News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Tramvaie STB

Started by Goldmund, May 22, 2014, 07:41:19 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

shift2rail

tramvaiele lui ND nu arata rau deloc, cand le vom vedea la lucru in oras?

oc7avian

Teoretic de luna asta pe 41. Practic așteptăm anunțul oficial după ce comisia finalizează recepția. Livrările sunt în grafic.

În teste există o singură problemă mai îmbârligată: la Pasajul Basarab nu pot trece de lifturile de pe peron decât cu oglinda dreaptă pliată.

Andrei I

Mai trebuie extinsa si statia de la Casin, unde pana vineri nu era nici o miscare. Au spus ca de azi nu vor mai opri tramvaiele acolo. Vor incepe, se pare. Dar, dupa cat de greu s-au miscat cu celelalte statii, e greu de zis cand vor circula. Cei din fosta administratie au avut o idee ok, dar atat. Nu s-au gandit mai mult. Probe pe Basarab nu s-au putut face pentru ca nu se circula pana acum doua saptamani. Cine stie ce vor mai gasi?! Referitor la oglinda trasa. Au buton sau se da jos vatmanul? 

oc7avian

Oglinzile sunt acționate electric. În rest nu prea au ce surprize să fie. E normal să fie nevoie de ajustări de peroane când schimbi materialul rulant.

lucian

Pai si la lifurile de la Basarab,ce s-ar putea face? Bănuiesc,ca nu poti "tăia" din ele? La peroane sunt probleme?

reiny2000

Dacă îi ducea capul cereau tramvaie cu camere în loc de oglinzi și nu mai aveam probleme cu lifturi, stâlpi, copertine etc.

stelu

Teoretic, noile tramvaie Astra ar putea circula deja avand in vedere ca pe perioada lucrarilor la statia Casin nu va opri nici-un tramvai.

liviubalan31


cezar-mario2012

Probe pe linie, traseu: Depou Dudești cu pregătire de ieșire și test spălătorie - Pasaj Basarab și testele de acolo cu oglinzile(51:11) - retragere cu intrare în depou Alexandriei - parcare lângă celelalte tramvaie Imperio...


reiny2000

Acum m-am uitat mai atent și am văzut că au camere retrovizoare, așa că nu înțeleg de ce mai au și oglinzi (mai ales că primul exemplar nu avea oglindă pe stânga).

Lyvyoo

Noaptea trecuta s-au facut probe cu presa ale noilor tramvaie, o initiativa buna si obiectiva. Concluziile par foarte ok, toate temerile legate de puterea motorului, zgomot si boghiuri evaporandu-se. Un rezumat detaliat aici:
https://mobilitate.eu/reportaj-probe-imperio41/?fbclid=IwAR2lAqrE0AqmAcwBqg63zNPWTY7gCnmg9p4PyE1fgXQM3HjUCLBxuZVwfN8

dr4qul4

Continutul articolului depinde de cine il "sponsorizeaza" . Mai ieri faceau praf tramvaiele astea...
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

cezar-mario2012

#372
^Să le vedem în exploatare și apoi putem trage niște concluzi coerente. Pe mine mă deranjează că pe Linia lui 21 o să circule abia din 2025, 41 înțeleg, 32 la fel, dar 1 și 10 prioritare ? Și pentru linia 21 le parcăm la Dudești ???... La Depou Colentina le aducem pe 27???
Și mai este o problemă, dacă rămâne așa cu a spus Criț într-un interviu, el a spus că acum pe linia 41 circulă 30 de tramvaie și aceste vor fi înlocuite cu cele 20 de la Astra, asta nu înseamnă mărirea capacități, ci doar o frecvență mai redusă și personal mai puțin, adică economi pentru STB și nici un avantaj pentru cetățeni...

liviubalan31

Pe 21 vor circula în 2024 probabil, atunci vin ultimele, poate chiar mai devreme, depinde dacă se pot face modificările pe linia 1/10 sau nu repede. Vor fi garate la Dudești pentru că coletină nu e depou modernizat. Iar pe 41 probabil ai înțeles greșit, vor fi 30 și în final, 20 astra, 10 v3a modernizate (cele verzi în principal si ce mai iese nou de la URAC).

Lyvyoo

Pe linia lui 21 cred ca vor ajunge totusi restul tramvaielor modernizate daca se duc cele noi pe 41 / 32. Chiar se simte dimineata pe 21 cand ai la rand tramvai vechi, e full. Sa vedem de maine daca baga si tramvaiele mai noi (scuze, nu le stiu modelul) pe liniile praf de pe Ziduri Mosi spre Gara Obor, caci acolo vor intoarce pana la primavara. As crede ca vor fi doar cele model vechi.