Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vasile.silion

#2760
@florrinel, ne înțelegem noi cumva...

Ce e pe hartă acum e bine, cu următoarele modificări:
- în Benesat totul trebuie albastru,
- pe DJ 108A între Benesat și limita de județ SJ/MM (în defileul Someșului) rămâne albastru, dar mai departe până la Gârdani (că sa fiu mai exact până la Sălsig, dar între Sălsig și Gârdani distanta e mică) - trebuie roșu (adică drumul care trece prin localitățile Țicău, Ulmeni, Tohat, Sălsig), e drum din beton degradat. Doar la capăt, pe teritoriul Sălsig, până la Gârdani (intersecția cu DJ 108D) drumul e acoperit cu un strat de asfalt, acea mică porțiune ar putea fi trecută cu galben.

Pe partea cealaltă, ruta Cehu Silvaniei - Ariniș - Rodina - Gârdani - Fărcașa - Sârbi - Buzești - Ardusat - Colțirea - Hideaga drumul e proaspăt reabilitat (îi zice Drumul Nordului - una dintre etape), e perfect, e albastru (ca pe hartă). Deci inclusiv porțiunea Ardusat - Colțirea - Hideaga - DN 1C (DJ 193) trebuie colorat in albastru!
https://drumulnordului.ro/despre-proiect/trasee-de-drum-propuse-spre-reabilitare/
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

florrinel

#2761
@AlexxC

Salut Alex
Am facut modificari in OSM conform observatiilor tale cu doua exceptii:

1) In orasul Slatina nu stiu unde trebuie galben, sunt 2 variante de tranzint
-centura care in prezent e rosie
-prin centru pe unde momentan este verde

Aici nu stiu pe unde vrei sa trecem in galben.



2) Ai facut referire la: "DN65C Craiova-Horezu - cred ca merita upgrade la galben....a primit ceva peticiri in ultimii ani."

Aici trebuie trecut intregul drum in galben sau numai ce era rosu pe harta pe segmentul Craiova-Buzesti- Gura Lacului?

Te rog daca ai timp sa-ti mai arunci un ochi pe traseele updatate deja, sa nu imi fi scapat ceva.

Multumesc

Florin


AlexxC

In Slatina ,centura e rosie doar pe segmentul ce urca pe deal, acum apare rosie pana la podul Oltului. Laso asa ca oricum apare DX12 curand.
Pe "DN65C Craiova-Horezu ce e acum cu rosu merita galben si ce e cu albastru inclina spre verde.

florrinel

#2763
@vasile.silion - Ai fost foarte clar, am corectat de ieri.

@AlexxC - Am corectat

Am mai corectat "maruntisuri din spate" solicitate de:

pasadia si bgd77 cu referire la Zalau-Nusfalau, pod Voila-baraj Dridif, Poiana Marului-Sercaia, etc

ovideatza (din septembrie) - DN2A zona Harsova  retrogradare in galben

comisarul  (din octombrie) DJ504 limita judet Teleorman/ Arges pana DN65A, trecut in reparatii.

Cred ca de maine se pot vedea dupa actualizare din OSM

pelan87

DN2 intre Buzau si Focsani are, pe harta, destul de multe portiuni galbene. Nu inteleg de ce, drumul acela ar trebui sa fie albastru sau, in cel mai rau caz, verde.

vancouver

Am mers eu pe DN2 Bucuresti - Focsani pe 04.01.2022, dus intors. Este integral albastru, cu exceptia unor zone neglijabile ca lungime, pe centura Buzau si intre Movilita si Cosereni (dar numai ca. jumatate este prost, de verde sa zicem, adica usoare denivelari). Pe harta nu are rost sa apara alta culoare decat albastru. Chiar si zonele mai denivelate sunt "avion" in comparatie cu alte drumuri nationale adiacente (de ex. cand vii de pe Dn1B dinspre Mizil si intri pe centura Buzau, zici ca ai ajuns in alta lume.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

florrinel

Am tot verificat in spate pana la mijlocul lui 2021 si am mai facut urmatoarele corectii in OSM

-sugestie Dan 74 cu rutele:  Tandarei-Baraganul  si DJ 203 Insuratei-Faurei
-sugestie captiva cu traseu: DN11C Bixad-Lac Sfanta Ana
-de la Vancouver cu Targu Frumos-Botosani, intrat in reabilitare pe portiuni insemnate
-trasee parcurse de mine la Sambata de Sus-Dragus-Oltet si segmente mici langa Scornicesti-Cungrea si altele ...

