Zalakaros (HU) - prin Slovenia - Trieste (IT)

Started by user201, August 03, 2013, 10:12:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201

Diverse imagini din oraș












user201

Imagini din piața centrală, ruine romane și un canal cu multe șalupe:












user201

Koper este cel mai mare port Sloven la mare și totodată un centru turistic. Pentru început câteva imagini din piața centrală:












user201

În primele trei imagini apare palatul pretorial.












user201

Câteva imagini din port și oraș. Și aici am întâlnit un vas enorm de croazieră ce nu a vrut să încapă într-o singură poză:












user201

Un alt oraș la Adriatica este Izola, dar mult mai mic decât Koper. În ultimele două poze se vede și litoralul stațiunii.













user201

Tot în zona Adriaticii, în imediata apropiere a graniței cu Croația, exista o salină de suprafață ( dacă se poate spune așa ), salină ce putea fi vizitată.












user201

Dintre cele 4-5 orașe de pe țărmul Adriaticii, incluzând Treieste, Piran mi-a plăcut cel mai mult din punct de vedere turistic.












user201

Imaginea din poza a doua reprezenta interiorul bisericii din prima imagine. Aspectul a fost o surpriză plăcută.












user201

Imagini din piața centrală a orașului, unde există o statuie a compozitorului italian Giuseppe Tartini, născut în acest oraș. Conform Wikipedia, Tartini este primul posesor cunoscut al unei viori Stradivarius.












user201

Mai multe imagini, inclusiv cu vechile ziduri ale orașului. A treia poză surprinde o parte din "plaja" din Piran.
Personal mi-a plăcut foarte mult culoarea boltei din ultima imagine.












user201

Câteva poze cu drumuri spre litoral și pe litoral. În a patra poză o ruină Alpine din Koper, un viitor tunel. Legat de tuneluri am văzut pe autostrăzi foarte multe tuneluri cu lungimi între 2 și 3 km. Dacă vă uitați cu atenție o să vedeți în pozele 2 și 3 lungimile a două dintre tuneluri.












user201

Ultima localitate de unde mai pun poze este Celje, un oraș ce are un castel oarecum în ruină:












user201

#58
Spuneam că e oarecum în ruină, deoarece a fost restaurată, dar nu complet, pe alocuri fiind doar consolidate anumite elemente.












user201

Cam așa se vedea orașul și zona din cetate și dintr-un turn al său ce a fost restaurat.













Cam astea au fost locațiile vizitate și prezentate. Sper ca măcar câtorva dintre voi să vă fi plăcut.