News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Calea ferata 902 Bucuresti-Giurgiu

Started by Ionut, February 13, 2019, 07:41:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

carutasul

azi am avut iar un drum pe centură și în vreo trei locuri erau pe centura cf cei de la Porr lucrând la linie.
Parcă a și început să arate a linie funcțională .


venom637

#422
Si ca o completare la articolul de mai sus ...
De mult pandesc acest utlilaj sa-l vad la lucru.


Sorinus

Mi se pare aiurea ca unele abatute raman asa, la limita existentei. Macar o erbicidare si o completare a prismei de balast si a prinderilor, unde-s lipsa. Nu-i asa scump sa le aduci la o stare decenta, mai ales la ce complexitate are acesata lucrare oricum.

AndreiB

Alocari insuficiente de la bugetul de stat. Se aloca aproape zero pentru mentenanta. Contrastul cu rutierul e marcant... populism.

TibiV

Tot romanul are o masina (sau doua).

Nimeni nu are tren...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Sorinus

Inteleg asta, se practica peste tot, si pe coridor, vedeti cum au ramas abandonate practic o parte din abatute in gara Baneasa. Pe M900, majoritatea abatutelor nu le poti distinge in teren.

Dar aici, e o lucrare de amploare, iar costul sa te ocupi si de o abatuta extra in cele 5-6 HM-uri de pe traseu, e irelevant. Dupa aia oricum nu le mai intreti, dar macar 5-10 ani raman la un nivel utilizabil.

AndreiB

Nu prea exista sa nu le intretii. De fapt asta e cauza problemei actuale - deferred maintenance.

Eu cred ca trebuie regandit complet conceptul de mentenanta feroviara in Romania, internalizata, cu un grant anual de la bugetul de stat. Orice altceva nu e decat boom and bust - in 5-10 ani ne intoarcem de unde am plecat.

Si rationalizata reteaua - unele rute nu mai sunt viabile.

motorzbh

"Tot romanul are o mașină (sau doua).

Nimeni nu are tren... "
Eu am tren de serviciu... sau mai bine zis o sa am...

frunzaverde

E argintiu si testeaza ERTMS? L-ati pus in functie?
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

motorzbh


Sorinus

Andrei, eu nu ziceam ce trebuie facut. Ziceam realitatea: abatutele nu se intretin, ba chiar se canibalizeaza.

carutasul

Am zis să pun aici că e în același contract, sunt sigur că unora le va face plăcere întâlnirea cu trenulețul:
Astăzi waze m-a trimis către casă pe centură, unde ce e amuzant e că e aproape peste tot coadă (bine, nu e chiar coadă, se merge în coloană) cu excepția ... pasajului Domnești :)

Yoraz


venom637

dl Yoraz, multumim si va rugam sa mai postati aici poze din santier.
eu as vrea sa fiu prezent cand se monteaza podul peste Neajlov, am intrebat paznicii/muncitorii si habar nu au cand se va intampla asta.