News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 58 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Da, suntem la AMR1
Daca dosarele sunt complete, comasate si instanta are toate documentele aduse la cunostinta ar putea sa ramana in pronuntare la sfarsitul sedintei. In cel mai rau caz se poate da o amanare de termen care de obicei e intre 1 si 3 sapt.
Speram sa nu existe ordine de sus pt amanarea deciziei justitiei daca tot se urla in gura mare despre "Independenta Justitiei"
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Archi

Quote from: ciprebbe on October 09, 2013, 11:13:10 AM
Pe harta cu ridicarile Topo se vede exact unde e nodul de dupa Ilia de pe DN7.
Parca asta e deja pe lotul 3 iar tornsonul UMB(lot4) se termina cu cativa km inainte de nod?
Stie cineva ce distanta e acolo? (intre capat lot UMB si nod DN7 )

Nodul Ilia este pe lotul 3 din cate stiu eu, iar lotul 4 incepe imediat dupa nod, exact ca la Orastie-Sibiu lot 1 si 2. Pronosticul meu legat de Lugoj-Deva este ca UMB va finaliza in termen, dar nu mai repede de termen; iar dupa 6-9 luni se va termina si jumatate din lotul 3 de la Ilia pana la Dobra, dar si jumatate din lotul 2 de la Dumbrava pana la Margina.

P.S.: Pacat ca nu exista si casa de pariuri pentru asa ceva  :D

ciprebbe

Deci aprox 1 km. Atunci sa speram ca vom avea parte de acceasi colaborare si disponibilitate din partea constructorului sa accelereze lucrarile in zona nodului.
De ce spun asta? Simplu, maine avem termen pt toate cele 3 loturi iar decizia dupa comasarea dosarelor va fi comuna.
Asadar in cazul respingerii tuturor plangerilor ( probabilitate de peste 99%) avem cei 3 castigatori iar UMB-ul are un mic avantaj avand deja semnat contractul + semnele din teren ale colegilor prin care semnalau prezenta lor prin zona lotului 4.
La cum s-au comportat ei in domeniul constructiei de autostrazi ii vad terminand primii lotul atribuit ( singurul semn de intrebare fiind dupa cum ne avertiza si alecu pretul mult prea mic cu care au castigat). Nu cred ca lot 3 sa fie gata inainte de 4.
In cazul contrar de acceptare a  plangerilor, va fi jale, si se pierd ft multi bani din alocarea bugetara UE pt Romania.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Quote from: alin_simeriaveche on October 09, 2013, 01:47:04 PM
Băieți, deci mâine,  oare aflam soarta altor loturi ce îi așteaptă pe constructori? :D

Pai parca se amanasera... eu mi-am notat la semnatura:
Ax* Sebes-Turda: deschidere oferte 16.10.2013

Tot voi ziceati pe-aici, limbajul avocatesc e chineza pentru mine. Sau nu ziceti de Sebes-Turda? Avem pe A1 maine deadline?

ciprebbe

Sebes - Turda e precum in semnatura.
Maine pe 10.10 avem termen comun pt cele 7(parca) dosare de pe lot 2.3.4 Lugoj Deva, unde toata lumea contesta pe toata lumea :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

@ionut da-le idei ca abia asteapta sa le mai amane nitelus. Abia, abia ce-au reusit sa le grupeze pe acelasi subiect.. :lol:

Ionut

Ah, deci in mod normal ar trebui sa dea drumul la semnat si pentru loturile 2 si 3 si UMB sa se apuce in pace de treaba. Corect?

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dorum

Sanovita, astazi 09.10.2013...nimik nou sub soare, doar mici detalii...














Tavi

Aha! Ia uite cum nici nu s-a inaugurat bine si "boltarii" aia pictati cu dungi pe ei (de ce oare?) au si inceput "sa plece"  >:(

Goldmund

 In primul rand va multumesc si eu pentru pozele voastre :thumbsup:

Am vazut si eu podul nodului Ortisoara - cine l-a construit, chapeau! - si detaliile arata bine! Si, cu cat mai multe noduri rutiere pe o autostrada, cu atat mai multi vor fi cei care vor folosi frecvent autostrada...

alecu26

Quote from: ciprebbe on October 09, 2013, 11:13:10 AM
Pe harta cu ridicarile Topo se vede exact unde e nodul de dupa Ilia de pe DN7.
Parca asta e deja pe lotul 3 iar tornsonul UMB(lot4) se termina cu cativa km inainte de nod?
Stie cineva ce distanta e acolo? (intre capat lot UMB si nod DN7 )

sunt defapt cativa metri. Se termina chiar inainte de nod. Cam la fel ca la OS1-OS2.
Drumurile noastre POATE;

sebba

Quote from: Tavi on October 09, 2013, 06:09:30 PM
Aha! Ia uite cum nici nu s-a inaugurat bine si "boltarii" aia pictati cu dungi pe ei (de ce oare?) au si inceput "sa plece"  >:(

shhh!!! lasa-i asa, nu mai striga in gura mare! ar trebui "sa plece" si cei de pe partea cealalta... mergem asa, "pe shestache"
;)
Sailing away! S/Y Haimana

alecu26

Drumurile noastre POATE;

dorum

au scos 2 boltari sa se poata intra iesi pe sensul Deva-TM...insa iesirea e de santier, absolut impracticabila masinilor mici si tirurilor...eu am intrat cu un pick-up inalt...