News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Leo-Ph

@ darko  pe 03 August m-am intors de la Poiana Negrii..stiu drumul de la Falticeni pana la Buzau, eu mergand catre Ploiesti. Poti folosi oricare dintre cele 2 auto pe care le ai. Calitatea drumului este ok cu ceva exceptii in Roman, Adjud, Focsani si cenrura Buzaului. La Bacau ai centura in regim de autostrada.
Din Buzau ai optiunea sa mergi catre Urziceni -> Bucuresti sau Buzau->Mizil->Fulga->Draganesti->Gherghita->A3. Pe portiunea Mizil->A3 este de Galben
Dpdv siguranta circulatiei mare grija pe portiunile cu acostament largit pe care unii le considera a fi banda de circulatie.
Drumuri bune fara evenimente !

mirceaeliade

#2686
de la Stupinii Prejmerului pana la Brasov drumul e seminficativ mai bun decat in directia opusa spre Intorsura Buzaului.  as zice ca e cam albastru

si vad ca A3 ocolitoarea Rasnov tot lipseste la fel si cu alte ocolitoare recente gen Radauti, Saculeni, etc


hvm

@Darko:
Pe traseul tau am fost acum 2 saptamani intre Bucuresti si Tisita. Buzau - Urziceni - Bucuresti e bun drumul dar acelasi 1,5+1,5 aglomerat cu depasiri la mustata, iar apoi ai 2+1 si 2+2. Drumul e bun, dar aglomerat.

M-am intors pe Bucuresti - A3 - Gherghita - Draganesti - Fulga - Mizil - Buzau. Drum mult mai relaxant dar ai grija ca undeva intre Gherghita si Fulga (nu mai tin minte exact) ai zone unde asfaltul este tasat pana la 10 cm. Asa ca si exemplu parca mergi pe treceri de pietoni din alea ridicate din sosea, dar numai pe o parte a masinii, si apoi ai coborat de pe el si incepe pe cealalta parte a masinii si tot asa. Asta pe vreo 5km, dupa care e bun asfaltul. Aglomerat si pe aici, dar parca nu m-a presat nimeni asa ca pe DN2 pe partea cealalta. Toata lumea circula in acelasi ritm.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

darko

@Leo @hvm
Multumesc mult amandurora pentru info.
Drumuri bune!

ovideatza

#2690
Propuneri de retrogradare ca urmare a unui drum Constanta - Giurgeni - Braila - Tecuci - Vaslui - Iasi:

1. Zona verde din DN2A Constanta Harsova - GALBEN. S-a degradat mai tare, puternic denivelata. Necesita reducerea semnificativa a vitezei si atentie sporita.

2. DN2A Harsova - intersectie cu DJ213/DN3B - cred ca poate fi trecut tot la Galben pe sectiunile:
- Harsova - pod Giurgeni - sunt gropi peticite extrem de prost. E cel mult Galben. Este pur si simplu riscant. Desi se circula in continuare tare.
- dupa iesirea din Giurgeni - pana in "Orasul de Floci" - din nou denivelari, impingeri spre laterale.
- dupa intersectia cu DJ213 nu am fost.

2a.Conexiunea cu Viziru se prezinta mai bine ca anul trecut, s-a asfaltat integral un segment care a fost cu probleme. Ramane verde, e decenta.

3. DN24 Tecuci - limita de judet Vaslui/Galati (partea nereabilitata) - nu mai este de albastru. E de VERDE. Cu cat te apropii de Tutova este cu atat mai rau. Ultima parte chiar poate ajunge Galben cat de curand.

Albastru inseamna un drum plan, fara denivelari, perfect marcat, pe care se poate circula fluent fara a "feri" obstacole. Nu mai e cazul.

Sendreni-Tecuci a ramas tot cam asa, un mix de reasfaltari. Mai vedem cum evolueaza.

hvm

Pe direcția Târgu Frumos - Pașcani primii 3-4 km nu mai sunt Verde. Sunt cel mult galben. Asfaltul s-a înmuiat și valuri de la căldură pe lungime, iar de vreo 3 saptamani au scos tot și au pus pietriș pe distante de 20-40 de metri și o lățime de 2m din marginea drumului. Eu m-am trezit ca trebuie sa francez brusc de pe la 95km/h la 25km/h ca pietrișul nu e denivelat, s-a format groapa. Eu speram ca o sa le refacă pana acum dar în 3 săptămâni nu -a făcut nimic. deci galben deocamdată dacă nu Roșu.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

andrei.obreja

Am trecut luni pe drumul Pașcani-Târgu Frumos și acele porțiuni de pietriș au fost asfaltate.

dumghen

Salutare,

Recent au turnat asfalt pe DJ103V intre Somesu-Rece (DJ107N) si Stolna. Asa au mai facut o cale de acces care lega lacurile de acumulare din apuseni din zona Clujului de Cluj-Napoca.
Cu putin efort poate fac acest DJ103V in totalitate (e reparat pana in Vlaha si Valisoara) si il leaga de DJ107L.
Mai mult, si DJ107J era in lucru (sau chiar terminat) dinspre Finisel spre Plopi. Sper sa fac niste drumuri in zona in curand si revin cu un update legat de calitate.

cristi5

#2694
@dumghen multumim pt raport!

Aceste drumuri nu vor ajunge pe harta de tranzit pt ca nu sunt de tranzit... Poate are timp cineva sa le puna pe OSM

Sper ca mai functioneaza editorul de calitate. Daca nu, se poate folosi un editor general OSM. Trebuie un cont la OSM

http://pum.project-online.se/maps/edit.html#map=10.53/46.737/23.052/0

Adrian.TM

Păcat că nu se mai actualizează harta pusă în prima postare, chiar era utilă, având în vedere că arăta și calitatea câtorva drumuri de peste granițe.

vancouver

Nu au mai fost schimbari asa spectaculoase de la ultima actualizare. Cand am timp ma ocup sa o aduc la zi.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Ionutz

#2697
O schimbare importanta sesizata de mine ar fi DN76.
Am fost pe el intre Oradea si Deva acum 2 saptamani.
Intre Oradea si Vascau era gata tot (albastru), iar intre Vascau si Varfurile se mai lucra ici colo la finisari, semnalizare,marcare, montare parapeti etc.
Si intre Varfurile si Brad, mai este un tronson cam de 300-400 m in lucru, la Leasa, si acela se apropie de final, nu mai era semafor.
Ideea e ca am mers fluent, fara semafoare sau capcane in carosabil.

In scurt timp, dupa atatea aventuri si rezilieri ce-au durat vreo 12 ani, se va putea trece tot drumul cu albastru.

Adrian.TM

Idem cu DN17C, intre Dealu Ștefăniței și Moisei, e în reparații deumul, de un galben sigur e(viitor albastru).

rizelgeorgel

Buna ziua tuturor! As dori sa fac o calatorie de la Brasov la Vatra Dornei, google maps imi arata ca pe ruta Bv - Toplita - Bilbor - Saru Dornei este distanta mai scurta cu aproape 100 km decat pe oricare alta ruta. Stie cineva cum se prezinta ruta mai sus mentionata, daca au reusit sa modernizeze drumurile judetene? Multumesc!