Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

pasadia


oanton71

Buna ! Vara asta am in plan un drum lung prin tara si m am lovit de culoarea rosie de pe harti! Zona Bicaz -Vatra Dornei vad ca are rosu in zona lacului si in zona Chiril -Vatra Dornei .si la fel cu rosu vad o portiune intre Reghin  si Toplita .Acum intrebarea mea este ce inseamna rosu ? putem totusi circula pe acolo ?

pasadia

Intre Reghin si Toplita nu e rosu, e albastru. Drumul e foarte ok pe acolo.

Intre Bicaz si Vatra Dornei se circula. Chiar pe asfalt. DAR in zonele marcate cu rosu e foarte probabil sa nu existe marcaje, asfaltul sa fie peticit si cu multe gropi si ocaziobal sa apara inclusov alunecari puternice ds teren care face drumul foarte valurit. Cat timp vei conduce incet si atent va fi ok.

akacrys

#2163
@oanton71

Bicaz-Poiana Largului se afla in modernizare, e posibil sa se circule ingreunat intrucat se decoperteaza, se foreaza pentru stabilizarea drumului prin unele locuri. Daca vii dinspre Piatra-Neamt, recomand ruta Piatra-Neamt-Targu Neamt-Poiana Largului-Vatra Dornei, drumul este bun, daca vii dinspre Reghin poti merge direct spre Vatra Dornei prin Borsec, la fel drumul este ok.

https://www.ziarpiatraneamt.ro/dn-15-bicaz-poiana-largului-in-plina-modernizare

cristi5

Harta calitatii OSM peste Google Maps, pe serverul de test. Deocamdata testam performanta si grafica.

http://pum.project-online.se/maps/test-hcd.html



Powered by API/PUM imgur uploader

ovideatza

Arata bine.

@vancouver: harta clasica o vei mai actualiza?

Ionut

^^ Imi place mult, se misca bine! O observatie: titlul paginii web este "Harta proiectelor de infrastructura din Romania". :D Deci trebuie schimbat in harta calitatii.

gruiarew

Cristi, cum putem contribui? Că văd câteva chestii ce nu-s cum ar trebui să fie. Niște județene și comunale la mine în zonă trecute ca neasfaltate. Dar sunt și sunt chiar foarte bune.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

vancouver

^^ Da, sigur ca actualizez. O sa fac zilele astea, cu deschiderea LD3.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

cristi5

Se poate contribui deocamdata link-ul de mai jos, numai cu cont OSM. Schimbarile apar pe harta a doua zi.
http://cristi5.ddns.net/maps/edit.html

Vreau sa se poata contribui direct pe harta noua, fara cont OSM si sa aprobe schimbarile "moderatori" cu cont OSM sau de pe forum. Dar mai dureaza.

Cand o sa mearga o sa facem o campanie pe Fb sa colectam cat mai multe informatii de calitate.

TibiV

@cristi5,
DJ412A Miailesti-Adunatii Copaceni este un galben-portocaliu....
Folosesc frecvent drumul asta, pentru a evita DNCB, atunci cand merg la Alexandria.
Este foarte util pentru a evita cozile permanente de pe DNCB, dar crede-ma ca mai mult de galben nu merita. Noaptea este de-a dreptul de rosu pentru cine nu cunoaste traseul....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Lista modificari operate de mine in ultima perioada in harta mea:

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

Varianta la zi:



@Ionut, poate fi pusa pe prima pagina.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

vancouver...

Quote from: TibiV on July 12, 2019, 06:04:35 PM
@cristi5,
DJ412A Miailesti-Adunatii Copaceni este un galben-portocaliu....
Folosesc frecvent drumul asta, pentru a evita DNCB, atunci cand merg la Alexandria.
Este foarte util pentru a evita cozile permanente de pe DNCB, dar crede-ma ca mai mult de galben nu merita. Noaptea este de-a dreptul de rosu pentru cine nu cunoaste traseul....

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovideatza

Sectiunea galbena de pe DN15D de la Podeni spre Negresti am o banuiala ca s-a albastrit. Eu am mers doar cateva curbe inainte de Podeni venind dinspre Vaslui, zona fiind reasfaltata integral, marcata frumos, clar mai bine decat zona verde dinainte.

Dar ar trebui sa confirme/ infirme altcineva cat de departe fata de Podeni este facuta lucrarea.

Ungheni (IS) -Chisinau am mers anul trecut vara-toamna. E departe de verde. Portiuni aproape de Chisinau se lucra. As zice cel mult galben. Clar e de preferat varianta Iasi-Albita-Chisinau.