News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Tramvaie STB

Started by Goldmund, May 22, 2014, 07:41:19 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

oc7avian

Dacă investigăm un pic sursele, adică din link în link (SSC Forum -> Metrou Ușor -> Metrou Ușor) ajungem la povestea reală:

Știre veche, din martie. Problema ar fi fost un macaz care n-a funcționat normal

Nu mă încântă deloc cum merge licitația aia, dar să criticăm obiectiv și real.




Sorinus

Am citit in urma si nu m-am prins, turcii au castigat deja licitatia ptr cele de 36m si s-au pus pe fabricatie? Sau inca e contestatie de la Astra?

Iar ptr cele de 18m, la fel, care e status-ul?

SPECTR-2

Încă este pe rol plângerea PMB, ultimul termen de judecată fiind 18 iunie.
Pentru cele de 18m, licitația e în evaluare financiară, termenul limită pentru evaluări fiind prelungit până pe 31.12.2020.


rota


Astra Vagoane – CRRC câștigă licitația de 100 de tramvaie la București

Asocierea româno-chineză a primit din partea Primăriei București maximul de punctaj la ultima evaluare a ofertelor după decizia favorabilă a Curții de Apel București.
Astra Vagoane – CRRC a primit 100 de puncte, respectiv maximul posibil, potrivit informațiilor deținute de către Club Feroviar. Evaluarea ofertelor, tehnică și financiară, a primit și avizul conform necondiționat din partea Agenției Naționale de Achiziții Publice.

În data de 24 iunie Curtea de Apel București a dat dreptate asocierii menționate aflată în dispută cu firma turcă Durmazlar Makine. Mai precis Curtea a respins acțiunile depuse de Primărie și Durmazlar împotriva deciziei CNSC din decembrie 2019 care dădea dreptate producătorului româno-chinez.
Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

Baa ce tupeu pe astia! Sa ii strice tocmai acum oalele duamnei. Sa nu iasa iar un lot de turcisme la plimbare prin oras, asta dupa ce duamna a tras si plans si dat vina pe altii.
Eu sper sa se supere si sa plece in tara Voluntari!

In alta ordine de idei - e bine ca se fac la noi in tara!

RaduC

Iestee. Sa vină milioanele și sa rămână (mare parte) în România!
Super veste. Vom vedea probabil e expansiune a capacității de producție a Astra, în cazul acesta?

Gendan

Mă îndoiesc. Blidar e fericit că are ce lucra câțiva ani de acum înainte. Toată întârzierea asta a fost benefică pentru el, de fapt: până ajunge sa livreze pentru capitală, termină contractele in derulare.

myid

nici o sansa sa termine, capacitatea lor acum la Arad e cam de 2-3 maxim pe luna, si alea cu sincope !
De exemplu : la Oradea trebuia sa livreze toate 20 pana la sfarsitul anului si au livrat 4 sau 5 pana acum. Similar si la Cluj....

Asa ca sincer nu vad o bucurie prea mare ca au castigat... :(

Andrei I

Decat sa vedem tramvaie turcesti, mai bine asteptam cativa ani.

cristi767

Poate totuși se extind pentru un așa contract. Că într-adevăr, nu au capacitate să producă. "Bucata" chinezească din contract ce presupune?

Ei pentru Oradea au livrat 4 tramvaie până acum deși cred că e depășit termenul deja pentru primele 10 tramvaie (termenul pentru 4 era prin toamna anului 2019 și apoi tot la câteva luni mai trebuiau să livreze câte 3, ceea ce e deja depășit pentru primul lot de 10).

TibiV

Blidar ar fi putut sa joace mult mai bine decat Jim Carrey rolul principal din "Mincinosul mincinosilor"... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alex8

Aduce hartii de la 3 companii ca nu ii livrează în timp util echipamente din cauza de Covid și cere amânarea livrări. Toți apelează la aceasta schemă

SPECTR-2

Pentru tramvaiele scurte, de 18m (40 de tramvaie comandă fermă și 60 suplimentare), câștigătorul este Electroputere VFU Pașcani, cu Reloc Craiova în calitate de terț. Articol de pe Club Feroviar:
QuoteElectroputere VFU asociată cu Reloc Craiova a câștigat licitație de furnizare a 40 de tramvaie, cu posibilitate de achiziție a încă 60 de tramvaie de 18 metri, organizată de STB.

Desemnarea asocierii drept câștigătoare a avut loc imediat după ce Autoritatea de Achiziții Publice și-a dat acceptul pe procedura de evaluare și desemnare a câștigătorilor. Elecroputere VFU a concurat la licitație cu alt producător român, anume Astra Vagoane – Atelierele Grivița, asociate cu CRRC China.

Astra Vagoane Arad a fost desemnată tot zilele trecute câștigătoare a licitație de 100 de tramvaie de 36 metri lungime organizată de către Primăria Capitalei.

dargauda

Astra Vagoane Calatori a castigat licitatia pentru constructia a 100 de tramvaie pentru Bucuresti

https://ziare.com/economie/stiri-economice/astra-vagoane-calatori-a-castigat-licitatia-pentru-constructia-a-100-de-tramvaie-pentru-bucuresti-1629894

"Am fost declarati castigatori. Dupa parcurgerea perioadei prevazute de lege (ART 8 din Legea 101/2016) vom primi din partea Autoritatii Contractante data si ora la care vom fi invitati pentru semnarea contractului", au spus pentru economica.net reprezentantii Astra Vagoane Calatori.