News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Loko

Intrebarea respectiva am pus-o in contextul noilor shimbari anuntate, conform carora se doreste sa se mearga catre o abordare mai rationala in ceea ce tine de proiectele de infrastructura, in care nu doar pretul conteaza ci si alti factori cum ar fi cel al calitatii sau al logicii.

Deci, cam care ar fi diferenta de pret intre cele doua variante? Exista vreo estimare?


dr4qul4

Totusi, multe s-au schimbat in 9 ani! Chiar nu cred ca traseul este batut in cuie. Pana la urma  se va face si un SF.
Vom vedea daca Reghinul sau Odorheiul + Ciucul vor avea destula putere de convingere.
Un detaliu deloc de neglijat este si aparitia in peisaj a A13 Brasov-Bacau, care poate impinge A8 mai spre nord.

Initial, si eu as fi preferat un traseu prin Piatra Neamt (un oras mult mai important decat cred cei mai multi), dar imi pot imagina cat de greu s-ar construi o autostrada care ar trebui sa includa un super-tunel prin Cheile Bicazului (minim 5 km) si printr-o vale a Bistritei extrem de populata cu numeroase amenajari hidrotehnice.

Traseul actual chiar pare cel mai usor si mai ieftin si ar putea prelua si traficul dinspre Suceava/UA.

O eventuala mutare a traseului prin Reghin ar atrage critici dure din partea UDMR...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: dr4qul4 on February 16, 2016, 11:29:15 PM
O eventuala mutare a traseului prin Reghin ar atrage critici dure din partea UDMR...

Ai perfectă dreptate.
Din păcate...
Uite situație de kk, în care nu ne gândim DOAR la traseul ideal dpdv economic, ci la cum îl facem ideal dpdv politic... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

interesantul

Traficul mai prin nord, mai a proape de Bistrita nu este un trafic care sa necesite o autostrada!

Astazi ruta Dej-Gura Humoruluii este sufocat de traficul de tranzit, care va fi ZERO în clipa cand se construieste o autostrada chiar daca e  50-100 km mai spre sud.

Iarăși Reghin - Targu Mures pe langa traficul local care e destul de accentuat, mai e enorm de mult trafic de tranzit, care va eloibera drumul in cazul construirii unei autostrazi care sa mearga in Moldova.

Cred ca cea mai optima rută e cea propusa, deoarece poate colecta cam din toata transilvania traficul de tranzit si sa-l expedieze in Moldova noastra, respectiv invers.

Am pierdut prin Romania 30 de ani...


ultrasbz

Această modificare din autostrada fazata in autostrada full a fost, deci, facuta in lege si nu aparea si in masterplanul "final" aprobat de CE? Sau se regasea si in acea varianta?

Daca este o modificare noua atunci putem conclude ca masterplanul nu este deloc batut in cuie si nu vad de ce nu s-ar putea gasi o solutie si pentru transformarea DX7 in A7.

Oricum ma astept ca in parlament sa apara amendamente care sa propuna in extremis tot soiul de rute noi care mai de care mai nastrusnice și nebănuite.

TibiV

ultrasbz,
Ai avut back-up propriu la această postare?
Că este una dintre cele "dispărute"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ultrasbz

Nu, am rescris-o din memorie din pacate.

marisRO

Un număr de 79 de parlamentari din cele opt județe ale Moldovei, aparținând tuturor grupurilor parlamentare, îi solicită primului-ministru printr-o scrisoare deschisă să prezinte soluții concrete privind autostrada Iași-Târgu Mureș și finanțarea altor proiecte investiționale pentru această regiune.

Iată textul scrisorii :

'Domnule prim-ministru,

Subsemnații deputați și senatori reprezentând județele Moldovei vă solicităm o întrevedere având ca temă soluțiile pe care le preconizați pentru îndeplinirea promisiunii făcute la Iași, în ziua de 24 ianuarie a.c., privind realizarea unei autostrăzi care să facă legătura dintre Moldova și Ardeal.

Vă solicităm, de asemenea, ca, folosind acest prilej, să ne prezentați și situația finanțărilor bugetare pentru celelalte proiecte investiționale ale Moldovei.

Vă propunem ca această întrevedere să aibă loc cât mai urgent posibil la sediul Parlamentului, în prezența parlamentarilor semnatari."

Sursa: http://www.punctul.ro/parlamentarii-din-moldova-ii-cer-lui-ciolos-autostrada-iasi-tirgu-mures/

horatiu.cosma

E ok, o sa ii linisteasca cu Iasi-Tg.Neamt in cel mai scurt timp, pe 2014-2020, licitatia pentru SF se va lansa in cel mai scurt timp etc. Eventual, din ce am vazut intr-un articol hot news, pe harta MGPT 2014-2020 ar aparea si ceva de la Tg.Mures inspre Ditrau.

Ionut

#460
Defazati. Trebuie sa vorbeasca de A7, nu de A8. Of.
PS: o sa fie distractie mare in Parlament pentru Legea MPGT. :)

horatiu.cosma

 :o? Parlamentarii vorbesc de o legatura intre Moldova si Ardeal? Nu e A8?

NGC

Este A8, dar Ionut probabil ca a vrut sa spuna ca ar fi trebuit sa vorbeasca despre A7 in loc de DX7 si nu sa isi bata acum capul cu A8, ca A8 e oricum in MPGT.

Ionut


horatiu.cosma

Mersi de clarificare. Luasem ad-literam din articol. Incep sa se alinieze stelele pentru A7, foarte bine :).