Astazi drumuriRomanesti a "plantat" un link pretios avand filmulete cu drumuri parcurse de el in 2021! Aici am facut corectii pe rutele:

-Plopi-Greci-Strehaia
-Lacul Valea Mare-Apa Neagra;
-DJ572 Lipova-Buzias-Doclin

Pachetul de filme al lui "drumuriRomanesti" pe 2021 poate fi valoros, daca sunt persoane dispuse sa-l cerceteze. Ii multumim pentru efort.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLrNcFbWEzSvqXHMvbhykaya_ORtzrdy66

Florin

cristi5

+1 @florrinel

PS: Daca folosesti @ cand scrii un pseudonim, colegul respectiv va primi o notificare de exemplu pe app-ul Tapatalk. Daca pui doar bold, nu cred ca va primi

florrinel

 @cristi5

In regula cu observatia! Eu nu pot comunica in mod privat (nu stiu de ce nu am drepturi de a trimite mesaje private), de aceea ti-am raspuns aici.

Se poate sterge acest mesaj.

Florin

bgd77

Este o restrictie pusa, dupa ce o sa ai 100 de mesaje pe forum o sa poti trimite mesaje private.

hvm

De la Albita (intersecția de la Rasesti) și pana laiesire din Gorban spre Iași calitatea ar fi undeva de un Verde (fără gropi dar extrem de denivelat) de la ieșirea din Gorban pana la întrarea în Raducaneni eu l-as pune de un galben fiindcă e și denivelat și crăpat și prost peticit și pana în primăvara probabil o sa fie plin de alte gropi mai mari
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

florrinel

#2771
@hvm - Am operat modificarile in OSM! Maine dupa update trebuie sa apara. Multumesc de info!

Intre timp am continuat vizionarea filmuletelor postate de "drumuriRomanesti" in zona Banatului si am operat in OSM urmatoarele:

-DJ 592B Folea - Tormac - Cheveresu Mare update + marcare portiuni noi pe harta
-DJ 588A Denta - Gataia - actualizare in verde
-DJ 588B Gherman - Rovinita Mare - actualizare din rosu in albastru
-DJ 591A San Mihaiu - Roman - Peciu Nou - marcare noua pe harta (albastru)
-DJ 592C Boldur - Sacosu Mare - primul marcaj pe harta (verde/galben)
-DJ 593A Peciu Nou - Uivar - primul marcaj pe harta (verde/galben)
-DJ 594 Lovrin - Grabat - actualizat in albastru/verde
-DJ 594A Comlosu Mare - Gottlob - primul marcaj pe harta (verde)
-DJ 608 Plugova - Cornevera - Rusca -DN6 primul marcaj pe harta (galben/rosu)
-DJ 609 Lugoj - Zabalt primul marcaj pe harta (galben, rosu, verde)

Filmuletele cuprind cu exactitate denumirile reperelor strabatute. Sunt foarte utile pentru o apreciere cat mai corecta. Multumim!

Florin

ddfab

Oare harta de pe prima pagina se mai actualizeaza?
Spun asta, deoarece, pe ultima harta modificata, in urma cu vreo 3 pagini, sectorul din A1 dintre Sebes si Sibiu este cu galben( lotul imbecillo), iar pe harta de la pagina 1 este verde.
multumesc.

Adrian.TM

Am impresia că @vancouver a uitat să înlocuiască harta de pe pagina 1, având în vedere că deja a făcut actualizări la harta menționată anterior.