News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Autobuze STB

Started by Ionut, October 08, 2011, 10:26:33 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

Oare vor fi cu 3 usi sau cu 2? In imaginile de prezentare Merceds Hybrid apare cu 2 usi.

razvan96


voicul


Ionut

Primăria Capitalei pregătește licitația pentru 300 de autobuze școlare

Primăria Capitalei a demarat pe SEAP procedura de consultare a pieței pentru ,,achiziția a 300 de autobuze școlare tip M2". Autobuzele vor fi electrice sau hibride, non poluante sau minim poluante, cu podea total coborâtă și aer condiționat în tot salonul. Conform specificațiilor, vor fi livrate 100 de autobuze cu capacitatea de minim 18 maxim 22 persoane pe scaune și 200 de autobuze cu capacitatea de minim 36 maxim 42 de persoane pe scaune. Autobuzele vor fi dotate cu scaune tapițate și echipate pentru a minimiza pagubele în caz de accident. Consultarea pieței va avea loc până la data de 22.10.2019, urmând ca ulterior să fie lansată și licitația. Consultarea pieței are ca scop determinarea valorii estimate și a graficului de livrare al achiziției.

Mobilitate.eu

voicul

Nu se mai aude nimic de semnarea pentru cele 100 autobuze asa zise hybrid?

Parea mea: STB trimite maxim de autobuze in trafic, producand ... si mai MULT trafic!
Pe sectiunea Piata Dorobanti - Charles de Gaule am numarat, deci in 500 de m, 15 autobuze. In acea zona cirucla 6 linii.
Autobuzele cu cate 10 - 20 de ... scaune goale - asta dupa ora 17.

subway

N-au auzit in viata lor de armonizarea cererii cu oferta...ca doar nu e pe banii lor, e exclusiv pe banii nostri!

dr4qul4

voi ati innebunit? La ora de varf eu vreau sa vad toate autobuzele disponibile in trafic.
Pot fi si alte motive pentru care sunt goale (un blocaj), dar cu siguranta dupa mai putin de o ora, erau toate aproape pline.
In seara asta a fost haos in Bucuresti. De la Unirii pana la Bobocica s-a mers bara la bara. Nu am vazut niciodata asa ceva. Am vazut si autobuze ceva mai goale, dar asta doar pentru ca nu statea nimeni in statii sa le astepte (ploua). Multi au preferat (e)taxi si s-a vazut din plin.
Eu nu folosesc RATB-ul pentru ca nu am card si mi se pare complicat. Dar l-as folosi in unele cazuri daca va merge sa platesc direct prin card bancar sau fac o aplicatie prin care sa platesc (cum e portofelul la flow de ex). Adica orice numai sa nu ma oblige sa car inca un card in portofel.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

punktnet

La ora 20 am făcut 40 minute intre A1 și Sălăjan. Era aglomerat dar se mergea decent
Just kidding.

ghrt

Soluţia sunt acele benzi unice.
Cont (aproape) inactiv.

BogdanPetrini

@dr4qul4 În cazul în care ai abonament se poate plăti prin SMS. Există și o aplicație, mobilPay în care poți să plătești prin e-wallet.

dr4qul4

merge sa platesc prin SMS si pentru o cursa normala? Ma refer la o singura calatorie. De fapt ma intereseaza mai mult cum se foloseste mobilpay. Poate detaliezi pe topicul corespunzator. Adica pot sa pun 10 lei acolo si cand am nevoie sa platesc o calatorie si sa ma urc in autobuz?

Si ca sa nu fiu total offtopic, am observat ca s-a terminat campania negativa impotriva Otokarurilor. Acum sunt peste tot, si nu am mai vazut stricate. Cei care le folositi zilnic/sau poate avem pe cineva cu informatii din interior, cum vi se par?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

mario antonio

Merge, tocmai ce a fost introdusa aceasta posibilitate.

tonică

dr4qul4 > murdare! Sunt aproape convins, daca te uiti prin ele, ca n-au vazut curatenie in atatea luni de cand au venit. Poate doar de-o matura si o perie cu apa pe exterior, seara la garaj. Altfel, in maxim un an vor parea ca au deja vreo 3 in folosinta. Poate de aceeaau si fost colantate, sa ramana pe undeva scris cand le-au cumparat, caci altfel semne vor fi din ce in ce mai putine :(

Sorinus

780/783 arata inca bine, si e mult mai ok de cand sunt articulatele in serviciu. Nu mai e sardineala.

Sunt si inca relativ curate, dar da, si in cazul Citaro, dupa atatia ani, singura plangere la interior ar fi jegu` (acelas impregnat in plastic).

voicul

Nu ma plimb des, dar eu sunt multumit de Otokare - inca. Probabil in 1 - 2 ani o sa arate rau ...