News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut

De fapt nici nu mai poti sa iti editezi primul post din thread. :) Urca harta pe imgur.com și da-mi un mesaj privat ca sa pun eu. Spor la editat!

vancouver

Quote from: marinul on September 02, 2018, 04:51:25 PM
a aparut o eroare pe harta, DN1P din judetul Bihor, apare cu albastru, este cel mult galben. A fost distrus de Bechtel cand lucrau in zona la A3, atunci a si fost transformat din dj in dn. Stiu ca inainte aparea  marcat corect cu galben sau rosu

Quote from: matia.sebesean on November 26, 2017, 01:47:38 PM
Salut, drum national 1P tot asfaltat. (...)
M.
Tapatalkkal küldve az én Nexus 9 eszközömről

Quote from: Jack on September 28, 2017, 11:18:00 AM
DN 1P galben, (...)

So?
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

marinul

e asfaltat tot de cel putin 30 de ani :D , dar e de galben

VladGaciu

DN1P este galben. Am fost acum 3 saptamani pe el in drum spre vama Sacueni, iar drumul este cu denivelari, pe alocuri gropi si fara marcaje in anumite zone.
In schimb DJ767A se poate trece cu albastru portiunea care leaga DN19E si DN19B. Drumul a fost reabilitat de catre Selina.

Florin Cojocaru

DN 24C Rădăuți Prut-Manoleasa a fost asfaltat. Verde.

strainu

Între Pitești și Câmpulung se mai lucrează la un singur podeț pe care îl vor termina anul acesta și dacă lucrează un singur Dorel. Propun  mutarea la verde (nu albastru) pentru că lipsesc marcajele la toate trecerile de nivel și în vreo 3 sate. În rest nu sunt probleme, asfaltul e foarte bun, covoarele alea de la calea ferată nu s-au lăsat încă.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

florin74

#1941
Acatari-Ungheni. S-a asfaltat pana la Craciunesti, complet,, nu peticeala ca pana acum. Fara marcaj deocamdata
De la Craciunesti pana la Acatari (5 km) s-a mai peticit, dar nu era intr-o stare asa de rea ca tronsonul reasfaltat, cred ca a fost asfaltat anul trecut. Se amenaja o banda pentru viraj stanga la Acatari,dinspre Sighisoara si se aranja un pic intersectia.

TibiV

@strainu & @florin74

Noi, "batranii", stim despre ce este vorba... (Desi sunt multe drumuri despre care nici eu, "batran" cum sunt, nu am auzit...)
Dar pentru cei mai tineri dati si voi un indicativ (DNx, DJy) si o "pozitie aproximativa", sa inteleaga omul "la ce e bun" drumul respectiv...

De genul "DJ151D, Acatari-Ungheni, o varianta buna pentru a ocoli pe la sud Tg,Mures daca faci traseul Sighisoara<->Turda. S-a asfaltat cam jumate din traseu, Ungheni-Acatari..."

Doar o sugestie... ;)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

mai exac Acatari-Ungheni e primul egment din A8. Cel pentru care se insista aici pe forum pentru a fi lansat cat mai repede, ca sa se evite Tg Muresul. Asta pe vremea cand credeam ca avem constructor si pe lotul Aeroport-Tg Mures.

Bun si DJ-ul asta. Noroc cu CJMS.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Allex

Cred ca acum DN11 intre Bacau si Onesti poate fi trecut albastru complet. Au fost reasfaltate bucatile ramase (Bacau-Sanduleni si Helegiu-Onesti) si trasate marcajele mediana si laterale (langa Onesti nu stiu daca s-a marcat, daca nu, urmeaza).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ciachi

parea mea este:  1)  DN11 primeste verde in mare parte si galben pe zona Onesti si Targu Secuiesc chiar rosu pt podul in reconstructie de la
                               Poiana Sarata si cei mai trist e ca nu are santuri de scurgere
                               a  apei desi este DN-eu;a se vedea ce grozavii produce acvaplanarea de ex: DN11 in zona Sanduleni 
                                   
                           2) DN 2F primeste verde pentru portiunea: iesire din mun. BC   -  iesire din com. Dragomiresti jud. VS, sa pus asfalt are
                               marcaje  OK dar nu are santuri de scurgere: podul de la Straminoasa  ( la granita BC cu VS) este tot in recostructie iar in
                               multe puncte asfaltul a crapat si/sau valurit a se vedea intrarea in com. Tisa Silvestrei jud. BC plus ca latimea drumui este
                               mult sub a multor drumuri comunale.
                            3)DN 12A Bacau  - M. Ciuc desi s-au apucat de pus asfalt de prin iunie nici acum nu au terminat ,mai au vreo 3 km pina la
                               granita cu HR primeste un verde mai mult spre galben pt ca:
                                            - a) nu are marcaje pe portiunea asfaltata nici dupa 3 luni
                                            - b) asfalt nou dar valurit intre com. AGAS si com. GHIMES FAGET
                                            - c) drumul este foarte ingust si nu are santuri de scurgere a apei
                                             - d) pe raza com. Lunca de SUS si de JOS jud. HR. e mai degraba galben cu rosu


nu sunt un pretentios dar platesc rovinieta ADICA BANUTI si vreau sa primesc drumuri decente si sigure nu spoiala ieftina in nici un caz nu pot da albastru nici unuia din drumurile antementionate pt. ca nici unul nu se compara cu DN 12 dintre M Ciuc si Sf. Gheorghe care intradevar merita albastru
PS toate drumurile antementionate le-am parcurs in ultimele 30 de zile

mihail75

In Moldova, nu stiu ce s-a intamplat, insa dupa multi ani se da atentie si unor DN secundare. Dupa DN 24A, cel paralel cu Prutul, care a primit multe sectoare de strat nou de asfalt intre Murgeni-Husi si Iasi  (cam greu de plasat pe harta, pentru ca alterneaza cu zonele ramase inca in stare proasta), vad ca a venit in sfarsit randul DN 24D, Galati-Cuca-Barlad. Vineri am fost pe acolo si sectoare importante intre Barlad si Craiesti au primit asfalt nou, iar zona Craiesti-Varlezi este la ras, probabil in asteptarea stratului nou; Cuca-Galati e cum il stim, cu asfalt uzat. Practic sectorul care e acum cu rosu va putea trece la verde, restul ramanand la galben. Ezit sa spun mai mult de verde pentru ca asfaltul nou s-a pus fara o consolidare a drumului, care pe alocuri e inca suficient de denivelat. Mai trec intr-o luna pe acolo si va confirm evolutia.

gmcovrig

Cine poate spune si mie de ce harta apare cu 28.02.2018 ? Chiar nu a mai fost updatata? Multumesc

rizzuh

Nu, nu a fost actualizata de atunci. Doar vancouver se ocupa, este si el decat un om.

vancouver

Am ajuns undeva prin ... aprilie, dar am fost putin prins zilele astea. Incerc pe week-end sa ma mai apropii.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.