News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Tramvaie STB

Started by Goldmund, May 22, 2014, 07:41:19 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasile.daniel

Există intenția de a moderniza și stațiile de la Pod Ciurel până la B-dul Mihalache (cu excepția stației de la Piața Crângași)?

Earthchild

Ce defecțiune a avut unul din tramvaie la inaugurare?

nirolf

QuoteUn tramvai Imperio s-a defectat, aseară, la capătul de linie de la ,,Piața Presei". În bordul tramvaiul apărea un senzor care arăta că vehiculul este frânat, deși nu era. Defecțiunea a fost reparată pe loc de către reprezentanții Astra Arad. Traficul pe linia 41 nu a fost oprit pe perioada defecțiunii.


Detalii

Sorinus

Cum e, au mai venit ceva Imperio pe 41? N-am mai auzit nimic in presa de prestatia lor, deci e de bine.

Lyvyoo

Cica se mai pregateste o achizitie de 200 de tramvaie, asta daca trece propunerea de buget:
https://mobilitate.eu/primaria-capitalei-36m-2023/

"În proiectul de buget publicat pentru anul 2023, este prevăzută achiziționarea a 200 de tramvaie cu lungimea de 36 de metri, care vor fi achiziționate din credite de angajament. Deși anul acesta autoritățile au menționat de mai multe ori pregătirea unei noi licitații pentru tramvaie noi, achiziția a 200 de tramvaie, pe durata a 4 ani (50 de tramvaie anual), ar reprezenta o realizare majoră pentru rețeaua de tramvai din București."

cezar-mario2012

 Apopo de tramvaiele Astra, la vedere sunt Ok, la zgomot nu am cu ce compara, dar fac ceva zgomot. Problema cea mai mare este a spațiului interior, scaunele sunt foarte incomode, pe locuri cu vedere față în față, dacă este aglomerat te cam lovesc pasageri ce stau în picioare; pe scaunele adiacente cu spațiu singular sunt cam înalte și stai cu picioare atârnate(oricum aici este cel mai bine, dar sunt puține locuri de acest fel); iar locuri de pe roți sunt groaznice, nu poți ține amândouă picioare pe acel spațiu, unul din picioare va fi în afara spațiului, pe culoarul cel mai îngust.
V3A este net superior la spațiu pe scaun, chiar și Tatrele...

AndreiB

High floor vs low floor.

cezar-mario2012

Dar de Bucur ce spui...
Am circulat pe afara cu o de mulțime de tramvaie de tipul Low floor și niciunul nu este atât de prost. Budapesta, Viena, Frankfurt, Paris, Porto, Lisabona, Barcelona, Alicante, Dubai, Ierusalim....

reiny2000

Probabil am fi putut avea tramvaie cu mai puține scaune, dar dispuse altfel. Legat de scaunele de deasupra boghiurilor, suspensia hourglass folosită a dus la acele scaune pentru ologi.

MrConnaisseur

^Imperio cu nr.20 va intra in circulatie de la 1 februarie. Sunt 19 tramvaie in circulatie.

frunzaverde

Imperio este o versiune licentiata si low-cost a generatiei anterioare de Combino Supra. Inclusiv scaunele sunt dispuse pe acelasi scheme ca la Siemens. E o generatie mai veche de vehicul 100% low-floor, e nevoie de spatii pentru echipamente - aceiasi poveste e si la autobuze 100% low-floor - tineti minte ce socata era lumea la Citaro 1 de cutia uriasa care ocupa jumatate din luneta spate?

Bucur e un tramvai 65% low-floor, de asta are dispunerea mai aproape de "standard".

Vreti low-floor, compromisul asta e - spatiu interior inghesuit sa intre chestii.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

PlayStation

cand baga tramvaiele Imperio si pe liniile 1/10?

carutasul

păi presupun că trebuie să termine întâi lucrările, nu? Că ultima dată când am vrut să merg cu un 1 mergea Piața Sudului-Banu Manta, nu ajungea unde voiam eu :)

oc7avian

Acum linia 1/10 circulă acum fără "apendicul" spre Romprim, adică perfect circular cu excepția unei bucle de staționare la Șura Mare. Trebuie ajustări la Pasajul Basarab, pentru că Imperio lovește lifturile dacă nu pliază oglinda. Și posibil stabilizarea rețelei în zona unde s-a prăjit transformatorul (reparația e în licitație)

Așadar ordinea s-a schimbat și după 41 vor băga pe 32 sau 21 (nu mai știu sigur care urma)

carutasul

Nu le trebuie pe 21 că oricum lucrează la pasaj, să aducă pe 32 să circul eu :)