News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Calea ferata 902 Bucuresti-Giurgiu

Started by Ionut, February 13, 2019, 07:41:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

venom637

Presupun ca au bagat toata piatra aia in albia Argesului sa poata intra macaraua care va ridica tablierul.

oneLess

E destul de caldă filmarea, nu știu dacă tudor emil ne este coleg !  :|

Podul de la Grădiștea 26-09-2023


RobertH

Quote from: RobertH on August 28, 2023, 12:41:18 PMIulie 2023

Modernizarea linie CF Bucureşti Nord - Jilava - Giurgiu Nord - Giurgiu Nord Frontieră - Lot 1 Redeschiderea circulaţiei feroviare pe pod peste râul Argeş, între Vidra şi Comana : PORR :  76.78% (financiar 72.36%)

August 2023

Modernizarea linie CF Bucureşti Nord - Jilava - Giurgiu Nord - Giurgiu Nord Frontieră - Lot 1 Redeschiderea circulaţiei feroviare pe pod peste râul Argeş, între Vidra şi Comana : PORR :  78.34% (financiar 81.21%)

mariusbalasa

 OFICIAL Transporturile ratează un nou termen din contractele CFR. Noua estimare pentru redeschiderea liniei de tren București – Giurgiu: martie 2024 / Contractul de 575 de milioane lei este la a doua amânare și iese din calendarul de finanțare europeană prin POIM
Mădălina Podaru oct. 1, 2023
https://economedia.ro/oficial-transporturile-rateaza-un-nou-termen-din-contractele-cfr-noua-estimare-pentru-redeschiderea-liniei-de-tren-bucuresti-giurgiu-martie-2024-contractul-de-575-de-milioane-lei-este-la-a-doua-am.html

TibiV

De la Ionut Ivasca:

- Pod peste raul Arges /C.F. Giurgiu-Bucuresti/PORR\ 25.09.2023

- Gara Comana + Pod Raul Neajlov /C.F. Giurgiu-Bucuresti 04.10.2023
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TVlad

Care e pina la urma termenul contractual si ce penalizari se aplica? Sau asta e firma buna si ne facem ca nu vedem?

TibiV

De la colegul @BEV , care din pacate NU mai posteaza pe forum: Viaduct CF 902 Grădiștea-Vidra

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

față de termenul inițial care trebuia să fie anul ăsta mi se pare că nu doar structura metalică e întârziată, că asta pot înțelege, dar și restul podului. Sincer înainte de a da vina pe constructor mă mai gândesc și la o saturație la care a ajuns piața construcțiilor, pentru că practic aproape toate lucrările par să fie întârziate, indiferent de constructor... singura lucrare mare care e în grafic e cea de pe A3 de la Chețani (ok, probabil și Webuild, dar ei au avut un termen generos de la început :) )

motorzbh

Eu am înțeles ca ar fi livrat un tablier, dar avea probleme... Cel puțin asa suna bârfa prin Palat.

carutasul

păi asta a fost în vară. De asta să zicem că le acord circumstanțe atenuante. Dar restul podului? Că am 10m peste Argeș și 1 km pod de beton care ar fi trebuit să fie gata chiar dacă n-a venit tablierul metalic... Bun, înțeleg că n-a mai fost grabă dar totuși restul trebuia să fie conform programului...

motorzbh

Poate vor sa vina cu tablierul si dupa aia sa faca capetele de pod in caz ca e tablierul mai mare sau mic...

venom637

QuoteLucrările de modernizare a liniei de cale ferată între Vidra și Comana, inclusiv la noul pod de la Grădiștea, dar și lucrările conexe de reparații la terasamente și suprastructura feroviară între București Nord - Jilava - Giurgiu Nord Frontieră au ajuns la un stadiu fizic de 80%. Cu o întârziere cauzată de lucrările suplimentare de consolidare a terenului executate în localitatea Daia, dar și de procesul de fabricare și furnizare a unor componente metalice, lucrările feroviare pe întregul traseul București Nord - Grădiștea - Giurgiu Nord se apropie de finalizare, iar din primăvara anului viitor constructorul ne asigură că trenurile vor circula pe noul pod feroviar de la Grădiștea", spune CFR SA.
https://economie.hotnews.ro/stiri-industrie_feroviara-26616687-din-primavara-lui-2024-trenurile-vor-reveni-dupa-aproape-20-ani-linia-clasica-dintre-bucuresti-giurgiu-noul-pod-gradistea-este-aproape-gata.htm


carutasul

și totuși nu dă nimeni o estimare referitoare la când vine tablierul și când încep să îl monteze, pentru că momentan nu pare să fie nimic în teren și la prima vedere e o structură destul de mare/pretențioasă...

lone_wolf32

Apropo se face si o halta noua... sub pasaj la Daia... o sa fac poze cand mai ajung pe acolo