News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Tramvaie STB

Started by Goldmund, May 22, 2014, 07:41:19 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

punktnet

Cine naiba sa ne mai multumeasca?
Azi de exemplu era cald in Imperio :)
Just kidding.

Sorinus

Sunt un pic iritante acuzatiile de genul 'am mers cu tramvaiul, era frig, tramvaiul e prost'. Poate fi, exact cum se demonstreaza,  o problema punctuala sau / si una de operare.

Andrei I

Asa este, dar trebuia punctata situatia. Inca nu stim de ce se intampla asa ceva. Am mers ieri si in ultimul modul era ca afara, in rest cald, normal. Problema de operare sau de tramvai, desigur. Este iritant si sa te bucuri ca ai tramvaie noi, chiar am schimbat ruta zilnica datorita acestor tramvaie, si sa fie mereu probleme. Care persista. In fine, nu mai dezvolt, nu e necesar. Om vedea. Inceputurile sunt inceputuri.

shogom

Stai un pic, poate esti mai sensibil la diferente mici de temperatura (no offence).
Adica in 3 module era cald si n ultimul frig in conditiile in care nu sunt vagoane ca la tren, despartite de usi, iar oamenii sunt imbracati ca afara.
Nu stiu daca aerotermele se pot seta pe zone(cel putin n am vazut in filmuletul ala de prezentare), deci putin probabil ca sa fie comanda gresita de la vatman.

GIV

https://www.economica.net/cgmb-a-aprobat-majorarea-capitalului-social-al-stb-cu-301-milioane-de-lei-bani-vor-fi-folositi-pentru-construirea-unei-autobaze-electrice-si-modernizarea-a-70-de-tramvaie_644323.html

"modernizarea a 50 de tramvaie V3A – 176.300.000 lei; reparaţii capitale pentru patru caroserii de tramvaie V3A – 3.225.808 lei; reparaţii generale pentru patru caroserii de tramvaie – 7.541.000 de lei; modernizarea a 20 de tramvaie Tatra – 65.450.000 de lei; finalizarea unui tramvai Bucur LF – 6.800.000 de lei."

200,411,808 mil lei - 40 mil euro nu?  pt modernizarea a 69 de tramvaie

TVlad

Reparatiile capitale nu sint mai complexe decit cele generale? Dupa costuri s-ar spune ca e invers.

Impresia mea era ca vor sa scoata din exploatare Tatrele. Acum vad ca le modernizeaza. Nu stiu cit de rentabil e pentru numai 20 de bucati.

reiny2000

Cele 100 de tramvaie de la Astra au costat 845 milioane de lei, daca vreți să faceți o comparație. URAC lucrează cu viteza luminii stinse, după ce termină de modernizat ultimul tramvai primul din serie deja are nevoie de RK, dacă acesta nu ajunge la gard cu mult timp înainte.

Andrei I

Shogom, daca aerotermele nu functioneaza, respectivul modul e rece, mai ales cand e ultimul. Daca ar fi fost la mijloc s-ar fi simtit doar o diferenta de temperatura, asa, era exact ca afara. Dar, chiqr daca ar fi fost incadrat vagonul cu problema, diferenta de care spun este evidenta, cred ca pe zona de burduf nu sunt aeroterme, asa ca sunt camere diferite.

nirolf

#443
Pe un alt forum un utilizator (și admin/fondator) spune că problema cu frigul din ultimul tronson era cunoscută și a fost rezolvată. Asta era pe 28 Decembrie, dacă în continuare sunt probleme fie nu s-a rezolvat bine, fie au rezolvat pe 2 tramvaie și apoi s-au plictisit și-au zis că "merge și-așa". Niște reclamații la STB (cu numărul de parc) ar putea ajuta.

Legat de tramvaiele modernizate - este o bătaie de  joc. Cele modernizate de câțiva ani plecând de la V3A nu au aer condiționat din cauză că unitățile nu au loc pe acoperiș. Și ei vor să bage zeci de milioane în așa ceva!

oc7avian

Cu excepția CH-PPC-urilor. Alea au loc pe acoperiș. Se și vede AC-ul montat:





Powered by API/PUM imgur uploader

Earthchild

Nu înțeleg de ce se înnegrește tipul ăsta de tramvai pe laturi? Am văzut la fel și pe linia 41.

AndreiB

Scurgere apa pe langa cauciuc negru?

oc7avian

Dacă nu mă înșeală memoria, e grafit de la patina de contact a pantografului. Se vede că vine de mai sus de geamuri. În mod normal un canal colector ar direcționa scurgerea în mod controlat.

Earthchild

Înseamnă că este o deficiență de proiectare. Dar la modelele mai vechi (V3A) nu am vazut această problemă.

panzer

Normal. V3A-ul a fost copiat mai bine. :lol:

Pe mine la astea modernizate ma deranjeaza ultimul tronson. Nu ai de ce sa te tii. Ma refer la cele care au 2 randuri de scaune pe dreapta si unul pe stanga. Usa simpla pe spate. Am mers cu unul pe linia lui 10 azi, sa fac tumbe nu alta.