News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 17 Guests are viewing this topic.

nicki4

noi ne continuam drumul spre Timisoara si trecem (bineinteles) pe tronsonul de autostrada Orastie-Deva. Unele observatii (cu poze bineinteles)
Obs 1: Romanii nu se invata si tot mai ard miristile in apropiere de drumuri rapide...noroc ca era o zi mai ploioasa dar pericolul sa se ridice mult fum si sa se piarda vizibilitatea buna este destul de mare...nu exista legi care sa interzica arderea miristilor in apropiere de drumuri rapide?


Obs 2: faimoasa marmura de Simeria nu prea sta la locul ei...deja a inceput sa se "cojeasca"

"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

nicki4

Noi mergem iarasi mai departe si ajungem la capatul lotului 1 Lugoj Deva la intrare in Traian Vuia (nod cu E673/68A) Nodul pare gata dar din pacate nici o activitate Duminica la ora 15:30). Vremea ploioasa.





Noi continua drumul spre Timisoara, pe o vreme ploioasa si ajungem la nodul A6 cu centura Lugojului. Sensul giratoriu este terminat, la bretele inca mai este de lucru dar nu se intrevede nici o activitate....cateva utilaje auto care erau stationate...sus in deal nu se vede nici o miscare (contrar agitatiei redate de mine acum 3 saptamani)

din pacate plouase atat de tare de nu am decat aceasta poza in care sa se observe ceva...

Cam atat acum....eu o sa mai revin in tara la anu' de Paste si sper ca pana atunci sa circulam si noi pe mai multe tronsoane intre Timisoara si Alba Iulia. Sper mai ales ca macar intre Deva si Sebes Vest sa putem sa circulam mai liberi.
PS: am uitat sa mentionez ca la pasajul peste DN7 la Sibot, desi acesta parea aproape gata autostrada este intrerupta si pana nu se da drumul la circulatie pe noul pasaj inca avem o discontinuitate a drumului intre nodul Orastie si nodul Sebes Vest.

numai bine!
"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

Ionut

Foarte bune poze, nicki4! Multumim! :cheers:
Nu mai zic de cele ale lui Edi, dar na, omul e profesionist.

Pana la urma ati prins prin presa ceva stiri despre deschideri? Tirrena Scavi (Sanovita-Dumbrava) sau Orastie-Sebes? Hai ca e octombrie deja si ploua de rupe. Sunt curios cum e acum la Aciliu...

StefanCelMare

In acest articol, la final, spune asa "şeful CNADNR a precizat luni că până la sfârşitul acestui an va fi deschisă circulaţia pe trei din cele patru tronsoane ale autostrăzii Orăştie-Sibiu."
http://www.gandul.info/financiar/constructorul-autostrazii-comarnic-brasov-desemnat-pana-la-sfarsitul-lunii-octombrie-in-2016-autostrada-va-fi-in-trafic-nu-stiu-daca-in-totalitate-11423209

Ionut

Daca ploua asa pana in decembrie... nicio sansa pe lotul Astaldi, nici macar Straco nu sta bine, au mult asfalt de pus. Cei de la Strabag in schimb par OK.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

phb2

cc : Passages routiers Lancram + Sebeş Vest
1. Sécurité . Mention spéciale à CNADNR + concepteurs pour les dispositifs de sécurité : doubles et triples parapets impressionnants et rassurants.
2. Bon à savoir - et à faire savoir - . Entrée / sortie Lancram : station essence juste au pied de l'autoroute, très proche + accès facile.



tonică

@ciprebe, asta in legatura cu care loturi? 2 si 3? Parca ramasese pe 10 octombrie, nu?

ciprebbe

Este un nou proces in care atat petentii cat si intimatii sunt aceeasi ca si in procesul amanat pe 10.10.
Posibil sa fie cate un proces separat pt fiecare lot si acum sa se indrepte toate ispre o decizie finala pe 10.10.
Din pacate pe portal nu se face referire exacta la obiectul procesului, limitandu-se la "litigiu privind achiziţiile publice".
Logic ar fi sa se dea o sentinta azi sau sa se amane pe 10.10.
Inca 10 zile mai rezistam numai sa se termine odata aceasta telenovela.
Apropo s-a facut public anuntul cu castigatorul lotului 2 din Tm-Lugoj? Adica TS. Pt ca se afla in contestatie la CNSC dar oficial nu stim castigatorul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

teocharis

Quote from: phb2 on September 30, 2013, 03:05:09 PM
cc : Passages routiers Lancram + Sebeş Vest
1. Sécurité . Mention spéciale à CNADNR + concepteurs pour les dispositifs de sécurité : doubles et triples parapets impressionnants et rassurants.
2. Bon à savoir - et à faire savoir - . Entrée / sortie Lancram : station essence juste au pied de l'autoroute, très proche + accès facile.

"francezule" iar te dai bine pe langa conducere...ceva imi spune ca esti in "misiune" aici

isantem

#10630
Quote from: Ionut on September 30, 2013, 06:04:45 AM
@isantem

Lotul doi Nadlac-Arad, adica Pecica-Arad, este la doar 2-3 luni de finalizare.

Scuze vorbeam de lotul 1.

Da, intrun ziar de Szeged directorul de la compania de autostrazi confirma ca partea romana nu va fi gata in 2014. De unde are el informatia nu stiu.

Shhhh

Tot azi expira si termenul de 10 zile in care se putea contesta la CAB decizia CNSC pentru lot 1 Nadlac - Arad. Din ce am vazut, pana acum nu e nimic. Poate avem noroc...

Ionut

@teocharis: lasa francezul in pace, ce ai si tu cu el acum, treaba lui ce natie este.

@isantem: OK, merci de informatie. Este destul de evident ca lotul 1 are mari sanse sa nu fie gata in 2014 daca nu intra constructorul nou acolo cat de repede. E evident. De aici si pana la a confirma oficial insa... e departe. Poate au confirmat "oficial" intre ei, directorii.

udar

cateva poze cu drumul ce leaga Ortisoara de A1....si  mai departe DJ693




mai multe poze aici : http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=48.315

alecu26

#10634
Quote from: ciprebbe on September 30, 2013, 04:24:19 PM
Este un nou proces in care atat petentii cat si intimatii sunt aceeasi ca si in procesul amanat pe 10.10.

interesanta informatia cu CNSC.

Cat despre proces...cred ca asta e cea de a doua cale exceptionala de atac.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).