News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

alexcrist

Din ce știu, DJ174C, partea suceveană, încă NU e făcută. Abia anul ăsta era vorba să se apuce de el. Dar n-am găsit vreun articol mai recent de aprilie-mai. Eu n-aș risca.

Partea din Harghita e gata, din ce știu e drumul impecabil. Doar că se termină brusc în drum forestier la limita de județ.

Dacă are altcineva alte informații, sunt și eu curios, că abia aștept să fie gata.

alexcrist

Apropo, ai grijă și la DN17B, cică ar fi o porțiune închisă de ceva timp, la Holda. Nu știu dacă la fața locului se circulă, dar oficial e închis: https://andnet.ro/dispecerat/


alexcrist

#2703
Așa e, 17B e prin Poiana Largului. L-am menționat în caz că era varianta ta de rezervă. :)

Despre DJ174C, după cum scrie și în articol, mai lipsesc 3,7km. Fix cei mai grei, în munte. Acum 1 an arătau așa:
În cel mai bun caz, DACĂ s-au apucat de el, arată cam la fel, dar în construcție. Dar ceva îmi spune că l-au lăsat pe anul viitor. Și dacă e în aceeași stare, ținând cont că deja e toamnă și umed la munte, parcă nu m-aș aventura decât dacă aș avea mașină 4x4 capabilă, în caz de surprize. La ce teren e în filmarea aia...

Nu am date exacte, și eu mă bazez pe ce articole am mai găsit. Dacă totuși îți încerci norocul, dă de știre și aici. :)


comisarul

Atentie mare la la DJ504 limita judet Teleorman/ Arges pana DN65A, drumul este verde pe open maps, dar este in reparatii, sunt podete din ciment iesite in afara 10-15 cm, datorita asfaltului frezat, daca le iei cu peste 10km/h papa jante/cauciucuri/directie .
DN73 a fost cat de cat reparat, in jud Brasov pana la Fundata este foarte bun, in Arges pana la Campul Lung au fost refacute aproape toate zonele unde dadeai cu capul de plafon de la denivelari .

supremealex

#2706
Quote from: cristi5 on October 01, 2021, 12:08:23 AM
@dumghen multumim pt raport!

Aceste drumuri nu vor ajunge pe harta de tranzit pt ca nu sunt de tranzit... Poate are timp cineva sa le puna pe OSM

Sper ca mai functioneaza editorul de calitate. Daca nu, se poate folosi un editor general OSM. Trebuie un cont la OSM

http://pum.project-online.se/maps/edit.html#map=10.53/46.737/23.052/0

Sunt 7 zile de cand am facut niste modificari cu contul OSM la calitatea unor drumuri pe Harta Interactiva, dar inca nu s-a actualizat (de obicei dura 48h). In trecut mai erau probleme cu serverul, s-o fi intamplat din nou?  ???

cristi5

Merci @supremealex ca contribui pe OSM!

Voi verifica serverul.

supremealex

#2708
Cu placere, e minimul pe care il pot face in semn de multumire pt. toate excursiile prin Romania care mi-au decurs cum trebuie datorita hartii si celor care au contribuit la randul lor.

Tot pe calea asta as indemna cat mai multa lume (care are timpul necesar la dispozitie!) sa mai faca singura modificari pe harta interactiva cu contul OSM ca sa mai usuram un pic munca lui Vancouver; sa se poata ocupa doar de update-uri cuprinzatoare, la intervale mai lungi de timp pe harta de pe prima pagina.

Drumuri bune tuturor!

b1

Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

supremealex

Quote from: b1 on October 13, 2021, 07:25:48 AM
Azi am avut aceste erori:


In "Comentarii OSM" nu trebuie sa fie diacritice. Sa incerci din nou, dar cu "Soseaua Brailei smoothness" si se va inregistra update-ul.

b1

Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

cristi5

Probabil si asta cu diacritice as putea sa repar daca as avea timp...  Mi-am notat cel putin

bufl

Salut, as avea si eu cateva actualizari pentru harta calitatii drumurilor pentru judetul Sibiu.

DN7/DN1 - de la iesirea din sibiu si pana la "Sensul giratoriu de la Vestem", unde se despart cele 2 a fost proaspat asfaltat in aceasta vara. De asemenea drumul a fost despartit de parapeti de tip "new jersey" pe cea mai mare partea a lui. Cred ca ar trebui actualizata culoarea de la verde la albastru.

DJ107B - de la Slimnic pana la Pauca drumul a fost recent reabilitat de Strabag( lucrare terminata la inceputul acestei veri ). Cu excepta portiunii evidentiate in poza de mai jos, care e in continuare foarte proata, si culoare acestui drum cred ar merita actualizata de la verde la albastru.





Powered by API/PUM imgur uploader

alexcrist

#2714
Quote from: alexcrist on October 08, 2021, 07:26:55 PM
Partea din Harghita e gata, din ce știu e drumul impecabil. Doar că se termină brusc în drum forestier la limita de județ.
Băi, chiar m-am enervat!

Am fost recent acolo, venind de la Toplița prin Bilbor, să văd cum arată drumul proaspăt, eventual să fac popas în vârf. Știam că coborârea nu e făcută, dar măcar urcarea...

Ce-am găsit m-a lăsat cu o mare scârbă față de minunatele autorități.

Drumul nu e unit cu Bilbor. Pur și simplu au asfaltat o bucată din mijloc, nelegată nici cu Bilbor, nici cu partea cealaltă.

Arată fix ca anul în filmarea de anul trecut:

În plus față de filmare, pare că ar fi tras marcaje, conform imaginii din iunie 2021 de aici: https://www.google.com/maps/place/Pe+v%C3%A2rf/@47.127727,25.49367,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipPHp919o-pJYLes4tsNu9VCpUkrUq-htYj1xx2p!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPHp919o-pJYLes4tsNu9VCpUkrUq-htYj1xx2p%3Dw211-h100-k-no!7i4032!8i1908!4m13!1m7!3m6!1s0x474a7fcaaf49d51b:0xf70bd836499a705e!2sBilbor+537020!3b1!8m2!3d47.0656143!4d25.4864041!3m4!1s0x4735811a756c48b5:0x27bacdf2bd5b73b0!8m2!3d47.127727!4d25.49367 (din imaginile astea am tras eu inițial concluzia greșită că ar fi fost gata până în Bilbor)

Dar partea neasfaltată la ieșire din Bilbor e tot neasfaltată și plină de hârtoape specifice unui drum forestier. Nici măcar "în lucru" nu pare a fi, pur și simplu așa a rămas. Să le stea în gât asemenea hal de lucrare.