News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

rizelgeorgel

Aveti cumva posibilitatea sa mai updatati harta in format PNG, cea de la pagina 1, va rog?

Adrian.TM

^
Iar dacă se actualizează cumva, aș avea o sugestie: Să adăugați pe aceasta și DN59F, între Sânnicolau Mare și frontiera cu Serbia(Vălcani), în județul Timiș, cu culoare albastră, drumul fiind recent refăcut.

Schumy

Salut @cristi5 !

De aproximativ o saptamana harta calitatii drumurilor nu mai functioneaza (pare ca se incarca, dar afiseaza doar o pagina alba), iar pagina editorului nu se mai incarca deloc.

vancouver

#2718
Harta la zi:



Atat pe telefon, cat si pe calculator, cel mai bine descarcati harta si o salvati (ca poza pe tel, ca fisier pe calc.) si apoi deschideti cu view-erul telefonului sau din windows. Astfel puteti face usor zoom si pan prin harta.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Adrian.TM

#2719
^^
Îmi cer scuze, dar după cum am menționat, DN59F din județul Timiș nu are cum să fie galben, fiind reasfaltat recent(acum o lună-două).

Un video cu drumul în întreaga sa lungime, veți vedea că merită să fie, dacă nu albastru, verde sigur!


P.S. În orice caz, țin să vă felicit pentru munca depusă!!

vancouver

Multumesc Adrian.TM. Prefer mesaje cat mai simple si decise (adica nu albastru sau verde, ci ia decizia cum sa fie dupa parerea ta). La video din pacate nu am timp sa ma uit. Asa ma ajuta cel mai mult:

DN59F Sannicolau Mare - Valcan = verde.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

TibiV

@vancouver,
m-am uitat eu pe tot videoul...

DN59F Sannicolau Mare - comuna Valcan = verde
DN59F comuna Valcan - PTF Valcan = galben (~2km pana in granita)

@AdrianTM,
la 09.30 ti-au dat "felicitare"?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlexxC

DN17C Dealu Stefanitei - Telciu - cred ca a devenit verde/albastru,rog si alti colegi sa confirme. In urma cu 2 luni era proaspat asfaltat ,astepta marcaje .
DN6 Alexandria-Ghimpati , mai degraba verde decat galben.
DN65 Ganeasa-Slatina verde, oras Slatina galben, Slatina -Colonesti- albastru, ce e in judetul Arges ramane galben.
DN65C Craiova-Horezu - cred ca merita upgrade la galben....a primit ceva peticiri in ultimii ani.
DJ552 Craiova-Cetate galben intercalat cu verde...curand o sa devina albastru.
Caracal-Corabia -verde
DN6B Craiova-Hurezani -verde cu exceptia zonei Urda de sus-Cruset aflata in lucru

De adaugat pe harta :
DJ546A Slatina-Serbanestii de sus-galben, mai departe pe DC89 pana la Floru verde, apoi de la Floru pe DJ703 sau DJ701 galben spre verde pana la Tatarastii de jos
https://www.google.ro/maps/dir/44.3414033,25.2381832/44.4093717,24.4100155/@44.3521651,24.6985906,88286m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0

Adrian.TM

Legat de DN17C, în vară știu că lucrau la el, din iulie n-am vizitat zona, dar confirm că se repara.

pasadia

Ca de obicei, dupa un nou update, apare lumea cu informatii noi. Prin urmare si eu:

1. Pe DN76, sectorul Varfurile - Ionesti te-ai grabit putin. Am fost la final de octombrie, inca se lucra pe unele sectoare (semafoare, cirulatie redusa la o banda cu praguri si asfalt prost pe portiuni de cateva zeci/sute de metri. Nu l-as pune albastru ci albastru/galben.

2. Sectorul vecin de pe DN76, Stei - Varfurile, nu mai are portiuni de rosu. Nu l-am parcurs pe vremuri, nu stiu cat de rau era inante de inceperea lucrarilor (care oricum dureaza de mult), dar acum e ok, aproape chiar de finalizare. As sugera mai degraba un albastru/galben.

3. aceeasi observatie e posibil valabila si pentru DN76 sectorul Baile Felix - Sambata. Nu l-am parcurs anul asta, insa nu imi aduc aminte sa se fi spus ca sunt finalizate lucrarile.

