile, dar Romania nu intra inca in spatiul Schengen, sunt sigur ca in cele 2 parcari de la frontiera se poate organiza un punct de trecere provizoriu al frontierei. Eventual pentru camioane, daca nu se poate face o trecere provizorie acolo datorita instalatiilor speciale necesare pentru controlul acestora, se va putea adopta sistemul de la granita Ungaria-Croatia, si anume efectuarea controlului pentru masinile mici in parcarea de la granita si devierea traficului greu prin vechiul punct de trecere al frontierei.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Archi

Asa din cate imi amintesc, parca era in plan prevazut si un punct de trecere a frontierei, in acest caz controlul va fi efectuat in regim normal.

boer_escu

Noutati de la Sibiu vest de astazi de la ora 12.00. Dupa cum se vede, se lucreaza intens:






Ionut

Sper sa puna ceva aditivi in acel asfalt... altfel in aprilie e bun de aruncat. Chiar sunt curios cum va rezista. Merci de poze! :cheers:

dorum

#12320
Bai ce lat e tunelul.... abia acum realizez...

SURSA: adiarc@SSC


dorum

Quote from: adiarc;109614205up date lotul Astaldi
pt prima data pot afirma cu mana pe inima..19 dec este o data 99% realista pt deschidere.:banana:

acest camion este plin cu asfalt pt giratoriul de la Sura









acest aditiv special folosit astazi la asfaltare - pe aproximativ -2 grade , nu se mai numeste , Bogdymol , 16 dec...ci se numeste...19 dec :lol:



pasajul spre Rusciori



pe alocuri gardul de protectie este la distanta mare de autostrada - cam 10 m...poate au luat in calcul , deja , o viitoare largire la 3 benzi



de pe pasajul Rusciori



spre fostul sens giratoriu




dorum

Quote from: adiarc;109614620spre Sebes





^^ spatiu de servicii Cristian..am intrat pe aici pt a evita paza :)



avem si aici gard de protectie



intram...pe contrasens












dorum

Quote from: adiarc;109614760

















viaductul cel mare de la Sacel


dorum

Quote from: adiarc;109614959



pasaj peste CF si aferent Dc SAcel-Mag





panouri fono absorbante



spre nod Saliste










dorum

Quote from: adiarc;109615126bretea de iesire spre Saliste















cam atat..concluzia..in 19 , centura Sb se "lungeste" , pana la Saliste..yes , yes , yesssssssssssssss :banana::banana::banana::banana::banana::banana:
bravo Astaldi


Ionut

^ Din poze observ aceeasi calitate ca pe A2 Cernavoda-Medgidia. Foarte bine au lucrat acolo Astaldi, din ce vad din poze au repetat si aici figura. Sincer ma ingrijoreaza nodul Sibiu Vest (ma refer la cum au facut lucrarile acum in decembrie), dar sper sa fie doar ingrijorarea mea si atat (avand precedentul FCC pe Timisoara-Arad). Imi plac mult acei stalpi pentru camerele video, foarte eleganti (acei stalpi foarte inalti vor avea montate camere chiar in varf, la fel ca pe A2).

adiarc

cred ca au calculat , ca mai bine refac portiuni mici , pe banii lor , decat sa plateasca penalitati de intarziere....caci daca nu i-ar fii dat drumul acum , ar fii putut lucra in conditii optime doar incepand cu aprilie..oricum...bine ca are 4 ani garantie
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

boer_escu

Quote from: Ionut on December 11, 2013, 06:02:42 PM
Sper sa puna ceva aditivi in acel asfalt... altfel in aprilie e bun de aruncat. Chiar sunt curios cum va rezista. Merci de poze! :cheers:

Cu placere!  :cheers:
De abia astept sa pun poze cu traficul de pe autostrada! (si cu lipsa de trafic de pe DN) :)