News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

vancouver

Quote from: ActiON_ on July 31, 2019, 04:46:19 PM
Câteva poze de pe DN29C (Botoșani - Siret), în zona localității Vârfu-Câmpului.

Din pozele tale se vede un drum care merita verde. Dar deocamdata nu am modificat nimic. Hai sa vedem ca fac o zona mai extinsa si modificam atunci. Sa ne tii la curent sau poate altcineva.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

ActiON_

^
Nu știu cum e drumul până la Botoșani. Adică nu până la Botoșani, ci până la Cucorăni, unde DN29C se intersectează cu DN29B (nu?) Dorohoi - Botoșani. Probabil au început dinspre Cucorăni cu asfaltarea și merg spre Siret.
Momentan încă asfaltează în comuna Vârfu-Câmpului. Sens alternativ: într-o zi asfaltează 500 m un sens, mâine asfaltează celălalt sens 500 m.

vancouver

Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

gruiarew

DN1 / 7 Sebeș - nod Cunța e tot albastru. Ai și filmare pe aici pe thread.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

ActiON_

DN29A nu e chiar neapărat de roșu. Poate între roșu și galben, nu știu. Probabil și acesta va fi reparat, fiindcă au început să pună indicatoare de alea galbene. Nu se mai simt așa de tare dalele acelea în drum. Iar de la ieșirea din Vârfu-Câmpului până la Dorohoi da, să zicem că e roșu, deși am auzit că recent a fost supus unor mici reparații. Nu sunt gropi, dar denivelările sunt la ele acasă. Mna, nu știu.

TibiV

Imi asum 100% evaluarea despre DJ412A Mihailesti-Adunatii Copaceni.
Dar nu am scris / postat niciodata despre DN15. Nu am condus niciodata pe Piatra Neamt-Bicaz....  :-[
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovideatza

#2241
Zona Galbena dintre Falticeni si Suceava a fost reasfaltata. Inca nu e marcata. Azi am parcurs-o pe o ploaie puternica, banuiesc ca va iesi de Verde, ca si zona spre Falticeni, ceva deficiente de planeitate din cate am vazut(unde-s aia cu planeitatea autostrazilor sa verifice si celelalte lucrari...).

Preventiv ai putea sa o treci pe Verde, pana la urmatorul update ar trebui sa o si marcheze.

PS: Motca-Falticeni (Spataresti) se degradeaza continuu din pacate, incepe sa fie valurit, depasirile si trecerea de pe o banda pe alta pe alocuri incep sa nu fie placute. In timp va ajunge galben, dar inca n-as zice.

gsimon

#2242
Drumul 1S intre Hoghiz si Sercaia, l-as trece la albastru de la verde, e foarte bine marcat, suficient de lat pentru trecerea a 2 masini in paralel, asfaltat complet, (e si un drum pitoresc pe deasupra).

nasty

#2243
DN15 între Bacău și Buhusi s-a asfaltat și lărgit cu vreo 50 cm pe fiecare parte, nu e încă marcat. Se fac bălți pe calea de rulare a roții drepte a mașinii, deci aceeași problemâ cu planeitatea și scurgerea apei spre lateralele drumului. Par a a fi aceeași asfaltatori ca pe
același DN15, porțiunea Piatra-Neamt-Bicaz-baraj-debarcader, care e cel mult de verde, în niciun caz albastru.
O fi asfaltat cu PNDL? Se adeverește ancheta: https://recorder.ro/drumurile-si-hotia/ ?

oaspetele

Pe 17c Bistrita-Nasaud, de la Bistrita pana la Dumitra eu as retrograda drumul de la albastru la verde.
Intr-adevar e asternut un strat de asfalt proaspat, dar fara sa se intervina la drum cu adevarat, la fundatie, ca sa zic asa. E plin de denivelari.
Dar poate il va strabate un cunoscator ca sa ma dubleze. :)
Ma rog, vorbim de maxim 15 km, nu stiu daca e atat de important.

alexa_adrian2001

Ce stiti de drumul DN67C sectorul Sebes - Obarsia Lotrului?

TibiV

Albastru pana la Sugag, de acolo verde - mai putin o portiune de aprox. 1-2 km chiar langa Obarsia Lotrului.
Anul trecut asa era...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

uxeluder

Am fost acum 3 saptamani pe DN67C si nu mai vreau. Din punctul meu de vedere Sebes- Sugag e verde, Sugag-Obarsia Lotrului galben - rosu. A trebuit sa merg cu 30-40km/h mare parte din drum, alternanta de zone circulabile si foarte proaste.

Alta drum de modificat DN75 (am fost acum 2 saptamani): de la Campeni la Albac rosu, foarte multe gropi. De la albac pana la Arieseni (daca tin minte bine) albastru, asfalt proaspat nemarcat cu o ultima portiune de 1-2km rosu (lucrau la reabilitare, decorpetat, bucati cu piatra dar probabil ca intr-o luna doua va fi albastru),  apoi verde pana la Stei.

Am facut modificarile si pe openstreetmaps, cat de precis am putut.

P.S.: Desi va urmaresc de la infiintare de-abia acum mi-am facut cont, nu am avut nimic relevant de adaugat pana acum. Felicitari pentru munca pe care o faceti si comunitatea creata.

Dan74

Quote from: uxeluder on August 05, 2019, 02:29:23 PM
Alta drum de modificat DN75 (am fost acum 2 saptamani): de la Campeni la Albac rosu, foarte multe gropi.
Asta inseamna ca nu au mai plombat gropile, in fiecare an prin iunie "carpeau" aceasta portiune, poate fi un semn ca vor sa reasfalteze si zona asta.

nasty

Un drum care merită trecut pe hartă DACĂ se va reabilita:
DJ155F , Durău-Izvorul Muntelui,
axialul, strategicul Ceahlăului, care ar trezi turismul montan și CICLOTURISMUL, în jud Neamt:
https://zch.ro/consiliul-judetean-neamt-peste-264-de-milioane-de-lei-investitie-in-drumuri-judetene-si-poduri/