News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 3 Guests are viewing this topic.

NGC

Este vorba despre un contract nou. Poate puteti solicita detalii pe FB. :D

RazesIesean

^ Din ce am aflat de pe "internet" este un contract nou acest ciot de legatura intre A3 si A8.
Conform unor informatii si anumitor presiuni Acciona va livra SF-ul pe 9 August pe Tg. Mures - Tg. Neamt.
Acum cat de bine va fi facut si ce adaugiri se vor face apoi va ramane de vazut dupa evaluare.
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

naivu

^^ Exact asta mă înnebunește! În decembrie visam că la ora asta vom avea deja contracte de execuție lângă Acățari și TgNeamt și licitație pt completare SF! În schimb continuă să se taraganeze, nimeni nu știe cât, un contract despre care știm că nu poate livra ce este nevoie, un contract prost încheiat cu singurul scop de a mai bloca un pic proiectul A8.

pentium10

trebuie clarificat in detaliu trei idei:

1) este in discutie si in vigoare predarea partiala a SF-ului pentru cioturile care pot fi scoase la licitatie (DACA, da, ce impedimente sunt, stiu ca AM este in dezbatere pentru jud MS, poate iese anul acesta, trebuie asteptat si AM si doar atunci se poate "preda"?

2) se incearca includerea sectorului A3-A8 in predarea partiala, in documentatia pentru AM ca completare? Daca nu, care ar fi procedeedul de urmat, cand vom avea separat depus AM pentru aceasta bucata.

3) Care e termenul pentru "tot" contractatul de a fi terminat si livrat? Depinde de obtinerea AM, si doar dupa aia se finalizeaza? Daca nu este inca depus AM, atunci inca nu se poate gandi acel 12 luni in care iese AM-ul.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

hvm

Merci. Eu nu am gasit nimic despre acest contract... Aveti un link?
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Quest

^ -19
@RaduG eu salut aceasta initiativa a forajelor geo facute de Companie cu propriile utilaje. Sper sa fie un soi de rodare cu ce e de facut, ptr a putea aborda mai apoi si foraje geo in zone greu accesibile (poate cu suport si din partea unor elicoptere MApN de calibru ptr transport componente / oameni la locatie). S-a vazut clar cum companiile care cistiga licitatii de foraje geo in zone greu accesibile, se trag pe fund si amina ruperea pisicii, ptr ca cistiga cu pret de dumping, iar asemenea foraje le-ar creste costurile peste suma din contract. Pai interesul nostru nu e asta, s-o tot lungim...

Ptr colegii de forum din cu totul alte zone ale tarii (ca si mine), care nu stiu pozitia lantului de localitati moldave mentionate, in care CESTRIN va face acele 12 foraje geo (Motca-Letcani), pun aici un link de GM cu pozitia pe harta a UAT-urilor pe raza carora se vor face forajele.
Common sense will get you far !

hvm

^
Nu prea inteleg ce vrei sa spui cu -19. Eu nu gasesc nici un link cu detaliii despre noul contract cu Acciona pentru completarea SF TarguMures-Acatari.

Cat despre celalalt aspect cu forajele facute de companie eu le-as ura la cat mai multe, dar si un inceput cu 12 foraje este ok pentru moment. Eu as pune accent totusi, asa cum spuneam si mai devreme, pe "indesirea" numarului de foraje fiindca 12 mi se pare destul de putine pe tot traseul, chiar si cu cele care o sa fie facute in cadrul SF-ului.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

naivu

Este f bine ca se fac acele foraje, dar ma asteptam sa le faca Consitrans, care are contractul pt elaborare SF+... pe portiunea respectiva, nu CNAIR! Ma intreb daca nu cumva se incurca intre ei si daca nu pot veni ceva intrebari incomode de la Curte de Conturi.

hvm

Ar trebui sa o lasam mai moale cu Curtea asta de Conturi. Curtea de conturi ar trebui sa analizeze de ce decontam noi cu mai bine de 1miliard de lei pentru rezilieri facute pe genunchi. Unde e curtea de conturi sa ii ia la intrebari pe cei care au dus la gaurica asta mica? Cu 1mld faceam destul de multi km de A la campie, si cam jumate la munte...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Quest

^ -3
@hvm s-a incetatenit aici pe forum sa punem de ex ^^^^^ daca facem referire la o postare aflata in thread cu 5 postari mai sus. Dar e clar ca nu poti pune 19x de ^ asa c-am ales sa scriu ^ -19 (exista de ex si ^ +3 cind se face referire intr-o postare editata, la ceva mentionat peste 3 postari)

Eu inteleg ca cele 12 foraje geo planificate, vor sa verifice valabilitatea celor din SF din 2011.
Common sense will get you far !

pentium10

Agentia de presa RADOR si pe Radio Romania Actualitati se afla stirea:

Este gata studiul de fezabilitate pentru tronsonul de autostradă Târgu Mureș – Târgu Neamț

Firma din Spania care a realizat documentația tehnică este așteptată să predea astăzi la Ministerul Transporturilor studiul de fezabilitate revizuit pentru tronsonul Târgu Mureș – Târgu Neamț.

Urmează analiza acestui studiu și pregătirea Caietului de sarcini pentru a scoate la licitație proiectarea și execuția capetelor de la Târgu Mureș și Târgu Neamț propuse la finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență.

https://www.rador.ro/2021/08/09/este-gata-studiul-de-fezabilitate-pentru-tronsonul-de-autostrada-targu-mures-targu-neamt/
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

hvm

^
Toată? wow. asta da știre. dacă e și complet. Inclusiv studii geo prin munți...

:dunno: :notworthy: :drool:
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

altr

Aceeasi site, peste doua luni:
CNAIR lanseaza licitatia pentru completarea studiului de fezabilitate pentru tronsonul de autostradă Târgu Mureș – Târgu Neamț

:lol: :lol:

Kimi

Pentru pesimisti: lacunele erau pe Ditrau - Leghin. Pe restul traseului exista studii. A publicat MVA parca un raport detaliat nu de mult.

Sa speram ca astazi vom citi o veste buna de pe facebook si ca nu se iveste nimic intre timp.
Eu unul astept macar capetele si "ciotul" de ~25km dintre DN13B si DJ127 (zona Ditrau), chiar daca nu e trecut si el in PNRR, sa fie scos la licitatie anul asta.

hvm

@Altr: eu consider ca asta e directia corecta.... Sa se rezolve greselile din trecut din mers. Am anticipat asta printr-un post undeva in februarie/martie, dar nu il mai gasesc. ma bucur ca s-a gasit solutia asta de a incheia rapid contractul acesta si scoate la licitatie completarea cat mai repede... +1 pentru MT si CNAIR in privinta asta (cum ziceam incepe sa se faca lumina mult mai repede).
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici