News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vancouver

OK, modific: DN68A galben de la Margina la Ilia. La nevoie facem iar rosu la iarna.

@gruiarew: e doar un preview. Adica sunt pregatit pentru momentul deschiderii. Modificam pe prima pagina numai in ziua deschiderii efective.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

areal51

e pe bune ce-am vazut acolo? Iacobeni - Prislop - Borșa e reabilitat complet?? albastru? wow!!  :) :)

Dan74

La inceput de iulie am fost pe drumul Zrenjanin - granita cu Romania (12 sarbesc) si zic eu ca e de verde. Asfalt mai vechi dar ok, sunt si cateva petice dar sunt foarte ok si la nivel, nu se simt deloc, insa nu are marcaje laterale.

Ionutz

#2223
Am fost eu acum 2 saptamani pe acolo, si referitor la acest drum (DN18) am de facut urmatoarele precizari:

In jud. MM, intre Borsa si limita cu judetul SV este impecabil, marcat, semnalizat, de albastru.

In jud SV, de la limita cu jud. MM si pana la Iacobeni (intersectie DN17) este asfaltat, insa mai sunt aproximativ 4-5 podete unde trebuie incetinit bine fiindca sunt in lucru si trecerile sunt de pamant/pietris. Pe 2 poduri peste Bistrita, se circula alternativ pe-un sens, fiindca se lucra la cealalta banda.  De asemenea pe acest sector drumul nu este marcat, pe alocuri acostamentele nu sunt finalizate corespunzator deocamdata, iar indicatoarele  inca n-au fost montate, in teren fiind prezente doar cele vechi, care sunt putine.
Per ansamblu insa, am circulat foarte bine pe portiunea neterminata, asfaltul este bun, drumul e lat, lucrarile sunt semnalizate, doar trebuie putina atentie si nu o sa aveti nicio problema. Nu am vazut muncitori fiindca am trecut duminica, insa semnele sunt bune, cred ca spre finele anului vor termina integral reabilitarea. Daca aveti drum in concediu pe aici, mergeti fara griji d.p.d.v. al drumului...plus ca peisajele sunt exceptionale, merita.

As dori sa imi exprim o parere si vizavi de DN1 intre Alba Iulia si Aiud...In opinia mea, nu merita mai  mult de galben. Sunt si portiuni mai bunicele, insa sunt multe denivelari, acostament rupt pe ici-colo, chiar si gropi. Datorita lucrului la autostrada A10, sunt multe camioane grele care intra si ies in/din DN... poate si de aici starea mai nasoala a drumului.

Drumuri bune va doresc!

ActiON_

#2224
DN29A (Suceava - Dorohoi) eu zic că poate fi trecut roșu. Nu știu ce au făcut, dar parcă nu te mai zdrăngăne așa de tare. Poate vor mai face ceva lucrări, dar na.
Însă de la limita cu județul BT până la Dorohoi e chiar de galben, zic eu.

ActiON_

Chiar acum asfaltau cred pe DN29C (Botoșani - Siret), în zona localității Vârfu-Câmpului. Există și marcaje pe tronsonul asfaltat.

Gesendet von meinem NEM-L21 mit Tapatalk


ActiON_

#2226
Câteva poze de pe DN29C (Botoșani - Siret), în zona localității Vârfu-Câmpului.
Există porțiuni fără marcaj, care au fost asfaltate azi. La ora aceasta continuă cu asfaltările spre Siret.
Într-o poză a rămas un utilaj pe drum. Acel utilaj de asfaltare s-a stricat acum câteva zile. Între timp au adus un alt utilaj.
Nu știu dacă e asfaltat până la Botoșani.
Firma care face lucrările cred că e Contec.







vancouver

#2227
DN11

Quote from: pasadia on July 15, 2019, 09:36:13 PM
1. DN11, rosu pe multe sectoare (Harman - Chichis, Moacsa - Targu Secuiesc, localitatea Bretcu, zona de coborare pe serpentine spre Oituzul maghiar, Poiana Sarata - iesirea din Onesti). In unele sectoare tocmai se asfalteaza, dar asta inseamna doar petice, multe dintre ele prost puse. Marcajul vechi (...)
Intre aceste sectoare galben, cu 2 exceptii care merita doar verde (bucata Oituzul maghiar - limita de judet CV/BC, respectiv iesirea din Onesti pana in Bacau). Stiu ca (...)



@pasadia: oare am inteles bine? Daca nu, te rog sa-mi spui unde am pus culorile gresit.

PS. Rosu in Bretcu nu am cum sa pun, prea scurt segmentul si se suprapune cu localitatea. Asta numai pe harta lui cristi5 merge.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

pasadia

DRDP se laudă că asfaltează zona dintre Moacșa și Târgu Secuiesc (și din poza pare strat compact,pe toată lățimea). Plus peticeala pe coborârea spre BC. In principiu s-ar putea sa trec săptămâna viitoare pe acolo, sper sa fie cazul sa propun culori mai bune.

vancouver

Ideea e ca azi vreau sa finalizez un update, maine plec in concediu o luna si nu am cum sa mai lucrez la harta. O sa trec deschise segmentele A1 LD3+4, trimit harta pe privat lui Ionut si o publica dupa ce se da drumul la LD3+4, cand eu o sa fiu plecat. Deci am nevoie azi de feed-back.

Unde ma intreb daca am gresit este intre Bretcu si Oituz (CV). Acolo arunca-ti un ochi.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

pasadia

Bun, atunci situația e așa: urcarea de la Bretcu e galbena, coborârea spre Oituz maghiar e roșie. Din Oituz spre granita de județ CV/BC (sau sa spunem până la Poiana Sărată) e verde, apoi roșu până în Onești.

Principalele probleme sunt lipsa marcajului și multele petice. Plus podete distruse și banda distrusă spre acostament (mai ales în curbele la interior).

vancouver

Quote from: pasadia on July 15, 2019, 09:36:13 PM
5. DN14A, Medias - Tarnaveni cred ca ar merita albastru.

dar:
Quote from: realfanady on July 22, 2017, 01:37:39 PM
-DN 14A:
       Portiunea Medias - Tarnaveni: drumul este ok, dar totusi albastru mi se pare exagerat, un verde ar fi mai aproape de adevar.

Anterior a fost albastru, dar de atunci din iulie 2017 (de 2 ani) a fost verde, dupa postarea lui realfanady. Alte pareri?
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

florin74


sorinelbulceag

Stie cineva daca s-a mai facut ceva pe DN17A bucata de la "La Palma" Ciumarna pana la Sadova, intersectia cu DN17? A fost ceva carpit sau tot asa "in reparatii este" ?

Ionutz

#2234
^^
Am fost eu acum vreo 3 saptamani intre Sadova si Vatra Moldovitei, nu pareau sa fie lucrari in zona...Asfaltul este acelasi, imbatranit, peticit, pe alocuri valurit, insa galbenul de pe harta este potrivit..se circula acceptabil. Mai departe spre Ciumarna am fost acum un an...si stiu ca era cam la fel, poate o idee mai rau, pana in varf (pasul Ciumarna).