News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Calea ferata 902 Bucuresti-Giurgiu

Started by Ionut, February 13, 2019, 07:41:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AndreiB

Oricum demolarea cladirilor nu influenteaza cu nimic inundatia. Daca structura cladirilor a fost suficient de afectata, ok, era logica sa le demoleze. Daca nu, era risipa de bani si trebuia regandit traseul in Gara cu pastrarea liniilor actuale (ca traseu, facute ce reparatii sunt necesare, evident).

In ambele cazuri e necesara protectie contra inundatiilor.

venom637

Pana la urma cand ar trebui sa se apuce de munca ?

TVlad

Am primit raspuns de la CFR SA:



Cica nu demoleaza turnul de apa. O fi din grija prea mare sau pentru ca pur si simplu au uitat sa il prevada in proiect?
Pe schita nu apare, existent sau viitor dar este pe traseul liniei noi.

MarianD

Eu cred ca ministrul Drula vrea sa se faca remarcat in mod negativ prin deschiderea liniei intr-un timp previzibil! (sunt ironic)
Incredibil cati au incercat si cati au esuat. Adica toti!
Cea mai veche linie de cale ferata din Romania, prima! Suntem cu ochii pe Ministru!  :o

venom637

#154
Traversele de lemn

Se face studiul geo la podul de la Neajlov, foraj paja la 30m si inca 30 de foraje pana la Arges.


Dragosdimitrescu

Suntem in ultima zi de aprilie. Care e statusul lucrarii?
Au facut proiectul?
Au obtinut autorizatiile?
Cand incep lucrarile la poduri?
Quote from: RobertH on December 09, 2020, 03:06:30 PM
Am pus si pe harta.

Graficul de executie


Schita generala


Plansele de situatie









Powered by API/PUM imgur uploader

pasa_andrei

Un prim video de la mine cu info despre pod Gradistea si lucrarile care urmeaza.



Enjoy!

rizzuh

#157
CFR a semnat contractul cu PORR, nu CNAIR :)

De ce nu-l refacem pe cel din imagine? Pentru ca nu ai ce repara sau reface la el, este mult prea degradat, trebuie demolat complet si construit alt pod... adica ce prevede contractul. Care si ala are multe hibe... s-a discutat mult pe topic.

TVlad

#158
Ce peisaj apocaliptic e in jurul podului! Incepind cu mormanele de gunoi aruncate in no-man's land pe marginea drumurilor si continuind cu exploatarile de balast aflate in toate partile terasamentului. Ma intreb, oare chiar e normal sa fie permise astfel de activitati in imediata apropiere a podurilor? Se spune ca din cauza lor s-ar fi darimat podul vechi. Pe cel nou o sa il ancoreze mai bine in sol insa daca nu ii inchid pe astia cu balastiera prevad ca o sa fie iar probleme.

Xenos


TVlad

Iata o succesiune interesanta de imagini in care putem vedea cum s-au extins balastierele in ultimii 15 ani. Daca la inceput era una singura, timida, pe malul drept (cea care probabil a provocat caderea podului), treptat au capatat curaj si s-au extins pe malul sting in tot spatiul aflat intre dig si rambleu, ba chiar si in aval de pod.

Ma intreb ce stablitate mai poate avea digul Argesului in aceste conditii? Daca tot nu se renunta la ideea canalului si din cauza asta construim poduri si pasaje supradimensionate, cum ar putea fi totusi crescut nivelul apei daca dincoace de dig pamintul lipseste?

2005:


2008:


2010:


2017:


2018:


2020:



Powered by API/PUM imgur uploader

Dragosdimitrescu



venom637

https://www.linkedin.com/jobs/view/inginer-cantit%C4%83%C8%9Bi-at-porr-rom%C3%A2nia-2515552255/?refId=7nwK4rSTUodLHjMF1g4mIQ%3D%3D&trackingId=svq8pcZ6uSpmrkxAZ5ifaQ%3D%3D&originalSubdomain=ro

Quote
Pentru Divizia Proiecte Mari de Infrastructură a PORR România, căutăm un coleg care să ocupe rolul de Inginer Cantități în cadrul proiectului de cale ferată "Modernizare CF București Nord – Giurgiu Nord Frontieră".


Responsabilități principale

• Calculul cantităților de executat pentru fiecare Categorie/Obiect/Articol din Lista de cantități, în conformitate cu Proiectul Tehnic de Execuție;

• Actualizarea cantităților de executat pentru fiecare Categorie/Obiect/Articol din Lista de cantități, în conformitate cu Proiectul Tehnic de Execuție, în vederea actualizării costului proiectului;

• Întocmirea Listelor de cantități și Descrierile de preturi, pentru fiecare Categorie/Obiect, în conformitate cu Proiectul Tehnic de Execuție;

...

carutasul

Azi am făcut o mică plimbare la Grădiștea. Câteva poze, dar ultimele două sunt relevante: se pare că începe organizarea de șantier: au curățat terenul și erau vreo câteva utilaje plus o echipă de pază care mi-a confirmat că ... începe!



















Powered by API/PUM imgur uploader