News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 21 Guests are viewing this topic.

dorum

multumim marius_ar...

i-au dat drumu si la Sebes Vest?

doryan93

#10606
Un video pe Scc, facut de userul @trifuhoria, pe portiunea Sibot-Sebes:

http://www.youtube.com/v/Dok6eMUfCkc

madad

Pare aproape de deschidere. Știe cineva data?

Ce știți de centura Sebesului?

Archi

La cate schimbari de date au avut loc nu putem spune o data exacta, dar cert este ca in maxim o luna, daca lucreaza Strabag, se va da drumul circulatiei. Despre centura Sebesului pot spune ca recent s-a dat drumul la pasajul de la nodul Lancram. Este aproape gata cam tot inafara de supratraversarea CF dintre nod Lancram si nod Vintu, unde electrica trebuie sa relocheze un stalp de inalta tensiune...cred, si pana nu termina nu se poate lucra.

boer_escu

Multumiri tuturor celor care ne-au delectat cu imagini si vesti weekendul acesta.  :cheers:
Si cum nu cred ca a fost postata nicio poza cu zona nodului Sibiu vest, iata vin eu cu cateva imagini de sambata, cand se lucra destul de sustinut:



Uploaded with ImageShack.us



Si doua imagini de pe supratraversarea de catre DJ143B a autostrazii:







penad2007


cineva

La est de Sebes, spre Sibiu, va fi nod? Pe google apare doar ceva partial.

boer_escu


isantem

#10613
Quote from: dorum on September 23, 2013, 04:21:48 PM
terminam inaintea ungurilor daca la primavara sunt calare serios pe lucrare...indraznesc sa cred asta!!

O da sigur, o sa ii tragem de urechi ca de ce nu sunt gata!!!!!  :lol: Hai ma dorum chiar nu vezi ce se intampla in tara asta.
Lotul doi daca il semneaza anul asta si avem noroc de un constructor bun poate termina lotul 2 in primavara 2015. Dar cel mai sigur toamna 2015.
Partea romana a comunicat deja parti maghiare ca nu vor deschide in 2014.

Ei cand termina in septembrie 2014 sa intelegi ca au terminat de la parcari pana la panouri antiorbire. Noi terminam romaneste poate in 2015 si in 2016 poate o sa terminam cum trebuie.
Asta vorbind optimist ca transelectrica, gazul muta utilitatile.

Ionut

@isantem

Tu de unde ai aterizat? Ceva imi spune ca o sa iei ban repede. :)

Lotul doi Nadlac-Arad, adica Pecica-Arad, este la doar 2-3 luni de finalizare. Alpine a lucrat foarte bine si din momentul in care se reapuca noul constructor de treaba nu trebuie sa dureze mai mult de 3 luni MAXIM. In niciun caz primavara 2015. Evident, daca il vor licita in decembrie 2014, atunci da, va fi gata in 2015. Dar daca il liciteaza anul asta la primavara este gata.

Lotul unu intr-adevar are bube mari. Stii tu ca partea romana a notificat partea maghiara ca nu va fi gata in 2014 lotul/nu vor fi gata loturile?

Iar legat de restul comentariului, te rog citeste si respecta regulile. E primul si ultimul post pe care ti-l editez. Urmeaza posturi sterse si apoi ban. In rest, bine ai venit!

dorum

Quote from: cineva on September 29, 2013, 11:03:51 PM
La est de Sebes, spre Sibiu, va fi nod? Pe google apare doar ceva partial.

Nu va fi nod full, ci va fi un seminod... de pe sensul Sibiu-Deva nu se va putea iesi in DN, iar din
DN nu se va putea merge spre Deva pe A1...

Aceata functie va fi preluata de nodul Lancram sau de nodul Sebes Vest....

bogdymol

Domnul Eduard Schneider a postat intr-un album de pe facebook o gramada de poze facute de-a lungul constructiei autostrazii A1 in zona Sebes. Toate pozele le puteti gasi aici: Sebeșeni, vi se pregătește ceva ! :-)













Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nicki4

Salutare,
Ieri am plecat de la Alba Iulia la Timisoara si am trecut si pe la Sebes. Asa ca redau si eu situatia lucrarilor (mai subiectivist si ne-profesionist) plus ceva poze facute din masina.

La intrare in Sebes dinspre Lancram se putea observa in departare cele doua macarale care sunt plasate in zona pasajului peste CF M200. Din cate am observat eu stalpii si liniile de inalta tensiune nu au fost inca mutati. Pozele mai jos (primele cu zoom si marcaje facute de mine dupa)


in rest nodul pare gata la Lancram
Poze nod Lancram:
(giratoriul inainte de pasajul peste Autostrada)
(breteaua de access dinspre Alba spre directia Orastie/iesirea din directia Sibiu spre Alba)
(pasajul peste autostrada
(autostrada spre Orastie)
Observati ca nu sunt pusi parapetii mediani nici cei laterali. Nu pot sa spun daca este sau nu turnat stratul de uzura.

"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

nicki4

in continuare Nodul Sebes Vest cu DN7/E68 intre Sebes si Vintu de Jos. Desi totul pare terminat la nodul respectiv nu pot sa evaluez din ce am vazut daca stratul de uzura este turnat pe toate bretelele de access.
Pozele (incepem cu pasarela peste autostrada venind dinspre Sebes spre Vintu de Jos)

(rampa de urcare a pasarelei inspre Vintu de Jos)
(autostrada spre Sibiu, intre nodul Sebes Vest-Lancram)
Si aici remarcam ca nu sunt pusi parapetii laterali sau mediani.
Continuam cu aceeasi priveliste doar ca de sus de pe pasarela:

(breteaua de access dinspre Sebes spre Orastie/Iesire dinspre Sibiu spre Sebes/Vintu de Jos)
(pasajul privit acum dinspre Vintu de Jos spre Sebes)

Urmeaza pozele cu autostrada facute intre Vintu de jos si Sibot.
"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

nicki4

Par destul de avansate lucrarile la autostrada intre Vintu de Jos si Sibot. De remarcat ca in unele zone parapetii sunt instalati (mediani si laterali) chiar si panourile anti-orbire. In alte zone parapetii mediani nu au fost inca instalati (usor de remarcat la sub-traversarea inainte de Sibot. Gardul lateral este instalat pe toata lunginea autostrazii intre Vintu de Jos si nodul Orastie.









"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin