News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

ovideatza

Dupa cum scrie in raportul postat de cutter pe CM POIM, doar Tg Neamt-Iasi-Ungheni se va face in 2014-2020 (daca). Asa ca probabil pe restul le vor anula/ suspenda pana spre sfarsitul perioadei de programare.

dunmaty

Asa doar ca sa radem....  ca sa nu plangem.... ,

http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/in-sicriul-autostrazii-ungheni-iasi-targu-mures-a-mai-fost-batut-un-cui--107783.html

Avizul negativ dat de ANPM proiectului autostrăzii ar putea fi urmat de un alt aviz negativ, dat la nivel local proiectului de construire a unui pod rutier la Ungheni. Podul ar urma să asigure legătura între viitoarea autostradă şi şoseaua naţională Chişinău - Ungheni din Republica Moldova. Conform precizărilor lui Davideanu, amplasamentul podului ar afecta viaţa acvatică din Prut.

,,Podul ar trebui să treacă peste un punct numit Cotul lui Bran. Acolo este o zonă de liniştire, de depunere a icrelor, una din puţinele rămase de-a lungul Prutului. Peştele este sensibil la vibraţiile produse de construcţie şi de traficul ulterior, iar la cât durează la noi o investiţie, pot apărea probleme pe termen lung. Nu am luat încă o decizie, dar posibil să propunem mutarea podului la câţiva kilometri faţă de planul actual", a precizat Davideanu.
Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care jumatate!

daniel28

Aceasta autostrada numita, deja, A8 se va face cand eu voi avea A8. Acum am un Opel Astra din 2001. Asa ca mai e de asteptat: si eu si autostrada.

adiarc

Tare Daniel....am început sa rad singur  :lol:

altfel , poate începem si noi sa facem lucrurile cu cap...sa nu mai punem căruța înaintea cailor....
Adica , înainte de a începe construcția sa rezolvam totul , așa cum se întâmpla in alte tari....imediat dupa finalizarea SF sa rezolvam totul legat de exproprieri , arheologie , protecția mediului , relocare utilități , etc , astfel încât , dupa finalizarea contestațiilor si semnarea contractului , constructorul sa între in plin ( si daca nu sunt prea pretențioș, sa aibă si buget multianual proiectul , astfel încât sa aibă finantare continua )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Parca e totusi mai interesant sa dam drumul la lucrari, si pe cand utilajele incep cu decopertarea, sa realizam ca defapt acolo sunt morminte si dealuri argiloase. Vorba aia, de ce sa mearga bine, cand poate merge prost? Stadiul era de licitatie pentru SF. Cum a reusit ANPM sa "ghiceasca" cum va arata traseul, ca sa il poata anula? Dar nu ma mai mira, si la Comarnic pe A3 constructorul trebuia sa se lege la un tronson de autostrada pentru care inca nu exista SF.

igorashu

Quote from: daniel28 on October 01, 2015, 05:37:47 PM
Aceasta autostrada numita, deja, A8 se va face cand eu voi avea A8. Acum am un Opel Astra din 2001. Asa ca mai e de asteptat: si eu si autostrada.
Dac-aș ști că e o condiție necesară și suficientă, fac credit la bancă să-ți iau unul...

NGC

Quote from: NGC20 on September 30, 2015, 10:23:52 AM
Licitatia pentru "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Ditrau-Targu Neamt" este in curs de anulare.

S-au putut depune contestatii referitoare la decizia de anulare pana in 28.09.2015 si mai trebuie sa aflam daca s-a contestat.

S-a anulat oficial astazi.

Quote
Autoritatea Contractanta a decis anularea procedurii de licitatie deschisa pentru atribuirea contractului de achizitie publica, conform prevederilor art. 209 alin. (1) lit. c) din OUG nr. 34/2006: ,,Autoritatea contractanta are obligatia de a anula aplicarea procedurii pentru atribuirea contractului de achizitie publica in urmatoarele cazuri: [...] c) daca abateri grave de la prevederile legislative afecteaza procedura de atribuire sau daca este imposibila incheierea contractului".

adiarc

Totusi s-au cheltuit sume importante de bani ( atat de catre CNADNR , dar si a celor interesați de realizarea SF-ului ) pt toate aceste licitații.....cine plătește ?( in afara de contribuabil ????)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


Horațiu 87

Autostrada Iaşi – Târgu Mureş, doar pe hârtie. Tocmai s-au pierdut 30 milioane de euro
S-au anulat licitaţiile pentru studiile de fezabilitate, şi astfel se pierd 30 de milioane de euro din bani europeni. Ministerul Transporturilor susţine că este în grafic, începerea lucrărilor pentru tronsonul Ditrău -Tg. Mureş fiind prevăzută pentru 2023

http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/autostrada-iasi-a-targu-mures-doar-pe-hartie-tocmai-s-au-pierdut-30-milioane-de-euro--111527.html

marisRO

Sa vedem daca se tine de cuvant :

Premierul Dacian Cioloş a declarat, marţi, privitor la realizarea unei autostrăzi pe ruta Târgu-Mureş - Iaşi, că un astfel de proiect există în master planul de transport, iar în maxim zece zile va fi prezentat un plan mai detaliat despre ceea se va putea realiza în acest sens.

'Există un astfel de proiect care, din câte ştiu, în master plan e chiar pe locul doi din punct de vedere al priorităţii şi o să lansăm studiile de fezabilitate, adică o să lansăm ceea ce e prevăzut în acel master plan. Chiar vrem să le punem în aplicare şi să le luăm la rând, aşa cum sunt acolo. (...) Eu cred că în maxim o săptămână - zece zile o să venim cu un plan mai detaliat legat concret de ce se poate face. E faza de început, deci e vorba de lansarea studiilor de fezabilitate', precizat Cioloş, într-o emisiune la Europa FM.

Sursa: http://www.capital.ro/ciolos-despre-autostrada-targu-mures-iasi-vom-lansa-studiile-de-fezabilitate.html

Europiu

Sa-mi fie cu iertare, s-ar putea sa nu fiu la zi cu informatiile, dar de cand a ajuns Targu Mures-Iasi "pe locul doi" la prioritati?

Nu ma intelegeti gresit, nu m-ar deranja, dar nu mi se pare conform factual. Poate cineva sa ma lamureasca?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

nicolaem

clarificare, intrucat am ascultat emisiunea de la radio:

A intrat in direct un domn plecat din tara la origine din Moldova si l-a intrebat pe Ciolos despre infrastructura in Moldova.
Raspunsului lui a fost ceva de genul " din cate stiu, autostrada se afla.... va urma ..... pana in 15 decembrie venim cu un plan bla bla"
E clar ca omul e luat din oala cum se zice, nu a dat un raspuns concret doarece e evident ca nu stie pe dinafara acel masterplan. Hai sa asteptam acel 15 decembrie si apoi sa vb. Presa acum scoate doar stiri din fiecare fraza mai mult sau mai putin verificata.

Horațiu 87

#418
Autostrada Iași-Târgu Mureș, cuprinsă în buget cu o sumă infimă. Studiu de fezabilitate pentru 135 km

http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/autostrada-iasi-targu-mures-cuprinsa-in-buget-cu-o-suma-infima-studiu-de-fezabilitate-pentru-135-km--113840.html/


adiarc

E un prim pas crucial....macar de s-ar face bine si nu din birou ca altele,gen cel pt OS lotul 3...

Suma insa este mica si nu încurajează un studiu de calitate
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura