Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

mopy

Quote from: pentium10 on July 05, 2019, 10:29:29 AM
aia de anul trecut e reparata atunci
momentan e ras o portiune de la Cozmeni, si e foarte accidental

poate in 3 saptamani pun asfaltul
Stii cumva daca s-a terminat de asfaltat DN11B Cozmeni - Tg.Secuiesc si se poate circula pe el?

pasadia

Se lăudase in toamna DRDP-ul brașovean că ar fi terminat. Însă tot ei au anunțat azi restricții pe la Balvanyos, se pare că a plecat pământul de sub o banda de circulație.

gsimon

In ce stare mai e drumul Sercaia Zarnesti 73A, vad un rosu pe harta, imi poate da careva dintre voi mai multe detalii cu privire la carosabil ? Mersi  :D

pasadia

Foarte multe petice, destul de multe gropi mai ales pe margine, valurit, fara marcaje.

IonutPad

Salut! Am observat că harta interactivă nu și-a mai făcut update de miercuri. Eu am mai actualizat până ieri niște date direct din editorul OSM și voiam să le văd dispuse infografic. Când credeți că se va face următorul update?

alexandru.serban

Am observat că la DN4 Bucuresti-Oltenita a fost reasfaltat o portiune din el in ultimii ani, mai degrada de la Negoiesti pana la Mitreni si are asfalt bun, eu as da verde pe portiunea acea, si mai are si asfalt ok si de la Popesti Leordeni la Frumusani.

Vlad94

Salutare. Am si eu o nelamurire. Trebuie sa merg in curand de la Timisoara la Rosia Montana si am ales traseul Timisoara-Ilia-Mintia-Baraj Mintia-Soimus si mai departe spre Brad-Abrud-Rosia Montana. In ce stare este drumul Mintia-Baraj Mintia-Soimus? Multumesc!

yetiman

E circulabil. Un pic mai prost Mintia-Baraj Mintia, dar nimic grav. Cateva sute de metri de mers cu atentie.
Eu l-am folosit de fiecare data cand mergeam pe acolo, in ambele directii.

De la baraj spre Soimus este super Ok, doar ca e ingust.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Io

#2213
^ Pentru mine se deschide dintr-o data posibilitatea de a ajunge mai repede si mai bine in Apuseni pe la Soimus - Brad - Abrud decit pe varianta "obligatorie" Alba Iulia - Zlatna - Abrud, asta pentru a evita DN76. O problema, totusi: cit de proasta e portiunea rosie a drumului Brad - Abrud?

LE - am dat de o filmare din 21 iunie 2019.

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Hercule

#2214
Poate e de folos cuiva: filmarea prezinta la final urcarea spre muntele Gaina (de fapt Gaina Cruce) pe valea Utului. Pe perioada targului de fete de la Gaina coborarea se face pe alta vale (la min 20:54 spre stanga). Daca traseul de urcare e cat de cat OK, coborarea pe valea Maciului e horror: abrupt si spart dar din fericire putin mai scurt pana se ajunge la asfalt. Urcarea/coborarea comuna (de la 20:54 pana la sfarsit) a fost largita substantial si bine compactata asa ca se poate urca si cobora in acelasi timp. Anul trecut era practicabil doar un fir: urcare sau coborare alternativ.

Scriu aici desi locul mai potrivit e la drumuri de vacanta. Obiectivele de pe traseu vizibile din filmare sunt:

  • 4:20; 5:17 muntele Vulcan
  • 08:05 spre mocanita Abrud-Campeni (stanga)
  • 08:46 spre Rosia Montana (dreapta)
  • 09:22 casa memoriala Closca (dreapta)
  • 14:41 dealul cu melci (dreapta)
  • 14:42 acces spre cascada Pisoaia (stanga)
  • 15:05 casa memoriala Avram Iancu (stanga)
  • 22:45 vedere spre varful Gaina (in fundal intre masina alba si turist)
Deșteaptă-te române!

nasty

Quote from: Schumy on May 30, 2019, 07:41:12 PM
@gsimon

Daca nu a fost nimeni pe acolo e greu de zis cum arata zona dealul Stefanitei dupa iarna asta. Anul trecut era bine de tot uzat cu terasamentul, fiind distrus pe margine in multe locuri.
In schimb, de la Salva la Telciu e probabil reabilitat in cea mai mare parte (anul trecut in toamna inca se lucra).

Cum e acum DN17C?
Între Moisei și Bistrița? Pe o hartă apare totul albastru, pe alta hartă, porțiuni mari de roșu și galben. Presa nu spune că s-ar fi finalizat lucrările

vancouver

https://www.axanews.ro/mm/intentie-cnair-dn-17-c-bistrita-moisei-ar-putea-fi-reabilitat-cu-fonduri-europene.html

Articolul e din 14.06.2018. Atunci spuneau ca spera ca peste un an sa inceapa lucrarile - adica acum.... oare au inceput... n-am auzit nimic.

QuotePresa locală din Bistriţa scrie că CNAIR încearcă să finanţeze cu fonduri europene lucrările care se vor face pe DN 17 C, al cărui punct terminus este localitatea Moisei. Mai mult, Neaga ar fi declarat la Bistriţa că pe acest drum naţional se doreşte startul lucrărilor anul viitor, "fiind un drum care leagă două zone de importanţă majoră".
(...)
Drumul naţional care trece pe la noi arată rău, pe porţiunea asta din judeţul Maramureş. Eu trebuie să le explic la oameni că nu ţine drumul de primărie, nici de Consiliul Judeţean, pentru că oamenii vin şi dau vina pe noi că nu facem drumul", a spus, pentru Axanews.ro, primarul Săcelului, Găvrilă Dologa.

DN17C înseamnă 86 km, fiind un drum care trece prin Munţii Rodnei, Munţii Ţibleş şi leagă Bistriţa de Moisei, prin Săcel. Porţiunea din acest drum de pe partea Maramureşului este una destul de incomodă pentru şoferi, care trebuie să conducă cu grijă pentru a nu îşi distruge maşinile în gropile care sunt în asfalt, mai ales la coborârea din Dealul Moiseiului la legătura cu DN 18.

Adica partea rosie de pe harta. Probabil ziua cu grija merge. Oricum e virajat pe acolo, si cu sau fara gropi tot nu se poate merge repede. Noaptea n-as recomanda.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

vancouver

Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

gruiarew

Cred că poți face DN68A galben. E cârpit, dar nu mai e chiar așa de rău. Cu bucata albastră de la Șoimuș / Ilia / Holdea aș zice să mai ai răbdare, că precis se mai găsește ceva și o să se întârzie recepția.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Ionut

^ Subscriu, DN68A nu este chiar asa de rau, mai ales din DN7 pana la Holdea, unde am fost in iunie. Nu merita chiar rosu, galben este mai aproape de realitate. De la Holdea la Margina nu stiu cum este, dar sigur stie gruiarew.