Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hercule

Vreau sa intreb daca a parcurs cineva recent DJ106 Sighisoara - Agnita. Cica s-ar fi semnat pentru reabilitare, dar in presa apare doar ca s-ar fi predat amplasamentul la 24 mai. M-ar interesa daca au inceput lucrarile si care e amploarea lor, ca sa-mi fac o idee despre timpul de parcurgere. Trebuie sa ajung la destinatie la ora fixa si as ocoli pe un drum mai sigur daca e nevoie.

Multumesc anticipat!
Deșteaptă-te române!

horyatm

#2416
Cum e drumul DJ108C (jud. Cluj) între DN1 și Scrind-Frăsinet?

Dar drumul de la Sâncraiu pe DN1R, s-a reparat, sau se poate ocoli?

Eu doresc să ajung de la Timișoara pe la Cluj la Scrind Frăsinet, care ar fi cea mai bună rută?

Hercule

#2417
DJ108C e relativ ok cu exceptia unei zone unde s-a lasat asfaltul. E undeva unde drumul te imbie la talpa si te trezesti brusc in fata gropilor. O sa caut pe google maps si voi pune un link (informatie din septembrie 2019) LE: cam pe aici.
DN1R Transursoaia s-a mai stricat de la reabilitare, dar e un drum frumos care merita parcurs daca nu te grabesti. Ma refer in special la zona montana intre Horea si Belis (informatie din iunie 2020)
Si ca sa iti raspund la intrebare, daca esti fara graba si vrei peisaje frumoase, ia-o pe la Soimus - Brad - Abrud - Campeni - Albac - Transursoaia DN1R. Daca tii mai mult la masina decat la linistea sufletului ia-o pe la Sebes - Turda - Gilau - Huedin.

O sa raspund si la intrebarea mea de mai sus: la DJ106 Agnita - Sighisoara se lucreaza, in special in zona imediat limitrofa Agnitei. Pe zone de 2-300 m s-a sapat langa drum (cand pe stanga, cand pe dreapta) pentru latirea lui, pe o lungime de sa zicem 10km. Sunt in lucru doua poduri in zona intersectiilor spre Ruja si Stejareni. In jud Mures nici o miscare, doar marcajul drumului a fost suprascris cu marcaj galben. La intoarcere am preferat sa ocolesc, rosu de pe harta e corect.
Desi nu e pe harta calitatii drumurilor, poate intereseaza pe cineva starea DJ105D Agnita - Nou Roman - DN1. Drumul a fost reabilitat acum cativa ani si a fost o varianta perfecta in locul DJ105 Agnita - Cincu - Voila. Dar recent s-a introdus gaz (canal?) in 3 din cele 4 sate de pe traseu si drumul e brazdat de transee transversale pe care nu le poti lua cu mai mult de 5km/h. Pacat ca lucrarile nu se fac planificat si dupa o logica normala, banuiesc ca nici aici nu vor repara curand drumul.
Deșteaptă-te române!

viogaceu

Dupa 3000 km facuti in  concediu revin cu cateva constatari referitoare la drumurile parcurse:
- DN  76- Beius-Oradea este in reabilitare. Se circula f. greu si este de evitat. Ar trebui marcat cu rosu.
-  Campeni -Albac e relativ ok, acum ar merge galben. Alba Iulia- Campeni si Albac- Stei sunt drumuri bune, merg pe verde.
- DN 73 A- Poiana Marului-Sercaia inclusiv varianta Sinca veche-Lisa sunt de rosu si implicit de evitat.
- DJ 763- Sudrigiu-Padis este bun, merge pe verde.
- DJ 186-  Vadu Izei- Barsana- Sacel e horror, s-ar incadra la un rosu spre roz.

cristi5

Sunt multe drumuri secundare refacute in Apuseni care ar trebui adaugate pe OSM

DC204 Horea-Petreasa (8km)
https://www.facebook.com/594277013965733/posts/2468761796517236/?vh=e&d=n

Maguri Racatau -Marisel (DJ107T cred)

DJ103J Alunis-Visag (cu continuare prin Tranis pana pe Valea Draganului)

Cred ca DJ764B Valea Draganului e in lucru, nu stiu DJ108K spre Remeti, parca am auzit si de DJ108J spre Stana de Vale

Se vor putea face ture interesante in Apuseni.

Asteptam Ic Ponor - Padis :) Am auzit ca acolo nu se inteleg 3 judete, nu doar Bihor si Cluj ci si Alba! Desi conform OSM drumul e la cel putin 2km de jud Alba

https://www.openstreetmap.org/#map=12/46.6190/22.8119

Io

Judetul Alba nu are vreun cuvint de spus la drumul Ic Ponor Padis! Cine ti-a spus asta habar n-are ce spune sau vorbeste sa se-auda vorbind politica prin Chios. Ceea ce-i cam tot aia.
Cele mai nordice portiuni de vecinatate intre judetele Bihor si Alba sint la kilometri buni de drumul in discutie si la sud:
- la nord de Poiana Calineasa (la vreo ora de bocanc pina la drumul cu pricina);
- ceva mai la vest si sud, la iesirea spre nord din Cheile Gardisoarei undeva pe la salasele temporare, de unde faci o ora si ceva pina la Molhasuri (capatul cu asfalt din Padis).
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

cristi5

#2421
^ Si eu m-am mirat dar am auzit asta azi de la un cadru universitar din Cluj si acum vreo 3 ani de la un lucrator la drumuri judetene (ma rog, putem zice ca asta e echivalentul paznicului de santier de la autostrazi, credibilitate mult redusa)

De exemplu stiu ca drumul din satul Tranis n-a putut fi asfaltat integral pt ca e mai scurt in acte decat in realitate (ca in realitate e ipotenuza, iar in acte e cateta orizontala, si-s pante mari in zona).

Asa ca, cunoscand starea cadastrului (si fiind personal afectat de o cifra gresita intr-un numar CF care-mi muta apartamentul intr-un alt bloc, la 300m distanta, de umbla avocatul de 4 ani sa corecteze contracte) nu m-ar mira ca in varf de munte sa fie gresit un act cu 2km si sa plaseze cateva sute de metri din drum in jud Alba. Si actul ala, si birocratul care-l pazeste, sa blocheze orice proiect de reabilitare.

Schumy

Si eu auzisem aceeasi poveste, pana cand m-am uitat pe harta si am vazut ca judetul Alba e destul de departe si n-are nicio treaba cu drumul. Probabil a avut legatura cu vointa politica (Padisul e pana la urma o zona turistica din judetul Bihor si n-au avut vreun interes sa faciliteze accesul dinspre Cluj) si ceva lobby pentru exploatarile forestiere din zona (stiu ca e Parcul National Apuseni pe acolo, dar uitati-va putin pe imaginile satelitare si o sa intelegeti despre ce povestesc). Treaba asta se confirma cu faptul ca modernizarea DJ763 s-a finalizat cu 2-3 ani inainte de DJ108/DJ763 in judetul Cluj si era suficient timp sa se faca un proiect de modernizare si pentru cei aproximativ 10km de drum forestier.

gruiarew

Propun schimbarea DJ682 Birchiș (AR)- Făget (TM) din roșu în galben sau chiar verde. S-a turnat asfalt peste tot și deși scutură și e denivelat, nu mai sunt gropi. Mai puțin în Birchiș, unde e chiar rău.

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TibiV

Felicitari pentru "operatiunea" de la 04.30 !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

manead

Salut,

as vrea sa fac o excursie in weekend, din Bucuresti catre Vulcanii Noriosi, mergand pe drumul Vinului din Prahova:

https://goo.gl/maps/1WW93LUHk1GaNH6x5

Stie cineva care este starea drumului?
Voi merge asa:
Dj102C - DJ102K- DJ102R - DK100H - DJ102C - DN10 - DJ102F

Thx all,
dan.

gruiarew

@TibiV, a mai fost una, că era să fac buba. Ideea e că majoritaea se plâng că uite aia nu-i cum trebuie, aia-i aiurea dar nimeni nu pune mâna. La naiba erau putrede, alea n-au căzut atunci acolo. În fine, e mult de povestit, dar nu-i locul pentru asta aici.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

mircea

^^^^ de notat că pe relația Făget-Săvârșin există o scurtătură asfaltată recent, prin pădure, care te scoate direct în Căpâlnaș, fără să mai ocolești prin Birchiș. Se vede în video, pe la 5:20. Din păcate, dacă nu știi că e acolo o ratezi cu brio pentru că nu e nici un indicator.

gruiarew

Corect! Eu m-am dus în stânga de la Birchiș, nu aveam treabă la Săvârșin. De ajungeam pe acolo era și bucata aia filmată. Asfaltul prin Câpâlnaș este relativ recent, anul trecut nu era când bântuiam e acolo, în căutare de alternative la DN68A ce era tot rupt. Acum e mult mai bun tot tronsonul fiind fără gropi și cel mai important, marcaj pe mijloc. Totuși e destul de riscant cu pădurea ce ajunge chiar și pe drum (sunt locuri unde au crescut crengile peste asfalt).

Pe DN68A, la ieșire din Traian - Vuia spre Lugoj am avut o supriză nu prea faină, că e la fel plin de tufe, mergi ca pe țeavă. Mi-a sărit o căprioară prin față, doar șansa a fost să nu fac buba (pur și simplu n-am avut reacție). Drumul l-au re-asfaltat, după ce-i fac marcaj s-ar putea trece la albastru, dar eu nu i-aș da mai mult de verde din cauza vegetației. Nu știu voi, dar pe mine mă obosește maxim condusul cu crăcile bătând în geam.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Cuneo

Te rog să ne spui cum e DJ 682, între Birchiș și Bata.