News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

elphax

deci mai vreo 4 ani pana ar putea incepe lucrarile

naivu

Mi s-a spus că e SF+PTE, deci, in varianta optimistă, după 3ani (25 luni SF+PTE și restul pt licitație execuție) deja s-ar putea începe lucrările! Sunt curios dacă proiectul pe TgFrumos-Letcani chiar va fi predat mai devreme și când  :)
PS: peste 3ani = aprilie-mai 2024 în plină campanie electorala.

elphax

e interesant de stiut daca pot pune separat pe PNRR proiectarea si SF. Si, in caz ca dau drumul mai repede la Tg Frumos - Letcani, daca o pot pune si asta inainte de 2024 tot pe fondurile respective

ovicor

Cred ca doar UMB ar putea sa dea gata in 2 ani. Dar se ridica doua probleme: daca mai pot lua alte lucrari si daca agreeaza Fidic rosu. Vom vedea daca liciteaza pe Ploiesti - Buzau. Chiar daca liciteaza pe A7(si castiga), nu-i sigur ca "se baga" pe Tg. Frumos - Letcani pe motiv de prea multe lucrari.

slartibartfast

Eu nu văd Ploiești-Buzău și Tg. Frumos-Lețcani suprapunându-se în timp prea mult. Pe Ploiești-Buzău s-a terminat PT, pe Tg. Frumos-Lețcani abia începe.

naivu

Cu Ploiești-Buzău nu, dar cu Pașcani-Suceava-Siret sau chiar cu Bacău-Pașcani da.
Totuși argumentul cu prea multe lucrări mi se pare cam pueril; întotdeauna se pot face angajări sau subcontractari; dacă suspectăm UMB că nu face față la mai multe lucrări, ce mai zicem de firmele care vin doar cu un laptop și un avocat?

elphax

depinde mult si de cum se misca pe A3 - pentru ca de acolo pana in Moldova e mai greu sa tot muti oameni si utilaje

pest1969

Nu cred ca ne putem imagina UMB ignorand licitatiile din Moldova - A7 & A8. E o chestiune de orgoliu pentru ei. Ca sa nu spun ca vor fi si foarte aproape de baza si de casa.

endre.kemenes

Nici nu cred ca trebuie sa ignore. Tronsoanele astea pe care lucreaza la A3 ar trebui sa fie terminate in 2023-24. Pana ce se scot la licitatie toate tronsoanele din A7 si A8 o sa aiba suficiente de unde sa-si aleaga pe care sa lucreze.

hvm

@Elphax
exact asta ar fi si motivul pentru care sa liciteze in moldova. Sa mai tina oamenii si mai aproape de casa. :)

PS: Sper ca ati prins gluma si nu se asteapta nimeni ca au angajati doar din Moldova.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

TibiV

A pus milo1981 pe pagina precedenta, dar hai sa punem o varianta "mai oficiala":
https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/posts/3017205551841647

Quote
Cătălin Drulă
Ieri la 10:29  ·
AUTOSTRADA A8 TG. NEAMȚ-IAȘI:  CONTRACT DE PROIECTARE SEMNAT ASTĂZI!
+ S-A SEMNAT CONTRACTUL PENTRU REABILITAREA PODULUI PESTE BRAȚUL BORCEA
S-a semnat contractul pentru proiectarea completă (studiu de fezabilitate + proiect tehnic) a Autostrăzii Unirii, A8 - sectorul principal între Târgu Neamț - Iași - Ungheni.
Astăzi, la semnarea care a avut loc la sediul CNAIR, i-am cerut proiectantului să prioritizeze tronsonul dintre Târgu Frumos și Lețcani.
Moldova a așteptat suficient ca să aibă drumuri moderne. Pentru mine atât A8, cât și A7 sunt priorități și facem toate eforturile împreună cu echipa din minister și CNAIR ca să devină realitate în teren cât mai repede.
Vrem și ne luptăm ca ambele proiecte să aibă finanțare din PNRR.

#FacemDrumuri pentru #Moldova în #RevoluțiaBuneiGuvernări!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Marșul șoferilor din Moldova pentru autostradă. Oamenii cer infrastructură în regiune

Marș motorizat pentru construirea Autostrăzii A8, Iași-Târgu Mureș. Șoferi din toată Moldova participă la acțiunea care se dorește a fi un semnal privind necesitatea unei infrastructuri în regiune.

Întâlnirea este programată pentru ora 12:00, în localitatea Cristești, din județul Iași.

Protestatarii sunt nemulțumiți de incertitudinea privind sursa de finanțare a acestui obiectiv.

În urmă cu câteva zile, a fost semnat un contract de 54 de milioane de lei pentru studiul de fezabilitate și proiectul tehnic pe tronsonul Târgu Neamț - Iași - Ungheni din viitoarea autostradă A8. Autostrada Unirii, de la Iași la Târgu Mureș, ar urma să aibă peste 200 de kilometri.

,,I-am cerut proiectantului să prioritizeze tronsonul dintre Târgu Frumos și Lețcani. Moldova a așteptat suficient ca să aibă drumuri moderne. Pentru mine atât A8, cât și A7 sunt priorități și facem toate eforturile împreună cu echipa din minister și CNAIR ca să devină realitate în teren cât mai repede. Vrem și ne luptăm ca ambele proiecte să aibă finanțare din PNRR", a spus ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, la semnarea contractului pentru proiectarea completă (studiu de fezabilitate + proiect tehnic) a Autostrăzii Unirii, A8 - sectorul principal între Târgu Neamț - Iași – Ungheni.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/marsul-soferilor-din-moldova-pentru-autostrada-oamenii-cer-infrastructura-in-regiune-1490843

Quest

Common sense will get you far !

SorinMS

Foarte frumoasă grafica afișului. Hai moldoveni! Suntem cu voi!

hvm

mai in gluma, mai in serios, prima chestie care mi-a sarit in ochi cand am vazut acest afis a fost ca i-au pus cruce..... :) In rest ministrul le-a dat la picioare cu semnat contractul cu o zi inainte, dar si ei i-au servit la fileu situatia: se stia de ceva timp ca o sa fie semnat si singurul motiv pentru care nu e semnat e fiindca se negociaza segmentarea proiectului si prioritizarea anumitor segmente in functie de dorinta MT si nu in functie de dorinta constructorului (chiar daca acest lucru nu a fost inclus in contract). 

Pe de alta parte si eu as arunca intrebarea, cu ce ne-a ajutat ca am asteptat cateva luni bune in care se putea lucra pe orice, daca sa ziceam ca acum s-a reusit o intelegere prin care intr-un an sa aveam poate SF pe primul sector, in conditiile in care intr-un an si 9 luni ar ti treubit sa avem pe tot? Intradevar 9 luni e diferenta destul de marisoara cand ne gandim la universul de timp pentru PNRR.

E singurul lucru care e putin gri si nu prea il intelegeam la vremea cand a aparut stirea. Din fericire nu a durat asa de mult de atunci cand a fost stabilit castigatorul pana acum la semnare.... Si sper sa avem si noi un inceput de autostrada in vreo 2 ani aici in moldova, ca incepusem sa imi pierd speranta sa mai prind autostrada prin zona pan ala pensie ( adica in urmatorii 20 de ani). La cum se misca acum treaba s-ar putea sa prind. Asta daca nu apare la anul scuza: nu mai sunt fonduri (care de altfel incepe sa se prefigureze - dar sper ca sunt doar zvonuri aruncate asa la plesneala) dar noi am facut tot posibilul...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici