News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alexcrist

Dacă vorbești de DN16, eu unul am fost o singură dată pe acolo acum 2 ani. Dar după experiența de atunci mi-am jurat că nu mai calc pe acolo până când cineva nu vine cu imagini clare că drumul e refăcut din temelii. Până acum n-am auzit nimic nou despre el, nici nu bag mâna în foc că n-o mai fi fost reparat, dar nici n-o să-mi mai încerc norocul în orb.

Cam asta povesteam acum 2 ani: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.msg128631#msg128631

Dacă are cineva informații noi, și eu sunt curios, pentru că drumul ar fi fain dacă ar fi carosabilul măcar decent.

mobile

^^^
La sfârșit de august am mers pe DN16 între Tg. Mureș și Cluj. În Cluj, de la limita dintre județe până la Apahida e între galben și verde. În Mureș s-a mai degradat față de cum era în filmul tău, e de roșu profund. E un drum de nevoie, mai puțin de vacanță.

dragos76

Nu aș zice că e de galben DN16 pe raza județului Cluj. Nu aș da un verde "clasic" pentru că acostamentul nu este consolidat (deci de la marginea benzii mai ai cam 20 de cm de asfalt) și în câteva locuri a început să cedeze un pic fundația pe margine, și ai niște denivelări. Dar în rest calitatea asfaltului încă este destul de bună, semnalizarea excelentă.

fspy87

Săptămâna asta am făcut Cluj -Reghin și e tot așa porțiunea din jud Mureș .se așternea asfalt pe petice mari se circula la paleta aproape de sensul giratoriu de la intersecția cu Bistrița Năsăud dar primăvara nu se face cu atât de putine flori vorba aia

marinul

Quote from: realfanady on October 23, 2018, 02:16:07 PM
QuoteDN19B Sacueni - Marghita este albastru

Imi mentin parerea de verde. Este un pic un pic valurit, nu e chiar perfect sa putem marca albastru.


inseamna ca avem nevoie de o a 3 a parere, si eu imi mentin parerea :)


intradevar nu e chiar perfect, dar sunt autostrazi cu denivelari mai mari sau la fel si apar cu albastru

qew00

DN 59A Timisoara-Jimbolia, gropi si denivelari pe anumite zone de drum.

Albastru -> Verde.

S-a degradat fata de anu trecut.

Jimbolia-Zrenjanin - - asfalt prost si denivelari, macar e liber. Si gropi pe unele portiuni. Verde -> Galbeb
Zrenjanin - Novi Sad - Verde -> Albastru,  drum reasfaltat si modernizat anul trecut. Asfalt nou si bun , destul de lat si bine marcat.

vladb

#1971
Buna dimineata,
Cred ca la limita mesajul meu se potriveste aici.
Asa cum intrebam ieri, am plecat pe ruta recomandata dinspre Cluj spre Bicaz: Cluj - Turda - Acatari - Balauseri - Praid - Gheorgheni. Din pacate mai departe inca nu am ajuns.
Aseara in jurul orei 18.00, la 13 km de Praid inspre Gheorgheni, literalmente in mijlocul pustietatii, am luat o groapa prin padurea Bucin, la 40 la ora. Rezultatul: doua cauciucuri praf, doua jante de aliaj indoite si probabil nerectificabile fara viitoare batai. Ironia sortii e urmatoarea: masina e noua (3 luni), 4000km la bord, garantie si Casco (inclusiv pe jante), dar... nema semnal la momentul respectiv in zona respectiva (off topic: dupa am aflat ca zona respectiva colcaia de ursi si cerbi). Un binevoitor (din 100 care au trecut pe acolo si nu au oprit) l-a dus pe colegul meu inapoi in Praid unde am gasit un alt om minunat la vulcanizare care mi-a vandut un cauciuc second, a indreptat una dintre jante si l-a si adus inapoi pe colegul meu. Astfel, cu rezerva cu restrictie la 80km/h + cauciucul second pe una dintre jantele dezdoite, am reusit sa ajung in Gheorgheni. La zona cu semnal. Unde am sunat la call centerul ERGO (Casco), care mi-a deschis dosar de dauna. Acum astept un agent sa constate, sa imi permita sa dezdoi si cealalta janta, sa cumpar un cauciuc nou si imi continui delegatia ca in momentul in care ajung la Cluj sa o duc la reprezentanta sa faca o constatare tehnica.
Deci, grija mare in padurea Bucin, mai ales seara, noaptea. By the way, cam la o ora dupa ce am patit eu, a mai patit-o si alt coleg de trafic.
OT: Daca poate cineva sa imi spuna pe scurt la ce pot sa ma astept din partea agentului constatatir, i-as fi foarte recunoscator. Nu am experienta cu asa ceva, e primul eveniment de acest tip.
Drumuri bune!

alexcrist

Îmi pare rău de pățania ta. Mult succes în rezolvarea cu CASCO (foarte bine că îl ai). Dacă ai păstrat bonuri/facturi de la vulcanizare, vezi dacă nu ți le poate deconta și pe alea. Teoretic ar trebui să ți le acopere. Din câte știu, și dacă chemai platforma, CASCO îți deconta ulterior cheltuielile. Mai multe nu prea știu să îți spun, nici eu n-am avut încă nevoie de CASCO.

Însă, în spiritul topicului, în afară de groapa buclucașă, cum e starea generală a drumului? Sunt probleme grave? Sau doar ai avut ghinion?

AlexxC

Foloseste waze, in special noaptea.
In afara de radare m-a salvat de multe alte belele:gropi,lesuri animale,apa pe sosea,zone cu polei,carute nesemnalizate si alte pericole) probabil mult mai costisitoare decat o banala amenda.

ionutzyankoo

DN 11 intre Onesti si Bacau poate fi trecut la calitate excelenta incluzand aici asfalt si marcaje (mai putin elemente de semnalizare si protectie)

pasadia

Eh, arata mult mai bine decat in trecut dar... parca as da albastru daca platforma ar fi mai lata, daca acostamentul ar exista peste tot, daca ar fi trotuare si nu ai avea oameni pe margine...

Totodata:
- podul de la Onesti e pe duca, a disparut complet trotuarul din amonte.
- au marcat pe mijloc si intre pasul Oituz si Onesti. E altceva noaptea cu o linie pe drum. Plus ca au mai peticit pe serpentine.

In continuare nici un fel de lucrari la podul de la Poiana Sarata. Foarte multe alte podete sunt cu marginile cazute. Nici un fel de reparatii la alunecarile de pe traseu.


vladb

^^^
Mi-am deschis dosar de dauna la Cluj. Cauciucurile sunt varza definitiv, iar pentru jante nu o sa accept decat inlocuire. Sunt indoite bine pe interior. La intoarcere trebuie sa fac poza... gropii. Nu e gluma, din pacate...
Eu zic ca am avut ghinion. Dar faptul ca la o ora (eu am stat acolo 1.30h) dupa patania mea, a mai patit-o si altul si mai ales, faptul ca "vulcanizatorul" l-a intrebat direct pe colegul meu: "La km 13? O, acolo am fost de 3 ori saptamana asta" - ma face sa cred ca groapa e periculoasa. Si nesemnizata pe waze - folosesc Mirrorlink direct pe ecranul tactil al vehiculului.
Concluzia e simpla: la Cj o sa imi schimb cauciucuri + jante + o sa fac o diagnoza pe partea de directie, DAR am sa fiu GARANTAT martor fizic la un eventual proces intentat de asigurator CNAIRului. Oriunde ar avea loc...

epuru

Stie cineva cum se mai prezinta DN73A intre Sercaia si Zarnesti? Ca anul trecut era cam rau.

https://goo.gl/maps/6FVCB3giQSP2

Multumesc!

gruiarew

DN68A l-au mai marcat sau se circulă tot orbește?
Mulțumesc și eu.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Io

#1979
@epuru

Din pacate informatiile despre acel drum lipsesc. Poate e un semn ca lumea nu il parcurge. Ar fi si  pentru mine o alternativa foarte buna de ocolire a Brasovului in drum spre Fagaras/Retezat/Apuseni. In ce ma priveste nu il voi parcurge pina cind voi citi aici ca a fost refacut complet de la structura!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.