News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești.

Main Menu

Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Xander

#2835
Am facut cateva screenshoturi de pe Facebook la prezentarea cu variantele propuse pt A8 cu legaturi si noduri la Letcani, Dumesti si Podul Iloaiei.

Sursa: https://www.facebook.com/watch/?v=518840005892981 - sper sa fie disponibil.







Powered by API/PUM imgur uploader

Hercule

Se pare ca Iasiul va fi conectat la autostrada dupa modelul Cluj-Napoca.  O:-)
Deșteaptă-te române!

ovideatza

#2837
O fi chiar imposibila exproprierea BlackSea si drumul de legatura sa ajunga cumva in nodul cu actuala VO, unde sa se faca si un nod denivelat cu aceasta ocazie?

La prima plansa n-am inteles traseul alb ce cauta ramas in aer pe langa Tutora. Podul e mai sus, unde-s toatele celelalte versiuni, nu?

dumbravaandrei

Fereasca sfantul sa fie nod acolo... o sa fie descarcare intr-o zona deja aglomerata,....
Varianta mov de drum de legatura (sud) mi se pare super fain aleasa, sper sa aiba castig de cauza. Ar fi frumos sa-si miste biomasa si primaria Iasi si sa prelungeasca acest drum de acces pana in Zimbru.


Nu inteleg de ce nu e nod cu DN24....





hvm

#2839
Ma uit la variante si ma minunez:
Singura varianta cu legatura la Aeroport si spitatul regional trece fix prin mijlocul localitatii Breazu unde se construieste masiv si mai trece si printr-un deal cu diferenta de nivel de vreo 80 de metri (acolo unde intersecteaza si padurea respectiva). De fapt ambele variante (si verde si galbena trec prin acelasi deal desi cred ca ar putea fi mutate putin sa nu treaca chiar prin el si de-a coasta)

toate celelalte 3 variante (inclusiv cea originala) traverseaza toate vaile perpendicular din viaduct in debleu/tunel in viaduct....

Sincer dupa cum arata aceste carioci cred ca au fosts selectate in asa fel incat sa se faca aia cu legatura la aeroport si spitalul regional care va trece chiar prim mijlocul comunei breazu....

Varianta pe care as alege-o eu ar fi Albastru pana imediat dupa paduricea aia de la Breazu, unde as coti dreapta si m-as suprapune pe verde si apoi galben cu legatura spre aeroport si spitalul regional (e absolut necesara o legatura pe dx spre aceste doua obiective ca daca se face pe actualul drum care merge la Sculeni nu o sa fie o varianta prea buna eficienta pentru salvari sau cei care vin la spital...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

ovideatza

#2840
Quote from: dumbravaandrei on July 15, 2021, 10:49:02 AM
Fereasca sfantul sa fie nod acolo... o sa fie descarcare intr-o zona deja aglomerata,....

Preferi 2 zone supraaglomerate?  :)
Nu e cea mai buna locatie, insa imi doream ca drumul de legatura cu DN28 sa fi rezolvat si nodul cu VO actuala, adica NOD complet facut acolo care probabil sa fi supratraversat DN28 si sa fi rezolvat toate problemele. Dar necesita spatiu si probabil nu este in locatia respectiva.

Posibil ca solutia corecta sa fi fost cu totul alta, poate VO e pusa gresit...
Vad ca problema s-a ridicat si in prezentare, nu vad nici eu o solutie optima de a lega movul si la rond Uricani cum s-a sugerat in prezentare de exemplu. Probabil va ramane doar nodul cu DN28 prezentat acum.
___________________________________________________________________

Revenind la ce este, varianta mov este interesanta. La traversarea peste DN28 la vest de Letcani poate in timp se poate realiza un nou nod, chiar daca o sa ziceti ca e apropiat, dar ar ajuta probabil la atragerea de trafic din zona. Si nu e cocotat pe dealuri. Si nu afecteaza viitoru parc industrial decat foarte putin (care e in chinurile facerii de multi ani, alta discutie, dar e bine sa fie evitata o problema suplimentara). Trece prin zone libere, nu printr-o localitate ca albul.
Pe viitor cand chiar va fi nevoie se poate dezvolta o legatura directa a parcului industrial Miroslava directa la Mov.

Cred ca propunerea actuala mov e un pas inainte fata de Alb.

Aveti idee  daca exista integral postata prezentarea pe altundeva?

Alte imagini intr-un articol BZI: https://www.bzi.ro/poze/detalii-in-premiera-despre-autostrada-a8-iasi-targu-neamt-iata-pe-unde-va-trece-viitoarea-ruta-ce-va-tranzita-judetul-galerie-foto-4229094?pic=3








Xander

#2841
Am trecut-o in postare, sper sa fie disponibila:

Sursa: https://www.facebook.com/watch/?v=518840005892981

LE: E doar partiala prezentarea de mai sus, zona Letcani / Podul Iloaie / Uricani. Poate o are cineva integrala.
Mersi.

dumbravaandrei

@ovideatza sper ca intr-un viitor CJ Iasi sa se trezeasca la realitate si sa faca o centura cu adevarat pe relatia E-S. Ce e acum, cu siguranta nu e centura: incepe dintr-o zona aglomerata, cu o intersectie mult subdimensionata si se termina intr-un drum ingust si deja aglomerat. Sa mai descarci trafic acolo, nu vad vre-o rezolvare. Clar trebuie un drum nou care sa colecteze si traficul de pe acest "bypass" si mai trebuie create intrari decente in orasul ala, ca Pacurariul are si el limitele sale fizice.
Varianta aia de drum de legatura pe la sud de Letcani care sa colecteze si sa distribuie traficul si in zona sudica a Iasului este bine pusa, numai ca are nevoie de un ajutor din partea autoritatilor locale pentru a facilita accesul catre aceasta.


Cat despre conectarea la Uricani... clar ca cine insista acolo nu prea a pus piciorul pe acolo... e ditai cuesta langa giratie ca sa nu mai zic ca fix pana acolo e zona inundabila (pentru inundatiile alea mari odata la 100 de ani - eu am prins apa pe acolo).

jalemare

Autostrada A8 - 15 Iulie 2021

Suntem pe munte, în zona Negru Vodă, pe tronsonul Ditrău - Leghin.

Aici se execută de către Acciona - Spania, dar cu firme românești, studii geo fizice și determinări pe teren în axul aliniamentului viitoarei autostrăzi A8.

Suntem exact pe zona de munte, acolo unde vom avea tuneluri și viaducte.

Am făcut mai multe filmări la fața locului, filmări pe care le vom prezenta cum ajungem la Iași.

Concluzia la cald:

Pe sectorul de munte, Ditrău - Leghin, nu vor fi finalizate determinările în teren mai devreme de 2-3 săptămâni.

Practic pe 7 August 2021 va fi predat un SF incomplet, iar apoi va urma probabil o perioadă de câteva luni de completări și întârzieri.

Apropo, de la DRDP regional (Iași sau Brașov) nu era nici un reprezentant care să verifice activitatea firmei care execută aceste studii.

Prezența lor ar trebui să fie zilnică, pe toată perioada execuției lucrărilor!

Așteptăm o măsură în acest sens a celor din CNAIR și a celor din Ministerul Transporturilor, care răspund de A8!

Monitorizarea noastră va continua.

ÎMPREUNĂ PENTRU A8!

ÎMPREUNĂ PENTRU MOLDOVA!

P. S. Acum câteva luni, Primarul Iașului, Mihai Chirica ne cataloga pe cei din asociația Împreună Pentru A8 ca fiind niște "agarici"
Azi am aflat de la membrii USR PLUS Iași că sunt naiv și ticălos, dar mai sigur ticălos.
Asta e... Mergem înainte!
Sursa: Catalin Urtoi Facebook

ovideatza

#2844
https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/exclusiv-a8-propuneri-oficiale-de-traseu-si-puncte-de-legatura-cu-municipiul-iasi--295788.html

Dintre propunerile CJ Iasi legate de traseu din articolul de mai sus:

Quote-prevederea unui nod rutier care face legătura cu DN 28 (E583), în vestul oraşului (la ieşirea din Podu Iloaiei, n.r.) şi un acces rutier în estul oraşului, astfel încât aceasta să funcţioneze ca o centură pentru oraşul Podu Iloaiei.
- sectorul de la Leţcani la Târgu Frumos să fie decupat ca fiind un lot distinct şi prioritizarea tuturor categoriilor de lucrări pentru această porţiune din traseul A8
- [...] să aibă o conexiune şi cu şoseaua de centură a municipiului în rondul Uricani
- necesar a fi realizat un nod rutier pentru legătură cu DJ 282, drum judeţean aflat în modernizare, demers în urma căruia capacitatea portantă a acestuia va fi de 11,5 t/osie, echivalent cu cea a drumurilor naţionale
.

shamanu

#2845
^^^

tare as vrea sa pun mana pe inregistrarea completa... sunt direct interesat. Vreau sa imi iau casa in breazu si varianta galbena si cea verde nu imi surade pt ca imi da o stare de incertitudine. Totusi daca se implementeaza ceea ce doresc unii, adica nod cu DJ282 as zice ca varianta albastra sau cyan (bleu :D ) ar fi cele care permit asta

ovideatza

Varianta albastra e ceva propusa de Consitrans, corect?
De acolo cred ca ar trebui sa plece discutiile.
Probabil din celelalte variante sunt si unele "aruncate" pur si simplu.

RazesIesean

#2847
Eu nu pot sa inteleg acel lucru evidentiat. Cum sa faci conexiune cu soseaua de centrua in rondul de la Uricani?
Poate o supratraversare a DN28 prin acea zona, dar si acest lucru e destul de greu: Metro in dreapta apoi vis a vis Arabesque (acele terenuri sunt deja ingradite), Black Sea in cealalta parte a DN.
Apoi nu ai unde sa faci o bretea de legatura fiindca ajungi direct in pod dupa rond.

~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

MiniBrownie

Puțin off-topic, dar mai există harta interactivă cu traseul autostrăzilor planificate? Știu că există http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html, dar de exemplu A8 nu e acolo. Știu că era o hartă inclusiv cu nodurile planificate, am mai văzut screenshoturi și în acest thread

Europiu

Trebuie să activezi "proiecte propuse", nu e "by default on"
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).