News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

Le-am parcurs ultima oara in toamna lui 2017, nu-mi aduc aminte de nimic special legat de ele. Exista asfalt, daca sunt gropi cred ca sunt ocolibile... Cred ca se incadreaza la categoria de DJ-uri standatd: inguste, geometrie oribila, trafic ca si inexistent, intretinute din cand in cand.

user201

@pasadia
Mulțumesc pentru răspuns.
Eram curios dacă nu există cumva o zonă foarte nasoală pe undeva, dar din ce îmi răspunzi totul pare ok pentru un drum pe acolo.

Ionutz

#2117
Quote from: nasty on May 16, 2019, 08:57:03 PM
Trec în luna august pe DN18 Iacobeni-Cârlibaba, cred că vreo 20 km.
Se lucrează în zonă? Sunt șanse să mai asfalteze ceva? Că vad că e singura porțiune spre Maramureș cu ROȘU!

Cu mulțumiri

A fost azi un prieten pe DN18 intre Iacobeni si Borsa. A spus ca drumul s-a asfaltat pe toata distanta, e lat si tot ce trebuie. Mai trebuie doar retusuri si marcare/semnalizare corespunzatoare. Important e asfaltul bun, si faptul ca mai ales ziua, putem circula in conditii bune pe acel traseu superb. Mai jos am si cateva poze.

In apropiere de intersectia cu DN17 la Iacobeni




Si o imagine de pe la limita judetelor MM/SV



ovideatza

#2119
Am parcurs ieri pentru prima data DN24C Iasi-Manoleasa si DN29 Manoleasa-Saveni.

fata de harta de pe pag 1, daca nu ma inseala memoria:

DN24C Iasi - aprox Santa Mare - as merge pe ALBASTRU. E foarte bun, chiar daca e virajat si ingust. Fara denivelari, cu marcaje, etc. Ceea ce trebuie.
Mai departe pana la Manoleasa mi-au clantanit dintii. Amestec de denivelari cu gropi cu ceva zone fara gropi dar tot denivelat. E de evitat, nu de galben. Merge daca nu ai pe unde prin alta parte sau ocolul e prea mare. La 80-90km/h e un adevarat test de amortizoare.

DN24C Santa Mare - Manoleasa - ROSU. adica bucata care pe harta interactica e combinata galben/rosu. Nu prea vad diferentiere profunda, per total calatoria a fost profund dezagreabila  :) pe acel segment.

DN24 Manoleasa - Saveni - ALBASTRU. cred ca e lucrarea recenta pana la Radauti-Prut cu care se laudau pe facebook cei de la CNAIR.



nasty

Rămân bucatile nereabilitate cam de mult timp, din DN17B, Chiril spre Vatra-Dornei și DN15, Bicaz-Izvorul Muntelui și se va deschide turismul din Moldova ! Păcat!

2) DN 65, prin Slatina este bombardat de la cap la coadă, e de roșu și nu se vede niciun utilaj de asfaltare sau măcar de peticire.

scoutr

#2121
Quote from: Granata06 on May 06, 2019, 10:42:37 AM
       Am fost zilele trecute pe drumul national 73A Rasnov - Sercaia.

Salutare! Sunt si multe gropi pe segmentul acela sau e doar denivelat drumul din cauza carpelilor? Ma intereseaza portiunea aceea avand o masina destul de joasa, sa stiu la ce sa ma astept (vin de la Cluj la Zarnesti).
Tot pe harta figureaza DN73A de la intersectie cu loc. Paltin (DJ 106A) ca fiind verde. Asa e si in realitate?
Mersi fain!

pasadia

De la Cluj la Zarnesti ti-as recomanda sa mergi pe DN13 (prin Padurea Bogatii) si apoi in preajma Brasov-ului ai avea 2 variante decente:
- DJ112, Halchiu - Codlea- Tohanu Vechi
- VOBv, DN1K + DN73, Brasov - Rasnov.

In felul asta scapi nu numai de asfaltul prost de pe DN73A dar si de potentialele dopuri de pe langa Alba Iulia (imi inchipui ca parcurgi drumul vineri dupa-masa, vreo iesire pe munte).

gruiarew

Azi am fost de la Lugoj la Caransebeș. Drumul ăla (DN6) deși e destul de zgomotos asfaltul, e ca în palmă. Semnalizat cum trebuie, indicatoare, linii, parcări la nivel, mobilier în parcări, foarte curat peste tot.

Nelămurirea mea cea mare este: de ce acolo se poate și pe DN68A nu? Bucata Margina-Săcămaș. Că de la Lugoj la Traian - Vuia e foarte, foarte bun. Nu e administrat tot de cei de la Timișoara? Care-i ideea de în unele locuri e ca masa și în alte locuri îs cârpelile alea sinistre, cu petece peste petece, nicicare la nivel?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

oaspetele

Quote from: n_negrusier@yahoo.com on May 21, 2019, 04:14:19 PM
PaulD are dreptate in legatura cu DN17D. Nasaud - Sangeorz Bai. Este reabilitat complet, poate fi marcat cu albastru.
La fel poate fi marcat cu albastru si DN17C orasul Bistrita - orasul Nasaud fiindca este realibitat complet.
Am trecut pe acolo de vreo 10 ori in ultimele luni.
As avea niste rezerve legate de culoarea albastra a drumului Bistrita-Nasaud.
Probabil in luna iunie voi avea un drum de facut pana in Maieru si vom reveni.

Schumy

Ca tot se apropie vacanta, merita facute urmatoarele mentiuni:
- DN13B Praid - Gheorgheni: Cu exceptia sectorului Bucin - Gheorgheni, restul drumului continua sa se deterioreze, in ciuda interventilor din ultimii ani. Pe harta calitatii drumurilor am pus cea mai buna parte a drumului cu galben (de verde nu mai poate fi vorba decat pe capatul dinspre Gheorgheni);
- DN 12C Gheorgheni - Bicaz: Iesirea din Gheorgheni e praf, plina de gropi si denivelari (rosu), urmeaza un segment peticit pana aproape de pas (e la limita galbenului spre rosu, fiind destul de denivelat). Din zona pasului si pana dupa Lacul Rosu zona e de violet momentan (s-a decopertat stratul de uzura, dar pentru peticit, nu pentru o reabilitare mai de amploare). Dupa ce se vor asfalta peticele, va fi maxim de galben avand in vedere ca terasamentul a cedat pe multe locuri si la iarna vor aparea din nou cratere. Restul drumului pana in Bicaz e de verde, partea reabilitata aratand bine.
PS: am facut deja modificarile pe OSM.

realfanady

Un coleg care a fost recent pe eterna si fascinanta DJ 109C, Camarasu-Gherla, imi spune si mie cum se prezinta momentan drumul? Mersi

Hercule

Am fost toamna trecuta, drumul era horror, plin de gropi. Nu stiu sa se fi reparat ceva intre timp.
Deșteaptă-te române!

supremealex

#2128
Dupa un drum in weekend intre Vatra Moldovitei si Radauti cred ca trebuie sa schimb telescoapele. Pe DN17A portiunea albastra de la Marginea incepe sa devina de verde iar dinspre Marginea de unde se termina portiunea cu albastru (eu zic ca mai bine ar fi verde) pana la Vatra Moldovitei este impresurat 20km numai cu gropi. Propun culoarea rosie, e oribil. Imi pare rau ca nu pot atasa poze, dar eram toti atenti din masina la gropi  :lol:

gsimon

subscriu la supremealex, puscat bine, mai jos de pasul Ciumarna pana la Vatra Moldovitei.  :(