4. Un alt sector in santier pe care l-as trece tot albastru/galben ar fi DJ-ul 191 C, Zalau - Nusfalau. Util pentru trafic local, dar si pentru a ocoli Zalaul cand nu ai treaba in el. E adevarat, inca e santier prin Aghires si Huseni, dar eu zic ca ofdata finalizate lucrarile acest sector va fi util (mai ales in perspectiva viitoare in care vom avea ceva tronsoane de autostrada deschise pe A3 intre Cluj si Oradea, DAR nu toate.

5. Tot in zona aia (dar ar fi bine sa iti confirme cineva din zona - @marinu) cred ca as schimba culoarea unor sectoare din DN19B si DN19E. Adica galben intre Nusfalau si Marghita si chiar albastru pe unele sectoare dintre Chiribis si Oradea.

6. Traseu STRICT turistic, nu neaparat util - DC121 intre Belis si Rachitele e complet asfaltat, albastru. INSA e ingust (4 metri estimez, pe cea mai mare parte a lui) si foarte virajat. Ca atare as recomanda mare atentie in zona, nu calcati acceleratia caci nu stiti ce apare pe contra-sens (e si multa vegetatie de altfel).

7. Tot in zona, si tot in scop turistic, mentionez si DJ103J, Sancraiu - Sacuieu. Tot albastru, platforma ceva mai larga (plus ca oricum vizibilitate e considerabil mai buna datorita numarului mai mic de viraje si a lipsei vegetatie).

8. DJ106 Voila - Agnita este inchis in zona podului peste Olt (care este in curs de refacere). Se cirula pe o solutie improvizata locala (Dridif - baraj Boila - Cincsor) care e un drum de piatra limitat pana la 12t (parca). Oribila solutie, demna de violet, o mentionez caci poate ar fi cazul sa fie pus un semn pe harta.

9. DJ141 Medias - Agnita e in lucrari (de fapt e posibil ca lucrarile sa se fi terminat deja). Ultima oara l-am parcurs complet in vara, l-as pune verde / albastru.

10. La fel, mai degraba ca o mentiune turistica, as pune DJ141B, Saros - DJ141. Verde pana la Biertan, galben de la Biertan pana sus in deal.

11. Nu pot spune ca inteleg culoarea rosie pentru sectorul DN12 de langa Ghimes. Imi pare mai de galben, si oricum imi pare mai potrivita intre Ghimes si Comanesti.

12. La fel, nu pot spune ca inteleg culoarea rosie pentru sectorul Zarnesti - Sercaia din DN73A. Eu l-as pune verde (cel putin) intre Zarnesti si Poiana Marului si galben spre Sercaia. Recunosc insa, tronsonul Poiana Marului - Sercaia nu l-am strabatut anul asta, dar din relatarile altora inteleg ca a mai fost asflatat si intretinut si ca arata ok.

bgd77

Pentru 12, Zarnesti - Sercaia DN 73A - in principiu sunt de acord cu pasadia. Ar merita in plus o scurta portiune rosie pentru Poiana Marului, fiindca in localitate drumul este foarte prost si nu a fost reparat. De la Poiana Marului la Sercaia alterneaza portiuni reparate, de albastru, cu portiuni mai putin bune, de galben. Per total aceasta sectiune poate sa fie galbena.

Hercule

De Sighisoara - Agnita se mai stie ceva? E in reabilitare de prin 2019.
Deșteaptă-te române!

vancouver

#2727
^@pasadia DN76 Varfurile - Ionesti era inca de data trecuta, adica de anul trecut (decembrie 2020) pus pe albastru  :o ... Dar nu e nici o problema, revin la galben-albastru.

@marinul, vezi te rog punctul 5 de la @pasadia de mai sus.

@pasadia, Voila - Agnita nu este DJ105? 106 e Agnita - Sighisoara. Am redus mult grosimea liniei la DJ105 si revenim la normal cand se termina reparatia podului peste Olt.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

vancouver

Am actualizat observatiile de azi 13.12 (cu mici exceptii) si avem modificarea modificarii:


(click imagine mare; pentru vizualizare optima cu zoom si pan: descarca poza pe telefon sau calculator -> deschide cu viewer-ul telefonului sau din Windows)
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Adrian.TM

Observ că a "dispărut" o postare de-a mea de pe topic, așa că o voi relua:

@TibiV, din păcate, nu eu sunt autorul videoclipului(și nici nu am menționat acest lucru ;) ), dar am observat și eu echipajul de la 09:30 :D.