Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

12 Members and 51 Guests are viewing this topic.

lautaxi

Da totusi cand da Strabag drumul la Orastie-Sebes ?

hitsasu

Quote from: lautaxi on September 23, 2013, 07:17:41 PM
Da totusi cand da Strabag drumul la Orastie-Sebes ?
În aprilie 2013!!! Ăăăă, pardon, în august 2013! Sau, parcă la 1 septembrie 2013, nu mai ştiu exact!...Sau 1 octombrie? .... ;)

dorum


isotech_ro

#10503
este posibil si 1 aprilie 2014  :lol: fara misto

LE la miscarea lenta pe care o are nu ar fi exlus la lotul strabag sa fie gata la 1aprilie2014 ... pentru straco si impregilio cert 31 decembrie 2015

dorum


hitsasu

M-aş bucura să fie 1 aprilie, dar mi-e teamă că-i mult prea repede, există temeri că la toamnă va ploua şi la iarnă va ninge şi caietul de sarcini nu prevedea ca firma câştigătoare să posede şi umbrele, căciuli sau şoşoni! Aşa că lucrul va fi lăsat pentru la vară (între 1 iunie şi 15 iunie, că după aia intră lumea-n concediu şi nu mai au cu cine lucra)... :p

dorum


lautaxi

La 1 oct crede-ti ca s-ar putea da drumul? ar mai fi 1 saptamana ....

isotech_ro

rai ... nerai se misca cu o lentoare demna de toata mila ... mai ales straco si impreglio ... nici strabag nu-i prea departe

tonică

strabagul dadea la un moment dat semne c-ar merge cum trebuie si va deschide destul de repede tronsonul. apoi parca de zi cu zi s-au lenevit, au schimbat vizibil ritmul si ba s-au poticnit intr-un nod, ba intr-o statie de gaz...Totusi nu prea au avut motiv sa nu termine totul in septembrie. Aceasta lalaiala si dusul cu preşul, avansarea fie si prin surse neoficiale ori prin politicieni avizi de imagine a unor termene care nu se respecta este consecinta lipsei unor penalitati serioase, a unui picior in prag si a seriozitatii de care ar trebui sa dea dovada beneficiarul.
Este asa pacat!

Altfel, trei imagini noi de-ale lui Edy Schneider de la nod sebes est:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=736411803052345&set=a.419808004712728.119496.100000505968600&type=3&theater

penad2007

#10510



Strabag sfirsit Octombrie inceput Noiembrie.
Straco, Decembrie - Aprilie.

laurashgeo

#10511
Hai sa va explic ceva poate ne lamurim cu intarzierile astea. Sunt 90% sigur ca si in Romania sunt aceleasi proceduri ca in Belgia.
La jumatatea fiecarei luni Institutul national de Meteorologie emite un act in care sunt numerotate toate zilele in care nu s-a putut lucra din conditii meteorologice. Nu le stiu exact toate conditiile, insa stiu ca daca a plouat mai mult de 4 ore intr-o zi sau daca temperatura a depasit anumite valori se considera ca nu au fost conditii optime de munca.
Astfel toate aceste zile, indiferent daca pe santier a fost sau nu cineva, se adauga la perioada de executie amanand astfel finalizarea lucrarilor.
Sunt luni in care din 22 zile, doar 5 zile se considera "lucratoare", iar antreprenorul e absolvit de orice penalizare.
In concluzie un santier se poate incheia la data propusa doar in cazul in care pe parcursul lucrarii nu ploua si nu sunt temperaturi extreme :D

NordKapp

Quote from: frunzaverde on September 23, 2013, 04:40:23 PM
Sau in nordul Suediei sau Finlandei (unde te asigur ca se lucreaza macar la ceva chiar si la -20)?

Se poate, dar mai mult ca sigur ca in acest caz costurile sunt mai mari, ma gandesc ca materialele cu care se lucreaza sunt mai scumpe.

Scuze de off topic dar mi-am adus aminte de ceva ce m-a uimit. Uite doua poze facute in ianuarie anul asta in nordul Finlandei, in Saariselka. Se turna beton la un viitor hotel chiar daca afara erau vreo -20 de grade celsius.  :)


hitsasu

Ca un afon deplin ce sunt mă bag şi eu în seamă: mie mi s-a părut suspectă lentoarea din ultimele luni a Strabag-ului. Dacă anul trecut trăgeau tare şi au finalizat în decembrie Deva-Simeria şi în mai Simeria-Orăştie, vara asta au lăsat-o serios pe tânjală. Dovadă sunt pozele postate azi în care abia acum se montează panourile anti-orbire. Întreb, nu dau cu parul: iuţeala melcului cu care se mişcă Strabag şi Straco în ultimele luni au şi alte motive decât cele strict tehnice?

rocklee

pote atribuirea ...autostrazi comarnic brasov  O:-) :o