Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 33 Guests are viewing this topic.

tigrel58

^
Toate ca toate, lupta asta e pe Lugoj - Deva, dar Tm - Lugoj lot 2 e-n plop si plopu-n aer. Zvonuri cu Tirena Scavi de saptamani intregi si nimic.

dorum

#10156
...da, macar pe LUG-DEVA mai aflam cate ceva...vedem dosare peste dosare pe rol...in schimb pe TIM-LUG lot 2 nimik/zero barat...si iti dai seama ca dupa o decizie a CNADNR in urma reevaluarii dosarelor (ca parca asta e stadiul actual) urmeaza iar mii de cai de atac in instanta.... >:( >:(

...daca e SELINA, ataca UMB si invers
...daca e TS ataca si UMB si SELINA si iese iures

tonică

#10157
pai pt timisoara-lugoj atat selina cat si umb au fost descalificate, nu? Plus Constructora san jose eliminata de dinainte. Parca s-a terminat povestea aia din ce am inteles eu si am mai si comentat aici acum cateva pagini. Ramasesera 7 oferte parca din care primele patru erau,culmea, la egalitate ca pret oferit. Dintre acele patru s-a ales tirena. Daca e sa conteste cineva, vor avea dreptul doar ailalti trei nealesi.
In plus scrie si-n raspunsul cnadnr trimis lui Alin ( care mi s-a parut unul dintre cele mai detaliate de pana acum ) ca-n legatura cu lotul 2 timisoara-lugoj procesul de evaluare s-a incheiat urmand ca saptamana aceasta sa fie trimis rezultatul catre cei care au participat, adicatelea aia ramasii. aici qoute la ce scrisesem pe 15 august. Ca alta informatie n-a mai aparut:

Quote from: tonică on August 15, 2013, 10:28:55 PM
Din ce am cautat tocmai, ca am aflat cum ca in presa nu s-a scris niciodata despre un clasament al acestei licitatii. Macar insa ca am aflat care au fost cei 10 participanti:

Asocierea Selina SRL – Doprastav as – Sodi Constructii SRL;
Asocierea Tirrena Scavi SpA – Societa Italiana per Condotte d'Acqua SpA;
Asocierea Max Boegl Romania SRL – Max Bogl Bau GmbH & Co. Kg – Astaldi SpA – Tancrad SRL;
Asocierea Impresa Pizzarotti & C SpA – Pizzarotti SA – Shapir Structures 1991 Ltd;
Asocierea Teloxim Con SRL – Comsa SA – Aldesa Construcciones SA – Vamibero;
Holding SA – Arcadis Eurometudes SA;
FCC Construccion SA;
JV Strabag SRL – Straco Grup SRL;

Asocierea Constructora San Jose SA – Sevicon Obras e Infraestructuras;
Copisa Constructora Pirenaica SA;
Asocierea Spedition UMB SRL – Tehnostrade SRL.

Se intelege acum ca cei bolduiti au ramas in carti...

tonică

Acum am vazut si eu filmele lui @Adiarc. Multam pentru ele, reusita performanta...si cu tupeu... :D
Mai e doar podul de la cugir sa inteleg, gropita aceea de pe unde era statia de gaz si stratul de uzura pe ici, pe colo.
Intreb caci nu-mi dau seama de distante, la minutul 3:25 din partea a treia e vreo problema cu reteaua aceea electrica ori e doar o impresie ( ori obsesie  :p ) ?

Sfantu

Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

penad2007

Ceva vesti de pe santierele patriei?

Goldmund

Ce nu pot intelege este un caz aparte:
Timisoara-Lugoj, lot 2, "contract neatribuit, cu finantare asigurata"......
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1481/21328/11287861/2/3-coridorul-iv.jpg

penad2007


dorum

#10163
...o fi ochestie politica...vor sa deschida la 1 dec mai multe loturi ---- plauzibil
...o fi chestie de bani ---- putin plauzibil
...o fi din cauza inexistentei iesirii de la Sanovita ----- mai putin plauzibil
...se doreste deschiderea impreuna cu A6...naiba stie

Clar e ca se putea deschide luna asta fara probleme!

Ionut

E vorba de segmentul din A6 cel mai probabil. Articolul citeaza oricum un nou aterizat, probabil mai prost informat decat noaptea.

La începutul lunii septembrie, noul director general al CNADNR, Narcis Neaga, ne-a transmis că circulația nu va fi deschisă nici în luna septembrie, nici în octombrie. "Compania a primit o solicitare din partea constructorului, prin care ni se solicită amânarea termenului până la finele lunii noiembrie 2013", ne-a declarat Neaga.

rocklee

puneria in valoare a acestiu tronson ..va iesi in evidenta doar atunci cand va fi gata si izvin belint...pina atunci va fi un fel de centura ocolitoare ...la nivel de autostrada  ...a unor sate si comune din zona ... :D..

dorum

ai dreptate, insa partial...

1. cand va fi gata si Izvin-Sanovita va fi MIRIFIC pt ruta TM-Deva...
2. momentan fara Izvin-Sanovita dar cu Sanovita-Dumbrava deschis va fi doar FRUMOS :) :)

rocklee

#10167
:D

corect ce ai spus :) ...cind va fi deschisa ....si am drum la timisoara sigur o voi folosi in detrimentrul ...dn-ului... :D

dorum

veste cam proasta de pe SSC, credit stire cristi.t

Referitor la capatul dinspre Sanovita din Lot 1 Lugoj - Deva, am aflat prin surse sigure de la constructor si de la cei de la directia regionala de drumuri ca nu e planificata nici o intrare temporara.
Mai mult decat atat ei chiar se gandesc sa bage lotul in "conservare" dupa inaugurare.


Eu am adresat o intrebare in acest sens la CNADNR si deocamdata astept raspuns...

penad2007

A iesit cineva din casa azi sa vada ceva miscare ?