News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Drexus

Va salut pe toti cu ocazia primei mele postari! :)
Am fost vineri pe DN51A intre Turnu Magurele si Zimnicea. Si calitatea asfaltului, cat si marcajul il aseaza ca drum cu galben.

vancouver

Te salutam Drexus. Bine ai venit pe forum. Si iti multumim pentru informatii.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Dan74

#152
QuoteModificarile mai importante fata de versiunea anterioara (cele de care imi amintesc) ...
Un prieten mi-a spus ca tronsonul dintre Tinca si limita judet Arad de pe DJ 792A are portiuni cu gropi si denivelari, cred ca culoarea corecta este galben pentru acel sector, in plus de o saptamana s-a inceput asfaltarea pe DN 79 pe portiunea nereabilitata (Oradea - Nojorid) dar fiind plecat din Oradea de joi nu stiu daca s-a finalizat.
Ca info recomand evitarea DN 76, de la intersectia DN76-DJ795 si pana la intersectia DN76-DJ763 (27 km) sunt 7 semafoare si foarte greu poti nimeri 2 consecutiv cu verde.

bgd77

Salut. DN73 dintre Brasov si Rasnov nu cred ca mai merita sa fie albastru, ci mai degraba verde sau chiar galben:
- portiunea de 2 benzi de la iesirea din Brasov este ok
- portiunea de o banda pana la Cristian este denivelata, cu multe petice si gropi micute
- pe portiunea dintre Cristian si Rasnov au aparut in unele locuri niste gropi uriase printre care trebuie facut slalom;sunt cam 3-4 portiuni de genul asta

ashbird

atentie si la DN73A Rasnov-Predeal .. au aparut o multime de gropi ..si chiar si o usoara denivelare negativa a asfaltului  (iti rupi toata masina in el) .. pe sensul Predeal-Rasnov. http://goo.gl/maps/AYrrQ se vad aici urmele de reparatie dar intre timp s-a adancit iar.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

traveler

#155
Quote from: vancouver on May 01, 2014, 12:19:21 AM
Am actualizat harta de pe prima pagina. O pun si aici:

Multumesc mult pentru acest harta foarte util (eu sunt din Franta și eu nu știu de mult România), ea mi-a servit în mod repetat pentru excursie !  :)

(îmi pare rău pentru limba română meu rău :p )

Mult succes!!  :D

Dan74

S-a terminat asfaltarea de pe DN79, se poate trece cu albastru si portiunea dintre Nojorid si Oradea.
Se asfalteaza pe DN1, am inteles ca momentan este prevazut a se asfalta pana undeva pe la Topa de Cris, dar exista posibilitatea sa se asfaltaze pana la limita cu judetul Cluj.

mariansb

In weekend am fost la Moneasa, iar de la Arad nu am mers pe drumul cel mai scurt , DJ709, DJ792, adica prin Horia-Siria-Ineu, pentru ca stiam ca e in stare destul de proasta.
Am preferat sa ma deplasez pe DN79, pana la Chisineu-Cris, iar de acolo pe DN79A, pana la Ineu si bine am facut, pentru ca pe aceasta varianta drumul se prezinta foarte bine, iar de la Chisineu Cris a fost si aproape pustiu. Chiar daca e ceva mai lung, recomand  acest traseu pentru cei care vor sa ajunga la Ineu sau mai departe spre Varfurile.
De la Ineu la Moneasa , la fel drumul e bun.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Dan74

De maine incepe asfaltarea pe DN1, de la Topa de Cris pana la Cornitel,  asadar se pare ca urcarea pe Piatra Craiului va ramane momentan neasfaltata.

traveler

Nu știu dacă este interesant, dar DJ708B (5 km intre Păuliș și Ghioroc) a fost renovat.

Pe harta : http://nsa34.casimages.com/img/2014/05/20/140520081047415333.png

Unele poze : http://nsa33.casimages.com/img/2014/05/20/140520081207783006.jpg
http://nsa33.casimages.com/img/2014/05/20/140520081214898498.jpg

(Aceasta este, probabil una dintre cele mai frumoase drumuri din judet... O:-) )

marius_ar

@traveler.
Nu doar Păuliș-Ghioroc se reabilitează, ci tot drumul pana la Șiria, adică: http://goo.gl/maps/fCu0E
Tot in acest proiect este inclus si DJ708C: http://goo.gl/maps/6BSDv
Proiectul este cunoscut cu denumirea de Drumul Vinului și încă este în lucru. Termenul de finalizare a fost depășit cu un an și încă se lucrează.
O filmare făcută de mine în februarie anul acesta:

traveler

@Marius_ar : Mulțumesc pentru acest informațiile foarte interesant!
Eu nu pot să aștept pentru a vedea drumul cu reabilitează finalizat!

f1astra

O recomandare pentru cei care vor sa mearga de la Arad spre strand la Gyula (Hu) si doresc sa evite traficul de pe DN 79 este varianta Arad-Curtici-Graniceri-Pilu si mai departe pe 79A. Este un drum f. bun , fara denivelari si mai important relaxant (trafic redus). Ca numar de km poate cu vreo 10 in plus.

bgd77

Quote from: bgd77 on May 05, 2014, 09:02:00 AM
Salut. DN73 dintre Brasov si Rasnov nu cred ca mai merita sa fie albastru, ci mai degraba verde sau chiar galben:
- portiunea de 2 benzi de la iesirea din Brasov este ok
- portiunea de o banda pana la Cristian este denivelata, cu multe petice si gropi micute
- pe portiunea dintre Cristian si Rasnov au aparut in unele locuri niste gropi uriase printre care trebuie facut slalom;sunt cam 3-4 portiuni de genul asta

Revin, au inceput reparatii la problemle mentionate de mine si sunt aproape gata. Se poate trece tot tronsonul Brasov - Rasnov ca fiind verde.

AndrewD

#164
Salut.

In acest weekend am fost pe drumul dintre Predeal si Rasnov + drumul dintre Rasnov, Poiana Brasov, Brasov. Dus si intors. N-am sesizat gropi sau probleme dar nici nu m-am uitat special dupa ele. Din punctul meu de vedere merita mentinute la albastru.