Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

17 Members and 56 Guests are viewing this topic.

Archi

Quote from: tonică on October 07, 2013, 02:57:17 PM
@adiarc face un lucru foarte foarte bun ce merita laude cu nemiluita. Multam si eu la randu-mi...

nu-mi dau seama foarte bine din poze, in unele pare a fi linie dreapta, in altele pare a fi o curba intre viaduct si locul unde-s montati mastodontii aceia. Daca chiar este o curba acolo au cum turna astfel tunelul? Caci din filmuletele de pe youtube cu astfel de hardughii am observat ca-s numai in linie dreapta...

Din cate stiu eu, se poate lua curba si cu asemenea masinarii, dar pe o raza mica. Plus ca acea hardughie, mie nu mi se pare ca seamana cu un TBM (daca ar fi adus TBM, dece s-ar fi chinuit sa sape cu excavatoare in deal??). Mai degraba este cofraj pentru segmentele din beton ce vor constitui tunelul.

tonică

Normal ca nu-i tbm, nici macar nu seamana cu unul. E un cofraj asa cum ai zis doar ca nu am vazut pana acum vreun filmulet cu asa ceva pe curba. Si mie-mi pare ca acolo ar exista o curba. Poate insa ma insel si aberez degeaba pe aici  :D

khamutovski

#10742

schluppi

Se poate (daca se poate) lua o curba de raza mare (nu mica) cu un astfel de dispozitiv. Inversul razei se numeste curbura si se poate spune eventual ca se poate construi un tunel ce are o curbura mica.

doryan93

#10744
O noua filmare facuta de Adrian Arcas(Adiarc) pe A1 Orastie-sibiu, cu  Lotul 2 Cunta-Cut, unde lucreaza Straco:
http://www.youtube.com/v/GH4_klPGv8M

Tot de el este  filmat si Pasajul Cugir:
http://www.youtube.com/v/cijzlElgbVM

Ionut

Straco sta bine! Sunt curios si pe celelalte segmente (intre centura Sebes si Cut, de exemplu) cum stam, se pare ca sunt sanse ca in decembrie sa fie gata. Sau poate chiar noiembrie daca trag tare. E bine! Asteptam si filmarea de la Eurocopter. Multumiri lui Adi pentru vestea buna, made my morning!

alin_simeriaveche

#10746
de punctele firebinți la Sebeș Vest(cu realocarea firelor de înaltă tensiune - partea Strabag și supra traversarea căii ferate) mai știe cineva ceva?

mishu77

Ieri dupa masa cand am trecut eu pe acolo (nodul Sebes Vest) firele erau la locul lor, sau mie asa mi sa parut si autostrada era intrerupa pe cativa metri cat tin firele. La CF nu stiu

tonică

pe ssc userul @Cornelt a postat un link foarte interesant ( pt care-i multumesc aici ) despre care eu unul nu aveam cunostinta si in care se poate vedea cadastrarea pentru loturile 2,3 si 4 din lugoj-deva. Fireste, astfel si traseul acestei autostrazi.  Pentru a-l vizualiza va duceti la cautare deva, ajungeti pe un zoom marit cat sa se poata vedea loturile cu galben si veti recunoaste cu siguranta si cadastrarea necesara construirii autostrazii. Ca hint, pe judetul hunedoara are nr: 62300.
http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/imobile/Harta.html

dorum

#10749
da...se vede fain...e cam acelasi ca si in google maps la zoom mare...
Deci e clar, casele de la iesire din Soimus de pe partea dreapta, cele de la baza dealului se demoleaza... NASOL!!!

bogdymol

Ieri am prins deschisa parcarea de pe A1 Arad - Timisoara si am intrat sa fac cateva poze.

Parcarea nu e tocmai gata si nici nu cred ca era deschisa pentru toata lumea, dar nu era nici un semn care sa interzica intrarea, iar bidoanele alb-rosii erau date la o parte:

















Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Goldmund

#10751
Quote from: doryan93 on October 07, 2013, 08:02:34 PM
O noua filmare facuta de Adrian Arcas(Adiarc) pe A1 Orastie-sibiu, cu  Lotul 2 Cunta-Cut, unde lucreaza Straco:

Ce coloana sonora ("muzica de la EMI")are acest film de eu nu pot sa-l vad in Germania?
Pacat!

udar

asatazi in parcarea de pe Timisoara-Arad care era deschisa erau la cantarit/verificat TIR-le si radarul la vanatoare

panda80

Nu merge in Germania din pacate :( Nici eu nu-l pot vedea...

frunzaverde

Quote from: panda80 on October 08, 2013, 08:21:14 PM
Nu merge in Germania din pacate :( Nici eu nu-l pot vedea...

Folositi un proxy. Exista unele gen hidemyass.com care nu necesita nici un fel de configurare (doar tastezi adresa dorita intr-o casuta de cautare).
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!