News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Autobuze STB

Started by Ionut, October 08, 2011, 10:26:33 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

fulger nc


Un sistem "tot-electric" ar fi mai putin poluant, dar nu complet nepoluant (curentul electric in Romania vine intr-o proportie semnificativa de la termocentrale).
da , dar asta nu este problema
poluarea cauzata de gazele de esapament se concentreaza in zonele urbane , care sunt locuite si afecteaza direct cetatenii
termocentralele in general "produc poluarea" la distanta de zonele locuite si cosurile de fum sunt la inaltimi care sa nu afecteze operatorii din centrale
e un motiv des invocat de detractorii vehiculelor electrice( nu spun ca tu ai fi) , ca sa aduca argument in defavoarea vehiculelor electrice
personal , consider ..ca si in exploatare , cat si intretinere un autobuz electric e superior , mai ales in marile orase..si ca investitia in statii de reincarcare , sau autobuze o recuperezi ulterior
am inteles ca stb-ul e un pur operator al flotei , deci cine economiseste si degreveaza bugetul , ptr alte cheltuieli ar fi chiar primaria
nu ai avea pretentia de la ei sa faca investitii in cateva statii fotovoltaice ..si sa devina aproape autosuficienti , dar ar putea sa gandeasca in perspectiva

SPECTR-2

Acum o săptămână a fost reluată licitația pentru cele 100 de autobuze electrice. Anunț de participare pe SICAP: CN1019372
Termene limită:
- depuneri oferte: 23.04.2020
- evaluări: 16.07.2020

voicul

Un lucru de apreciat: am vazut doar Otokar (EURO 6 adica) prin oras. Se gandesc macar la poluare si diminueaza si costurile de mentenanta, ca la Mercedes totul costa si la Otokar e pe gratis platit deja.

punktnet

#378
Duminica dimineata pe A1 se deplasa catre Bucuresti un "cortegiu" de autobuze Citaro Hibrid in culoarea "micului Paris". Am numarat vreo 5.
Aseara le-am descoperit garate pe DNCB intre DN1A si DN1 - cred ca este un dealer Benz.
Se apropie livrarea catre madam Fii Rea ?

P.S. am gasit mai sus stirea, se pare ca alea sunt. Dubioasa culoarea dar placuta la ochi  :o :o :o
Just kidding.

voicul

Eu am incercat sa pun gaz pe motorina si am vazut ca RAR-ul nu omologeaza instalatii de gaz pe motorina! STB cum ar face?


Primăria Capitalei vrea să modernizeze autobuzele vechi de 14 ani ale STB cu bani de la Mediu. Răspunsul ministerului - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/primaria-capitalei-vrea-sa-modernizeze-autobuzele-vechi-de-14-ani-ale-stb-cu-bani-de-la-mediu-poate-la-anul-spune-ministerul-1330802

BogdanPetrini

La Ploiești s-a vrut un proiect de reconversie a 50 de autobuze din diesel în GPL ce a presupus înlocuirea completă a motorului. Din fericire s-au oprit după doar 5 bucăți, costurile fiind de aproximativ 100.000 EUR / autobuz, în condițiile în care cele vizate aveau 15 - 17 ani. Probabil că și STB-ul ar proceda la fel.

voicul

Eu cred ca de fapt tocmai "pentru ca nu sunt bani" STB s-a aruncat sa schimbe motoare la autobuze  de 17 ani, DAR soarta, Dumnezeu si alte forte ... nu au avut noroc ce sa mai.
Doar daca alegem pe cine trebuie  O:-) o sa avem rable vechi de 100 de ani in circulatie pe strazile minunate ale Bucuresti-ului!


voicul

Am o ghicitoare apropo de poluare si inca avem EURO 3 si 4 prin oras:
Ghiciti cati nici un calator sunt in acest autobuz la ora 19.30?

Am vazut autobuz de 18m cu 7 - 8 calatori. Am vazut autobuze de 12 m cu 2 - 3 oameni in ele. Dupa ora 18 (hai 18.30) nu mai e trafic.

Cate autobuze se retrag dupa ora 19 ca sa reduca poluarea?
E macar 0.01% din flota?

voicul

Sa stii ca m-am gandit si la situatia actuala si nu cred ca prin retragerea a 5 - 10% din parc (posibil chiar gradual), dupa ora 18 se modifica ceva. Adica daca ai 10 in loc de 7 - 8 nu vad mari diferente, pentru ca daca ai 1 infectat, nu mai trebuie decat al 2-lea in autobuz.

De asemenea am specificat si zic dupa ora 19 (cand orasul devine oricum pustiu). Sau sa faca un calcul - poate e dupa ora 20 sau 20.30.

oc7avian

Nu m-ar mira să se retragă, dar traficul redus reușește să permită aceeași frecvență cu număr redus de autobuze. Exemplu simplificat mult (nu ține cont de pauze etc.): dacă o semi-cursă scade de la 60 minute la 30 de minute, îți trebuie jumătate din numărul de autobuze să menții aceeași cadență.

Dacă mă înșel, atunci înseamnă că stau multe autobuze la capete? Dar empiric parcă asta am văzut la 601 în capătul de la Sema. Ba mai făceau uneori și buffer de autobuze, în caz că nu se întorceau restul la timp.

voicul

Pentru numar mare de autobuze in capete garantez eu - joi la 13 era plin pana in giratoriu la capat la Baneasa - adica vreo 4 autobuze blocau prima banda.

Ai dreptate: trafic in oras nu prea e nici ziua sau e de vara. Dupa 18 (si nu prea exagerez cu ora asta) mai sunt doar cateva intersectiii in care stai de 2 ori la acelasi stop.

voicul

Duamna zice:

Premiera nationala! Azi a intrat pe traseu, pe arterele din Bucuresti, primul lot de autobuze hybrid mercedes citaro! Asa cum am promis, continuam sa modernizam parcul auto STB cu autovehicule ultramoderne si nepoluante!

Mai zice si cum fara ea nimic nu se intampla si de asta nu primeste link, dar postarea e pe FB.

voicul

Apropo am vazut (mi-a sarit in ochi, mi-a bruscat retina) unul de la 400 de m. Aceastaaa culoare ... nu poti rata in trafic.

În luna iulie vor sosi 60 de autobuze de acest tip, iar restul, până la 130, vor ajunge în Autobaza Bujoreni până în toamna acestui an, mai anunță. Primele trasee pe care vor circula noile vehicule de transport public vor fi liniile 131 și 105, începând din iulie.

Asta e intersant, alte detalii:
https://www.economica.net/primele-autobuze-hibrid-mercedes-vor-circula-pe-liniile-105-si-131_186391.html?fbclid=IwAR3oCmL8WmKckbAif7lzJbASque6gOHXbZ9aL55KBiLrDu0iNy89mFodDrw

rizzuh

Eeeeww, WTF, cine dracu a ales culoarea asta?


paulmare

sunt in trafic, am vazut pe linia 131 - au numere cu PMB dupa modelul Voluntari :)