News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alexa_adrian2001

@uxeluder: ce poti sa imi spui atunci despre Petrosani - Obarsia Lotrului?

Ideea ii ca vreau sa ajung din Oradea la Pasul Urdele. Pe unde sa o iau? Pe harta apare roz cu rosu. E practicabil, nu?

pasadia

#2251
Clar pe Transalpina clasica, Adica Sebes - Sugag - Obarsia Lotrului. Pe dincolo drumul (Petrosani - Cheile Jietului) e considerabil mai rau, portiuni lungi in care nu e asfaltat.

Probabil ca dinspre Brezoi - Voineasa e cel mai bun asfalt pana la Obarsia Lotrului, insa ocolul e mult prea mare si nejustificat. Eu a trecut anul trecut in septembrie pe DN67cC, Sugag - Obarsia Lotrului si nu mi s-a parut atat de rau. E totusi un drum lipsit de importanta pe care nu faci decat turism si conduci lejer. 

dr4qul4

Petrosani-Obarsia Lotrului era f rau acum vreo 4-5 ani si imediat dupa ce am trecut au fost si niste viituri pe acolo. Cum nu am auzit sa-l fi reparat, te sfatuiesc sa-l eviti. Macar pe ploaie sau noaptea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Io

#2253
Nici mie nu mi s-a parut rau Sebes - Sugag - Ob Lotrului (Sept 2018). Drumul e galben cu portiuni de verde si cu 1-2 portiuni foarte scurte de rosu. De-acolo spre Pasul Urdele e verde (doar ca e ingust).
Nu ai ce cauta pe Petrosani Obarsia Lotrului daca tii cit de cit la masina ta sau daca nu practici enduro.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Cuneo

DJ691, porțiunea din județul Arad (Alioș-Neudorf) în loc de verde, albastru, fără doar și poate. Recent modernizat, marcaj proaspăt. Modernizate și ieșirile de pe drumurile agricole, care sunt o pacoste pentru șoselele patriei.












mmv1

DJ170 este recent asfaltat in ultima portiune si se uneste cu DJ 171 care iar este nou asfaltat in utima lui portiune. As zice ca ar trebui sa apara cu albastru aproape tot DJ171 (poate cu exceptia bucatii Reteag - Ciceu Giurgesti) si portiunea Tarlisua- intersectie cu DJ 170. DJ 109F este departe de a fi in stare "roz", practic e un asfalt peticit pe care se poate circula. Mai degraba rosu sau chiar galben. Am fost saptamana trecuta pe drumurile astea.

ActiON_

Revin cu update la DN29C Siret - Botoșani.
E asfaltat până la intersecția cu DN29B. Dar între Bucecea și Cucorăni (îndeosebi în Cucorăni) sunt deja denivelări serioase. Adică valuri. În noul asfalt. La ieșire din Cucorăni spre intersecția cu DN29B nu sunt marcaje, dar acolo asfaltul e OK. Doar în localitate e cam nașpa. Deci pe porțiunea Bucecea - Cucorăni nu știu neapărat dacă ar merita verde... În rest rămâne cum am zis. De la intersecția cu DN29B până în Vârfu-Câmpului e asfaltat.

Rapaport

Este incredibil nivelul de civilizație al poporului român! Într-o postare de acum 2 săptămâni lăudam DJ208I, pe care îl vedeam ca o alternativă la calea prin Târgu Frumos spre Botoșani. Pe acel drum județean deja pomenit, în comuna Tudora, din județul Botoșani, localnicii fac tot posibilul să acopere asfaltul proaspăt pus cu un strat aproape uniform de bălegar de vacă. Acest bălegar te face să te simți ca la baza americană de la Cape Canaveral sau ca la cea sovietică de la Baikonur. Dacă ai o viteză prea mare, bălegarul te poate ajuta să te plasezi binișor pe orbită, oricare ar fi aceea.
Și toată această realizare ecologică, doar în câteva săptămâni, deoarece vacile, tacticoasele, nu le e jenă să se descarce biodegradabil pe unde apucă, spre totala indiferență a proprietarilor posesori de batic sau pălărie rustică.
Păcat de civilizația care se manifestă la noi sub formă de asfalt, căci ea nu se prinde de noi, deoarece pojghița de bălegar pare să fie mai groasă decât orice amestec exterior. Păcat!

Granata06

DN 16 intre Camarasu si Reghin cred ca ar fi de galben. S-a schimbat stratul de uzura pe mai multe portiuni intinse iar unde era foarte rau s-a mai plombat.


doodoo

Excelent traseul RASNOV - PREDEAL (finalizat 90%, mai necesita marcaje doar).
La fel Brasov-Predeal, nou nout, superb. :) Idem pe directia Rupea, multe portiuni nou asfaltate.

De fapt drumurile principale din jud BV merita tot respectul si culoarea albastra :)

pasadia

Mergi spre Sfantu heorgeh sau pana in Bran si o sa iti schimbi parerea. ;)

Dan74

#2261
^^ Scuze de off-topic, da, "respect", cand faci un pic peste 50 minute din Bran (Simon) pana la Dino Park Rasnov pe DN73.
Dupa 2 week-enduri in zona Bran, va prezint celor care vor sa ajunga pe acolo toate variantele din Rasnov pana in Bran:
1. ruta clasica DN73, semafoare plus asfalt prost, de evitat;
2. varianta Rasnov - Zarnesti - Predelut - Bran: portiunea neasfaltata e relativ ok, cam ingusta totusi, dar pe o portiune de cateva sute de metri dinspre Bran s-a sapat pe sensul Predelut - Bran si e destul de neplacut, in plus aproape de castel este si un semafor, nu recomand;
3. varianta Rasnov - Zarnesti - Tohanu Nou - Bran este cea pe care o recomand, asfalt ok,exista doar 1 semafor, cel de la intrare in Bran, pe aceasta ruta am facut 40 minute cand a fost cam blocat tot Branul si sub 20 minute sambata in jurul orei 18:00. Pe aceasta varianta atentie la trecerile de cale ferata, atat cea de pe DN 73A cat si cea de pe DJ 112E sunt "magice".
P.S. am uitat sa precizez ca in Tohanu Nou traseul ok este pe strada Traian Mosoiu.

nenea_hartia

Sincer, NU cred că Râșnov-Predeal e excelent, l-am făcut de 6 ori acum nici 2 săptămâni, la Rockstadt. E un drum prost, nemarcat, și frezat și asfaltat doar pe porțiuni, și acelea doar în zona strict montană. Denivelările de aici, cauzate probabil de vreun izvor subteran, n-au fost tratate nici în reabilitarea anterioară, a lui Umbrărescu, ci doar asfaltate. Acum două săptămâni nu erau nici frezate, presupun că le-or fi peticit din nou între timp. Singura porțiune relativ bună și frumos marcată e cea de sus, de la Pârâul Rece.
De acord cu @pasadia, județul Brașov are și a avut întotdeauna printre cele mai proaste drumuri. Calitatea și aspectul lor mi se par neschimbate de la Ceaușescu (când mergeam des spre Zărnești sau Râșnov) încoace. Zona Bran-Zărnești-Poiana Mărului-Râșnov este și a fost mereu praf, la fel și DN73A spre Șercaia.

akacrys

Am parcurs astazi DN 15 Bacau-Piatra Neamt, s-a asfaltat/marcat si largit acostamentul cu pana la 50 cm latime de la Bacau pana la Costisa (propun upgradarea la albastru) se poate vedea si in poze:







Powered by API/PUM imgur uploader

In continuare de la Costisa pana la Zanesti e de verde. De la Roznov pana la Zanesti se asfalteaza in prezent pe o banda, urmand a se trece si la cealalta banda. Savinesti-Dumbrava Rosie e de albastru, Dumbrava Rosie-Piatra Neamt e de verde.

gruiarew

DJ682 Birchiș - Făget l-aș face roșu, cel puțin partea din Timiș. În Arad se lucra, probail merită un galben după ce finalizează, deocamdat e de mov, mers doar cu a I-a și praguri de-ți rupi roțile. Filmare pe threadul de A1.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis