News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Ionut

Pe A7 este direct execuție. E altceva. Aici avem și proiectare. Mai citește o dată ce a zis Horațiu.

TibiV

Cred ca organizarea de santier se poate face in partea a doua a proiectarii.
Deminarea si arheologia se pot face bine-mersi cat proiectantii mai deseneaza la poduri si pasaje...

Avizele si gropile de imprumut pot fi o problema, dar nu insurmontabila.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Pe FIDIC Galben partea de organizare de șantier, deminare, arheologie, marcare șantier, drumuri tehnologice, chiar și decopertă, găsire surse de materiale, subcontractori etc se face în perioada de proiectare.

mirceaeliade

^adica exact ce a facut UMB inainte sa primeasca AC?

Pt referinta pt cei interesati:



dr4qul4

Bine ar fi fost sa fi avut si ei (impreuna sau separat) un alt lot castigat pe care sa inceapa constructia imediat. De preferat tot prin zona.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

florin74

Se aude ca A8 o sa ajunga la ei. Bubele de la Nurol sunt mari si nici nu ar fi un mare entuziasm la turci sa conteste.

GAC

ca strabag sa aiba sanse la lot miercurea nirajului, inseamna ca cnsc sa oblige la reevaluare si ulterior sa iasa strabag si cel mai probabil inseamna inca un rand de contestatii. deci in cel mai fericit caz inseamna pe la vara sa avem ceva desemnat, daca nu se ajunge la curtea de apel.

pentium10

prima parte s-a întâmplat deja, poate nu ești la zi cu stirile
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Dacă Nurol nu insistă, atunci se face repede de tot reevaluare și se poate semna. Dar stați... doar zvonuri...

Și mai suntem și offtopic. O să mut.

hefaistos

Cred ca mi-a scăpat ceva. De ce ar fi Nurol "depresiva" și defetista, ca sa abandoneze contractul? Ma rog, sansa de a-l câștigă.....
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Ionut

#4436
Păi:
- le-a cam dat de i-a julit CNSC, cică
- șanse măricele să fie alți câștigători la reevaluare
- CAB costă (timp, bani, avocați)
- au de treabă pe A7 și nu e ca și când au mii de angajați de hrănit
- poate mai pică ceva dacă sunt băieți buni și nu trag de un proiect PNRR...

Deci e perfect plauzibil zvonul că s-ar înțelege să renunțe la luptă.

Ar câștiga toată lumea câte ceva. Plus că riscă să intre în gura CNAIR/ MT dacă tot atacă și nu prea are cine să îi apere.

Că API nu poate să zică "vai, săracii Nurol". Că CNSC a admis contestația. Deci ceva e acolo.

Probabil înțeleg și ei că dacă insistă fără a avea mari șanse de câștig își fac mai mult rău și mai mult PR prost decât dacă renunță și încearcă să găsească înțelegere pe A7 și nu își atrag antipatii nici de la public.

Și hai să fim serioși. Au depășit termenul pe Nușfalău (nu cu mult dar au depășit). Iar Strabag-Geiger au băgat turbo 5% pe lună în medie.

Voi pe cine ați vrea la Niraj ca să avem o șansă să fie gata la final de 2026?...

Poate vor câștiga bunul simț și rațiunea și se vor înțelege cumva.

Ionut

Poate se aliniază planetele... vă dați seama că Strabag în 3 luni (maxim) își strâng catrafusele de la Oradea și efectiv rămân fără un proiect major.

Dacă iau Nirajul cum credeți că vor lucra? Că au angajați, au infrastructură (chiar în zonă) și trebuie să le dea de mâncare...

dr4qul4

Am vrea Strabag-Geiger + Dimex. Daca tot e Craciunul si ne putem pune dorinte.
Dar ar trebui sa castige cat mai repede, ca sa se apuce de proiectare.
Si pana e gata proiectarea pot sa termine ce mai au de facut pe A3 si pe DX11. Ca daca inchid santierele astea se vor demobiliza pe perioada proiectarii.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Ionut

Lasă că pot învăța de la UMB cum se face treabă fără PT, AC și alte acronime. :troll: