News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Tramvaie STB

Started by Goldmund, May 22, 2014, 07:41:19 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ion59

Înțeleg că acest tramvai, Imperio, este produs în colaborare cu firma Siemens (cf. site oficial Astra). Noi ce om face din el?


razvan96

#62
1.DURMAZLAR MAKINE SAN. VE TIC A.S.
2.Asocierea ASTRA VAGOANE CALATORI S.A. (lider) si CRRC QINGDAO SIFANG CO., LTD.

Din fericire a fost o eroare a primariei cand a anuntat participantii, Astra concureaza in asociere.Si au rezolvat si cu cifra de afaceri, CRRC produce de vreo 30 de miliarde anual :lol:

Harry

Cam asa arata un tramvai Durmazlar.



Baietii sunt chiar tari pe domeniul lor. De altfel infrastructura de tramvai din Istanbul , niciun oras din Ro nici nu viseaza sa o aiba. de la aspect, curetenie, pana la sistemul cu turnicheti ca la metrou, asa nu mai e nici tigania cu controlori nici nu se mai plang autoritatile ca nu se paltesc bilete.


Ionut

Imagini din tramvaiele turceşti care ar putea circula în Bucureşti. Vatman: Şi turcii fac de-astea?

După autobuzele turceşti, Bucureştiul ar putea avea în curând şi tramvaie din aceeaşi ţară. Municipalitatea vrea să înnoiască oraşul cu 100 de tramvaie şi are de ales între două companii: una turcească şi una românească. Cea din urmă este din Arad, Astra, livreaza deja vagoane pentru Cluj Napoca şi se află în discuţii pentru a echipa şi transportul public din Galaţi şi Oradea.



Digi24

punmeister

#65
^^^
Si asa arata modelul pentru Olsztyn:



Treaba e ca Durmazlar Panorama e pe boghiuri fixe, in conditiile in care PMB vrea cu boghiuri liber pivotante. Deci exista riscul ca oferta Durmazlar sa pice la evaluarea tehnica.

Xenos

Da, tramvaiele alea turcești arată un pic mai bine decât V3A-urile noastre!  :lol:

frunzaverde

^
Eu nu inteleg ce observati din pozele alea... Tot ce vad e o cutie de tramvai cu design modern. Ce e inauntru poate fi excelent sau dezastru (vedeti, de exemplu, tramvaiele Armonia sau automotoarele modernizate la Pascani pentru Caile Ferate Moldovenesti).

Nu ma pricep foarte bine la tramvaie, dar Durmazlar nu pare a avea mare experienta in domeniu...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

riciu

Daca tramvaiele turcesti sunt la standardele celor din Istanbul, Konya sau Kayseri de exemplu, (spun despre astea, pentru ca am umblat pe acolo) sunt cu mult peste tramvaiele din Bucuresti!!! Daca sunt alte standarde cele pentru Romania, atunci da, nu stiu cat de bune sunt.

rizzuh

#69
Tramvaiele din Istanbul sunt facute de Alstom, Bombardier (T1) si Hyundai (T4), care numa firme turcesti nu sunt :p

cezar-mario2012


razvan96

Au un contract pentru 30 de tramvaie in Istanbul semnat in ianuarie 2018, dar inca nu au livrat vreun tramvai din ce stiu.

punmeister

Saptamana trecuta a ajuns primul tramvai Panorama pentru Istanbul.

cezar-mario2012


dr4qul4

linistiti-va. Castiga Astra :)
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist