News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Autobuze STB

Started by Ionut, October 08, 2011, 10:26:33 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

#255
In urma cu 1 ora  :lol: another one bites the dust  :lol:



^^
https://www.europafm.ro/

dr4qul4

cel din filmarea cu podeaua inundata nu stiu daca e otokar. Poate sa fie si un simplu fake news. Au filmat doar inauntru. Si in aceeasi stire mentionau inca unul defect pentru ca ...a facut pana.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

voicul

Si video de la un Otokar stricat. Poate chiar cel de azi, poate de la cel de maine ... nu se (mai) stie:

https://www.facebook.com/ciprian.ciucu/videos/10157133671459203/

subway

#258
^^
STB a confirmat ca era o narghilea kent scapata de sub control
;)

Ionut

Panică în drum spre Otopeni: Unul dintre noile autobuze Otokar din Capitală, inundat cu apă clocotită. Pasagerii au fost evacuaţi

Un furtun al instaţiei de încălzire al unui autobuz Otokar, care mergea spre Otopeni, s-a spart vineri dimineaţă şi a inundat cabina cu apă clocotită, călătorii fiind evacuaţi, au confirmat, pentru MEDIAFAX, reprezentanţi ai Societăţii de Transport Bucureşti (STB). Potrivit reprezentanţilor STB, un furtun al instalaţiei de încălzire al unui autobuz care circula către Aeroportul Henri Coandă Bucureşti, pe ruta 783, s-a spart vineri dimineaţă. Autobuzul a fost inundat cu apă clocotită, iar pasagerii au fost evacuaţi.

ZF

Goldmund

Ce gasesc si mai rau este ca primarul general al Capitalei, doamna Firea, exagereaza(nu pot spune ca minte, dar fiecare intelege din context) cand i se spune ca autobuzele noi turcesti au multe probleme, cu toate ca sunt nou-noute, doamna primar raspunde:
"primarul general, Gabriela Firea, a precizat că şi vechile autobuze Mercedes Citaro au avut multe probleme. "
Adevarul este altul, dupa spusele celor de la STB:
"În realitate, autobuzele Mercedes ale Municipalităţii au un grad de fiabilitate ridicat, potrivit reprezentanţilor RATB (în prezent STB - Societatea de Transport Bucureşti).

Cu o vechime medie de 11 ani, autobuzele Mercedes Citaro sunt folosite în prezent în proporţie de 87,9%, ceea ce înseamnă că pe traseu se află acum 870 de autobuze, din lotul de 1.000, cumpărat de Primăria Capitalei, în perioada 2006-2009, la un preţ mediu de 200.000 euro bucata, puţine dintre acestea având aer condiţionat.

Potrivit reprezentanţilor STB, din cele 1.000 de autobuze, 120 sunt în revizii, iar 10 sunt împrumutate la Chişinău şi Tulcea."
https://www.zf.ro/eveniment/bilantul-stb-dupa-11-ani-de-mercedes-cate-autobuze-mai-sunt-in-circulatie-din-cele-1-000-cumparate-17788027

adi

Cat timp chiar cei ce s-au ocupat de evaluarea ofertelor au recunoscut fiabilitatea superioara a autobuzelor Mercedes Citato, prin acordarea unui punctaj mai mare pentru aceasta componenta, de ce se tot cramponeaza in declaratii?

TibiV

#262
Otokar Kent C - 10 pe Splai, in 31 decembrie la pranz (au fost bagate in 223 incepand cu 21 decembrie).



(Observati numarul de parc 6309 si numarul de inmatriculare... ;)  )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Mișto ca le baga pe-astea noi pe liniile periferice, poate asa mai atrag pasageri care decid sa-si lase mașinile acasa...

voicul

Ce imi place la Otokare: in prima poza, in stanga sus, este toba de esapament. Si daca ar avea o problema probabil nu ai mirosi asta.  :D

ghrt

Oare pot comanda autobuze cu lăţime comparabilă cu a tramvaiului (gabarit)? În caz afirmativ, le pot pune pe liniile care au traseu comun cu tramvaiul ce beneficiază de cale separată de rulare.
Cont (aproape) inactiv.

dr4qul4

am vazut si eu pe 223 otokare cu 2 usi. Sunt doar putin mai mici decat cele normale. Aproape nici nu iti dai seama de diferenta pana nu observi usa lipsa.
revenind la 223, are o mare problema in capat la centura. Acolo trebuie sa faca de 2 ori stanga si cateodata e dificil. Chiar nu inteleg de ce nu se amenajeaza o banda de intorcere pe pod. Acolo sunt 4 benzi, cate 2 pe sens, si in rest avem 1 singura pe centura.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

dr4qul4

Probabil cei cu 25 de grade sunt turci.
Dar au cerut degeaba. 33 de grade nu e din burta ci este corelata cu temperatura minima absolua inregistrata: minus 32.2 grade C.
In plus, cu toata incalzirea globala, tot avem sub minus 25 cel putin o data la 20 de ani.
Nu inteleg insa de ce au acceptat sa scada latimea culoarului.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

cezar-mario2012

  Am o nelămurire cu privire la lățimea culoarului, ce înseamnă acei 50 cm?

dumbravaandrei

spatiul dintre scaune presupun...