News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

manead

Salut,
Mi-am propus sa merg in Bucovina dar nu as merge in intregime pe E81.

De la Bacau -  Piatra Neamt - Lacul Bicaz - TransRaraul, adica asa:

https://goo.gl/maps/WJdR6w1zos22

Cum este drumul de la Piatra Neamt in sus? Mai demult pe la lacul Bicaz era praf. De altfel se vede pe harta ca este BAD >:(
Ref la Transrarau, Pozele de pe maps nu arata prea bine pana la intersectia cu drumul spre Pietrele Doamnei.

Thx all,
Dan

Dan74

Transraraul de la Pojorata pana la intersectia catre Pietrele Doamnei este bun, de la intersectie spre Chiril drumul este asfaltat, dar este foarte ingust, nu pot trece 2 autoturisme decat in anumite locuri.

prom

Am fost f recent in zona, si am mers de la Bicaz spre Vatra Dornei pe ruta ta, de la Bicaz pana la Poiana largului e asa cum e pe Gmap, e mai prost dar se circula. De la Poaiana largului pana la Chiril e 50% reabilitat, ca-n palma sa zic asa, restul, ca pe Gmaps. Spre sa iti fie de folos.


alexcrist

Și spre Chiril pot trece 2 mașini una pe lângă alta prin majoritatea locurilor. Dar cu atenție și viteză redusă. Drumul este oficial de 1 bandă, dar este cu acostament lărgit și betonat aproape pe toată lungimea.

Evident, vorbesc de turisme mici. Dacă treci cu duba, poți avea probleme, dar nu cred că e cazul.

manead

#1820
Mersi.
Da, e vorba de turism.

Am gasit pe YouTube o filmare. E ok.

Ideea este ca, daca tot ma duc in zona sa vad si altceva in afara de E85.

manead

Quote from: StefanD on June 06, 2018, 11:18:27 PM
Salutare !

Îmi poate spune cineva daca DN18 este practicabil între Moise și DN17(Iacobeni) ?

Mulțumesc!
Nimeni? Sau nu am vazut eu raspunsul?
Si pe mine ma intereseaza.

Thx all,
Dan.

alexcrist

Quote from: manead on July 05, 2018, 08:47:06 AM
Ideea este ca, daca tot ma duc in zona sa vad si altceva in afara de E85.
Sincer să fiu, părerea mea e că drumul pe lângă lac nu prea mai merită, nici măcar ca peisaje. Asta pentru că în foarte multe locuri ai ori pădure deasă (nu c-aș avea ceva cu pădurea, dar nici peisaj n-ai), ori construcții cu garduri înalte (și grotești, aș zice) prin care nu se vede nimic. Nici măcar din cele câteva parcări nu prea mai vezi lacul, și zonele cu priveliște sunt extrem de rare. Asta pe lângă calitatea drumului care te obligă, practic, să mergi cu maxim 40-50km/h dacă nu vrei să dai cu capul de tavan.

În schimb ți-aș putea recomanda DN 15C, Piatra Neamț-Târgu Neamț, apoi 15B spre Poiana Largului. Tot drumul este bun și foarte bun ca șosea, și nici ca peisaje nu e rău, fiind ușor virajat și pe dealuri până la Tg Neamț. Sunt puțin subiectiv că am prins zona aia pe un apus fain. :) După Tg Neamț ai o porțiune cam lungă de localități, dar apoi ai pădure și serpentine, cu câteva locuri de bulvedere ici-colo. La Poiana Largului vezi coada lacului, și-i poți da mai departe spre Chiril/Rarău.

Despre DN18 nu știu ce să-ți zic. Știu doar că era foarte prost și acum se lucrează la el, dar n-am mai fost de 2 ani și nu știu în ce stadiu e.


marinul

Legat de DN 18. Am fost acum o luna din Moisei pana la intersectiea cu DN17d, in mare parte este tras stratul de baza, urmeaza uzura ; se circula in conditii bune, erau in jur de 5 semafoare. Multe nu-mi aduc aminte ca eram intr-un microbuz

Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk


horyatm

Pentru traseul Sibiu-Miercurea Ciuc care variantă e mai bună, pe la Sighișoara sau Făgăraș?

Știu că pe Sighișoara drumul e foarte bun, dar pe acolo am mai fost.

pasadia

#1826
varianta Fagaras insemna pe la Brasov si Sfantu Gheorghe? Daca da mi se pare un ocol cam mare, vreo 50 de km si vreo 40 de minute in plus. Drumul e ok si pe varianta asta, poate chiar mai bun decat e intre Vanatori si Cristuru, dar nu stiu daca merita.

horyatm

Aceasta e varianta:

Ca timp e asemănător.





Powered by API/PUM imgur uploader

Hercule

Pe oriunde dar NU pe Sibiu - Medias - Sighisoara. O sa-ti creasca tensiunea de la marcajele si restrictiile aiurea. Pe la Fagaras e mai frumos, daca ai timp poti merge la cetate, manastirea Carta, pastravaria Albota, etc. Bonus ai Muntii Fagaras in dreapta.  :)

PS Sercaia - Hoghiz e foarte bun.
Deșteaptă-te române!

FRS

Saptamana asta am incercat un drum, care momentan nu apare pe harta comunitatii, si anume DJ 174A Bilbor(HG) - Vatra Dornei.
Acesta se prezinta dupa cumurmeaza:
- de la intersectia cu DN 15 si pana la iesirea din Bilbor drumul este bun (verde/galben)
- iesirea din Bilbor pana la Dragoiasa (intersectie DJ 174) drumul este foarte prost (rosu), circulabil cu o masina cu garda la sol inalta, sau la care nu tii chiar asa mult. Ca o paranteza, drumul ofera cateva privelisti extraordinare, si merita circulat macar o data la cativa ani.
- de la Dragoiasa pana pana la Dorna, intersectie DN 17B, drumul este din nou bun (verde/galben).