Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


bogdymol

DJ693 in jud. TM, Ortisoara - A1:
- jumatatea dinspre Ortisoara e ok cu portocaliu, asa cum e acum
- jumatatea dinspre A1 trebuie facuta rosie. Sunt niste cratere pe acolo cum n-am mai vazut de multa vreme. Pe unele portiuni toti cei de pe drum circulau cu toata masina pe contrasens, ca era un pic mai rezonabil drumul pe acolo. CJ Timis trebuie sa faca ceva rapid cu bucata asta.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

FrozenAlex

Salut. Care este starea drumului 115 (Onești - Câmpuri, Vrancea)?

Kimi

Am fost recent pe E58 intre BT si Tg Frumos. Mi-am rupt masina. Cum e posibil ca un drum european sa arate in halul ala?

max


essco

Salut.
merg de multe ori pe drumul DC38, portiunea dintre DN2B si comuna Sutesti. O cataloghez ca cel putin galben si cel mult verde.

marinul

DN1P e de rosu si trebuie lasat asa pana la o reabilitare. Nu merita modificat dupa o simpla carpeala


digitalchris

Stie cineva daca este vreo schimbare in bine  pe DJ 100 Fundeni- Branesti?   Ma intereseaza bineinteles ptr evitarea CB spre nord venind dinspre CT, acum ies pe la Fundulea> Dorally dar DN3 e abject  in termeni de trafic, fac minim 1h adica nu prea mai merita aceasta manevra. Ma gandesc sa ies pe la Cernica >Fundeni> Branesti etc, am facut acest experiment acum vreo 3-4 ani si m-am intors ca in zona lacului era offroad nu altceva...poate s-a schimbat ceva, cumva stie vreun coleg? Vin cu un sprinter daca conteaza, e masina firmei dar nu vreau sa-mi bat joc de ea, m-ar ajuta informatia sa-mi fac cum trebuie foaia de parcurs.
Multumiri.



Vlad T.

Dupa parerea mea, DJ 108G (Cizer-Vanatori) ar trebui modificat in albastru. Iar portiunea Vanatori-Ciucea ar trebui galbena? (asfalt impecabil pe un sens, vreo 10 gropi de iti spargi cauciucurile pe celalalt sens)

Sebastianul

DN24C Ștefănești-Santa Mare este complet asfaltat, dar în lipsă de marcaje, propun actualizarea de la roșu la verde.

Iar pe DN29D Botoșani-Ștefănești chiar au început lucrările. Wow!!

Ar fi timpul pentru un update la harta din primul post, dacă e posibil bineînțeles.

supremealex

#2605
- DN24 de la intersectia cu DN24C pana in Vama Sculeni trebuie retrogradat la Verde. Marcajele s-au mai sters, s-a mai decopertat si reasfaltat pe unele bucati, iar rosturile la vreo 2 poduri s-au mai sucit. Este in continuare ok de condus pe aici.
- DJ282B dupa portiunea mov de la Flamanzi pana la int. cu DN24C ar mai trebui sa primeasca zone la intamplare de Verde. Asfaltul nemaipomenit dupa atatia ani, insa nimeni nu a innoit marcajele de cand s-a reabilitat si pe cea mai mare parte din drum sunt abia vizibile, iar noaptea + ploaie + halogene + atatea curbe au alcatuit o experienta destul de obositoare. S-a lucrat la terasamentul de pe portiunea mov, acum se poate circula cu 40km/h constant portiunea pietruita si sunt sigur ca il termina pana in toamna. ! Poate ar fi cel mai bine sa se treaca in urmatorul update de la un capat la altul intreg drumul cu Verde, iar astfel va fi reprezentativa culoarea pentru acest drum BT-IS inca minim 3-4 ani de acum inainte.
- DN24C de la int. cu DJ282B pana in Iasi trebuie retrogradat la Verde, nu stiu daca ar trebui chiar galben caci inca se circula ok, iar eu am fotografiat cea mai rea parte din tronson. Denivelat, poduri ingustate brusc, marcaje decente, not great, not terrible. Nu cunosc situatia drumului national pe restul lungimii sale.

P.S. Am calatorit in weekend peste 500km prin R. Moldova, mi-ar fi placut harta OSM sa fi fost harta OSM a Romaniei si un pic a vecinilor sai, sa pot updata drumurile catre principalele ob. turistice din tara vecinilor de peste Prut. Daca nu se va putea vreodata sau nu asta este scopul hartii OSM, propun schimbarea culorii singurului drum de pe harta offline: R16 Balti - Falesti - Sculeni in Albastru, fiind aproape gata reabilitarea drumului. In afara de doua poduri in lucru si lipsa marcajelor despre care am citit ca se corecteaza vara aceasta, am circulat super ok. Extraordinar de lat drumul, terasamentul reparat integral pe toata lungimea, iar straturile de asfalt impecabil turnate. Zonele in lucru sunt semnalizate corespunzator.
P.P.S. Din toti acei kilometri pe care i-am parcurs, in afara de scurte portiuni stricate prin orasele lor, doar vreo 20km insumati pe centurile Baltiului si ale Chisinaului sa fi fost mai prosti decat E58 Botosani - Targu Frumos. Dar macar s-a predat amplasamentul pentru modernizare, asa ca subscriu ca se poate trece la Drum in lucru indicatia sa pe Harta. Doamne Ajuta...




paralelibiped

#2606
Am circulat ieri între Odorheiul Secuiesc și Rupea, pe DJ 131. Segmentul dintre localitățile Feliceni si Văleni apare pe hartă ca fiind roșu. Acum e de verde, a fost asfaltat intre timp.

ovideatza

#2607
DN16 Reghin - Cluj Napoca.

Din fericire este in reabilitare.

Sectorul Cluj:

Asfalteaza Viarom. Frezeaza si reasfalteaza.

va ajunge ALBASTRU.
ramane o bucata mica de cativa km, n-am inteles logica pt care nu e reabilitata. Bucata in cauza e de un verde-galben, dar irelativa pt intregul sector.

Sectorul Mures:
Asfalteaza Geiger. Pare ca fac plombari pe zone extinse apoi reasfalteaza peste.
Ajunge albastru cred ca setiunea galbena.
Zona rosie va ramane rosie. NU parea sa o atace.

La urmatorul update parerea mea e DN16 Reghin-ClujNapoca ca ar trebui trecut ALBASTRU mai putin zona Rosie care ramane asa.

hvm

Tocmai am venit ieri de la Husi la Iasi si pe DN28 intre iesirea din Gura Bohotin si pana la intrarea in Raducaneni cu indulgenta mai poti numi drumul Albastru. Cel mult un Galben. Asfaltul este practic crapat ca un mozaic, dar inca se mai tin la un loc in general, dar sunt multe gropi cat o roata. De asemenea foarte valurit (valuri de 20-40 de cm lungime si 1-3 cm inaltime  pe distante de pana la 100-200m.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

ovideatza

Cam asa patim cu aceste multe asfaltari. Tin 2-3 ani max.

La Ruginoasa ieri se freza deja un strat pe o portiune intinsa. Cat are? Cred ca 2 veri.