News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dacianova

Asta vroiam să spun și eu. Nu-mi doresc să câștige Danlin XXL din simplul motiv că l-am văzut cum lucrează pe DN28B de la Tg. Frumos la Botoșani. JALE!!! Și când spun asta o spun cu responsabilitate.
Oricine altcineva dacă ar câștiga în afara UMB dar nu Danlin XXL.
Nici UMB-ul nu mi se pare că se mișcă destul de elegant pe A7.
Am fost săptămâna trecută la București și pot spune că de la Secuieni, Neamț și până la Tișița n-au mai mișcat nimic. Au crescut și buruienile pe terasamentele pe care le-au lucrat.
Oricine să câștige dar nu Danlin XXL!

hefaistos

Nu pot prezice decizia CNSC dar logic, dacă Danlin si-a bazat contestația pe suprapunere de lucrări pierde, pentru ca A7 și A8 nu se suprapun temporal. Pe A8 execuția e după proiectare deci undeva în 2025 2026, adică scriptic după finalizarea lucrărilor pe A7. QED.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

marius.firtonea

Nu e chiar asa, pe lotul acesta proiectarea este, teoretic, 6 luni, deci din 2024 ar trebui sa intre la executie.

TeoH9

Confirm calitatea jalnica a lucrarilor DANLIN XXL pe DN Targu-Frumos - Botosani. O mizerie absoluta.

GRG

@RazesIesean ba chiar gandirea asta se aplica la noi, de aia lucreaza turcii pe atatea contracte, sau te faci ca nu vezi, nu stii, n-ai auzit? Adica sunt atatea cioate si lucrari problematice facute cu firme din afara, si noi tot lor le dam in continuare pentru ca au "experienta". Oricare varianta iese de aici, UMB sau Danlin cred ca e super ok pentru A8.

Stef

Danlin e doar ok dacă vrei din DN să faci drum forestier. Probabil vom avea DF8, nu A8.

mirceaeliade

>In primul rand trebuiau eliminati de la inceput, dat fiindca nu au experienta pe autostrazi si nu mai stateam la asemenea discutii.

Asta e un catch22: daca nu le dai niciodat nici un contract atunci cum sa ajunga sa aiba experienta? 

Insa pentru podul din Neamt prabusit la 6 luni dupa ce Danlin&co l-au predat, chiar nu merita sa castige.  Plus ca daca cumva Danlin castiga, atunci cei de pe locul 3 sunt la doar 3 puncte de Danlin, si suspectez ca ar deveni si ei interesati de o contestatie.  Atunci ar putea sa vedem epopeea in 3-4 pe care o vedem pe Ploiesti-Buzau3. 

Oricum, valoarea de 77% mi se pare ca nu e chiar ilegala.  Pragul de 80% cred ca e doar pragul unde trebuie sa aduci dovezi suplimentare ca chiar poti construi pe banii astia.  Ce e ciudat e ca nu cred ca iau punctaj bonus pentru un pretz sub 80%, dar pentru noi e bine ca e pretzul mic.  Readuc aminte, dupa cum se taragane semnaturile, intr-un an sunt foarte zigur ca vom vedea taraganari pe santiere din cauza intarzierilor de platzi.  Eu chiar cred ca MT si guvernul nu au cum sa puna toti banii necesari la bataie, si orice reducere de pretz e binevenita.

tom_sawyer

Quote from: dacianova on August 02, 2023, 09:04:30 AMNu-mi doresc să câștige Danlin XXL din simplul motiv că l-am văzut cum lucrează pe DN28B de la Tg. Frumos la Botoșani. JALE!!!

Nu sunt antreprenori generali, ci subcontractanți.
https://www.monitorulbt.ro/local/2023/08/02/asfalt-final-turnat-pe-drumul-botosani-targu-frumos-soferii-sunt-rugati-sa-evite-tronsonul/

dumbravaandrei

si cu toate astea, chiar daca sunt subco... cum sa lucrezi in halul ala? cum sa il lasi si pe celalalt sa faca tampenii? Cand se rastoarna galeata cu rahat, se varsa pe toti...

mirceaeliade

Sinteza la inceput de august 2023:

alexandru_m

Daca exista supervizare serioasa poate sa castige si Danlin fara probleme. Nu fac lucrarile conforme ---> trebuie sa reia lucrarea pe bani proprii pana va fi conforma. Sau pana se cer singuri afara.

Deci sa castige cine o castiga, doar sa fie contracte de supervizare semnate si sa se faca pe bune treaba asta.

Valabila treaba asta peste tot, nu doar pe A8.

hefaistos

Mai bine nu. Habar nu aveți voi cum se "strâng relațiile" între contractor și funcționarii de la entitatea beneficiara și la ce presiuni ar apărea pe supervizor sa mai închidă ochii.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

NGC

Ofertele pentru "PROIECTARE SI EXECUTIE Autostrada Targu Mures – Targu Neamt, Sectiunea III Leghin – Targu Neamt":

Valoare estimata -> +/- 2,033 miliarde RON fara TVA

1. UMB           -> +/- 1,568 miliarde RON fara TVA
2. DANLIN        -> +/- 1,886 miliarde RON fara TVA
3. TEKFEN        -> +/- 1,906 miliarde RON fara TVA
4. MAPA          -> +/- 2,032 miliarde RON fara TVA


RobertH

[CN1058113Proiectare și Execuție ,,Pod peste Prut la Ungheni"

Valoarea totala estimata: Intervalul intre : 156.267.336,16  si 162.783.799,38  Moneda: RON

Data de deschidere a ofertelor: 13.09.2023 15:00


RobertH