News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx Găești-Ploiești

Started by rota, February 14, 2019, 10:47:37 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AlexxC

#15
Si din prea mult timp liber las asta aici: https://imgur.com/XyYO3MT  poate inspira vreun proiectant  :D
O conexiune multifunctionala in Y intre Targoviste,Ploiesti si Bucuresti. DX-ul de legatura intre DX Gaesti-Ploiesti si A0 are aprox 25km ;  32-33km pana in DNCB sau 35 pana in Șoseaua Gheorghe Ionescu Sisești.
Avantajele sunt evidente:
-drum expres intre Buc si Targoviste
-alternativa la DN1/A3

Sau ceva mai fantezist in zona Ploiesti: https://imgur.com/rttBSxp

naivu

Varianta 2 a lui AlexxC mi se pare ideala https://imgur.com/rttBSxp
Ploiestiul are deja centura si traficul Buc-Brasov pe S si V, mi se pare mai normal ca DX-ul dinspre Gaesti sa continue pe la N de Ploiesti si sa intepe in viitorul A7 undeva spre Mizil. Nu-mi dau seama exact ce vrea dunga albastra spre NNV, este Ploiesti-Comarnic?

dr4qul4

Cred ca traseul ala e atat de vechi ca si expresia "o intorci ca la Ploiesti".
Imi place la nebunie cum taie in 2 Bucovul, Blejoiul si toata zona comerciala din Nordul Ploiestiului.
Abia astept sa ma duc la Targoviste pe acolo.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AlexxC

Traseul nu este la nivel de detaliu...eu mi-am imaginat traseul intersectand Dn1 la nord de Metro,apoi intra pe aliniamentul Dn1B,trece pe sub giratoriul suspendat de la Paulesti si in apropierea giratoriului din Blejoi urca pe un viaduct ce supratraverseaza localitatea,gara si Teleajenul(3in1), mai departe Bucovul se ocoleste prin nord si drumul coteste apoi spre sud est paralel cu raul Teleajen pana spre intersectia cu A7 in zona Trestienii de sus.
Probabil nu se va face niciodata,nici macar la o banda pe sens...traseul cu intepare A3 la vest de Ploiesti este cel mai scurt,ieftin,logic,are toate avantajele.
Este aiurea totusi ca in vest sa existe 2 drumuri de mare viteza paralele in timp ce estul ramane cu mizeria aia de centura.

naivu

Eventual inteapa centura Ploiesti V la N de giratoriul de la Strejnicu si lasa si giratoriile spre Strejnicu si spre Buftea asa cum sunt acum  :lol:

danpandrea


dr4qul4

capatul din A3 arata cum trebuie. Restul ....poate fi oricum. Nu cred ca exista o varianta evidenta. Sunt 3 variante:
- a ta, care e destul de usor de construit si avantajeaza Targoviste. As numi-o varianta medie
- varianta ieftina, ceva mai la sud, care ar ocoli aproape toate dealurile si s-ar lega de A1 intre Titu si Gaesti. DN71 oricum se va dubla, asa ca Targovistele ar fi destul de bine legat.
- varianta scumpa, care ar urma un traseu direct intre Ploiesti si viitorul nod A1xDX12. Ma gandesc ca pana ajungem sa facem acest DX(tot 12?) nu ne vom mai feri de niste tunele scurte prin niste delusoare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

naivu

Capatul "din A3" nu mai arata la fel de rezonabil, daca nu se face A3 Ploiesti-Comarnic, portiune pt care nu prea exista presiune pt ca este deservita deja de DN1 2+2 .
Este mult mai ieftin sa duci DXul doar pana la VSV de Ploiesti, dar ocolirea Ploiestiului pe la N si conexiune cu A7 inspre Mizil ar fi ajutat mai mult traficul dinspre Moldova (care va fi principalul beneficiar al DX Ploiesti-Gaesti) si f mult Ploiestiul.
O idee f buna cu mutarea capatului de la Gaesti la nodul A1xDX12, dar dupa cum zici nu este pt cincinalul/decada asta!

Alutus

Stiu ca sunteti pasionati, dar va dati seama ca daca ne vor plimba nepotii nostri pe drumurile astea ne putem considera norocosi?  :lol:
Alea iacta est

NGC

Azi a fost termenul pentru depunerea ofertelor si avem cel putin un ofertant. O sa revin.

Xed

@NGC Mai avem vreo veste legata de ofertele depuse pentru acest drum?  :)

NGC

Drept sa spun nu avem vreo veste, pentru ca asa cum am mai spus si in trecut, de cand sunt obligati sa publice datele de identificare ale ofertantilor, nu mai solicitam vrabiutele si pentru asa ceva. O sa apara oricum zilele astea lista.

tom_sawyer

Se pare ca au cam uitat sa incarce lista cu ofertanti pe SEAP.

ovicor


Mersul trenurilor

Pai se uneste. A7-A1-DX12 nu se poate altfel din cauza reliefului si nici nu are sens sa faca mai multi km