News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Calea ferata 902 Bucuresti-Giurgiu

Started by Ionut, February 13, 2019, 07:41:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RobertH

Quote from: florin74 on July 20, 2023, 11:41:38 AMIunie 2023

Modernizarea linie CF Bucureşti Nord - Jilava - Giurgiu Nord - Giurgiu Nord Frontieră - Lot 1 Redeschiderea circulaţiei feroviare pe pod peste râul Argeş, între Vidra şi Comana : PORR :  75.64% (financiar 72.36%)
Iulie 2023

Modernizarea linie CF Bucureşti Nord - Jilava - Giurgiu Nord - Giurgiu Nord Frontieră - Lot 1 Redeschiderea circulaţiei feroviare pe pod peste râul Argeş, între Vidra şi Comana : PORR :  76.78% (financiar 72.36%)


survola


frunzaverde

Este linia 103, nu 102, nu 902. Asa o veti gasi in Declaratia Retelei CFR, de exemplu in concentratorul de linii: https://cfr.ro/files/ddr/ro%202023/Anexa%209%20.pdf sau in Buletinul de Avizare Restrictii de Circulatie. Si asa apare si in SICAP la anunturile de licitatie. Cand cineva se refera la linii si infrastructura in general, daca vrea sa foloseasca un indicativ numeric, asta e cel corect.

Pentru activitatea de miscare-comercial, adica sectii de circulatii trenuri de calatori, se foloseste un sistem paralel, unde indicativul curent este 102. Numai ca asta se schimba relativ des, in functie de cine inchiriaza sectii, ce sectii sunt declarate interoperabile sau neinteroperabile etc. etc.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dan tm

S-a mai discutat asta, în general pasionatii feroviari sînt din afara sistemului si folosesc numerotarea din mersul trenurilor.
Ca nu toti stiu ca la Pajura sînt linii care apartin de Pajura si de Bucuresti Triaj sau cum e acolo.
Ori ca este linia 300J 300Q.
circula pe III K , circula pe 133 Cenad.
multi dintre noi am aflat întîmplător detaliile astea care tin de organizarea CFR si care nu privesc călătorii.

TibiV

Dupa 2 saptamani in care Ionut Ivasca nu a mai postat nimic, m-am temut ca si-a pierdut drona.
N-a pierdut-o, si a revenit cu vesti bune despre: Magistrala CFR 902 - Pod peste raul Arges /PORR\ 03.09.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TVlad

Are cineva proiectul podului? Mi se pare mie sau are o deschidere cam mare? E clasic - grinzi cu zabrele calea jos?

venom637

Podul peste Neajlov, poza de acum 5 minute.

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

De la Ionut Ivasca: Magistrala CFR 902 - Gara Comana + Pod Raul Neajlov 03.09.2023 #infrastructuraferoviara

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TVlad

Ramine valabila inaugurarea din decembrie? :)

venom637

#610
Decembrie am auzit de la 3 oameni implicati in proiect.

horatiu.cosma


Xenos

Chiar, ce se intampla cu tablierul de la podul Gradistea?
Pare ca gluma se ingroasa.

Yoraz

Quote from: horatiu.cosma on September 05, 2023, 06:01:06 PMNicio șansă.
In completare, facand cruce si zicand "Doamne ajuta!": Sa spunem sfarsit de martie, inceput de aprilie...

TVlad

Contractul ce spune? Ce termen trebuia sa fie si care sint penalizarile in caz de intirziere?